Архів новин
2019
Липень
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Як рейдери захоплювали профспілковий готель «Рассвет»

Як рейдери захоплювали профспілковий готель «Рассвет»
Як ми повідомляли, 29 травня в Дніпрі здійснено рейдерське захоплення профспілкового готелю "Рассвет". У приміщенні невідомими людьми зламані двері. Державний судовий виконавець в супроводі цих невідомих та представників поліції вірвалися у будівлю і вимагали всіх проживаючих, а також трудовий колектив готелю здати ключі та залишити приміщення. Представники профспілок і ПрАТ "Укрпрофтур" розцінюють такі зухвалі дії як прояв правового свавілля та намагання суду захопити профспілковувласність.

"Однак, профспілки не опустили руки. На цей час боротьба ПрАТ "Укрпрофтур", ПрАТ "Дніпротурист" триває. До правоохоронних органів подано заяву про численні порушення законодавства під час силового захоплення будівлі готелю", - заявив президент ПрАТ "Укрпрофтур" Сергій Стрілець.

 

Захистимо профспілкове майно

Захистимо профспілкове майно
Рішуче «Ні!» на адресу тих, хто намагається привласнити майно, що за законом і по праву належить профспілкам, лунало сьогодні, 29 травня, в Дніпрі. Представники всеукраїнських профспілкових організацій міста та Дніпропетровської області, трудові колективи акціонерних товариств, заснованих за участі ПрАТ «Укрпрофтур», представники профспілкових організацій та трудових колективів регіону провели мирне зібрання на захист профспілкового майна та прав трудового колективу ПрАТ «ДНІПРОТУРИСТ».\

Акція відбулась згідно з рішенням Ради Федерації профспілок України від 29 березня ц.р., закріпленим у Постанові «Про наступ на права профспілок, у тому числі майнові».

Слід зазначити, що відповідно до постанов державного виконавця від 17 травня 2018 року, сьогодні мали б відбутись виконавчі дії щодо примусового виселення з будівлі готелю «Рассвет».

На виконання Постанови Президії ФПУ від 30 вересня 2016 р. «Про підтримку позиції Наглядової ради ПрАТ «УКРПРОФТУР» щодо ситуації з нерухомим майном ПрАТ «Волиньтурист», ПрАТ «Дніпротурист», ПрАТ «Запоріжтурист» та ПрАТ «Черніпвтурист», керуючись Постановами Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» від 21 квітня, 4 серпня, 14 вересня 2016 року та 1 листопада 2017 року, з метою захисту інтересів трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист» і відбулась ця акція.
Представники профспілкових організацій та трудових колективів регіону вийшли з гаслами: «РУКИ ГЕТЬ ВІД ПРОФСПІЛКОВОГО МАЙНА!» «STOP СВАВІЛЛЮ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ТА ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ!», «НЕ ЗАЛИШИМО ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ ПРАТ «ДНІПРОТУРИСТ» БЕЗ РОБОЧИХ МІСЦЬ!», «ВИМАГАЄМО ПОВЕРНУТИ ГОТЕЛЬ «РАССВЕТ» У ПРОФСПІЛКОВУ ВЛАСНІСТЬ!», НЕ ДОПУСТИМО ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ СУДУ, ПРИЙНЯТИХ ЗА ЧАСІВ ЗЛОЧИННОЇ ВЛАДИ ЯНУКОВИЧА ТА ПШОНКИ!».

Трудівники, профспілкові активісти вимагали вирішувати спірні питання тільки у правовому полі, дати рішучій відсіч намаганням відібрати майно у законних власників – профспілок.
Під час мірного зібрання відбувся мітинг, на якому виступили Президент ПрАТ «Укрпрофтур» Сергій Стрілець, голова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур», голова Профспілки авіабудівників України Ярема Жугаєвич, заступник голови Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок Юрій Чернов, голова Профспілки працівників рибного господарства України Михайло Петров, керівник Управління економіки та корпоративних прав ФПУ Департаменту корпоративних прав та майна ФПУ Павло Сікан, представникитрудового колективу ПрАТ «Дніпротурист», трудових колективів області.
У акції взяли участь голова Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок Віталій Дубіль, голова Запорізької обласної ради профспілок Віктор Сластьон, голова Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України Сергій Комишев та ін.
У виступах зазначалось, що злочинною владою колишнього Президента Януковича В.Ф., колишнього голови Вищого господарського суду України Татькова В.І., його заступника Ємельянов А.С. незаконним судовим рішення було позбавлено ПрАТ «Дніпротурист» права власності на будівлю готелю «Рассвєт». Незаконність вказаного судового рішення підтверджується кримінальним провадження № 42013110000001050 порушеного Генеральною прокуратурою України 29.11.2013 року проти вказаних осіб, в ході розслідування якого, 17.03.2017 р. ПрАТ «Дніпротурист» визнано потерпілим у даному кримінальному провадженні.
Незважаючи на незаконність прийнятого судового рішення, відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області намагається виселити трудовий колектив ПрАТ «Дніпротурист» з будівлі готелю «Рассвєт».
Крім того, станом на сьогоднішній день робочою групою створеною відповідно до рішення Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності від 1 березня 2018 р., протокол № 9, за участю представників Фонду державного майна України, Мінекономрозвитку, Мінфіну, Мін'юсту, Мінсоцполітики, Секретаріату Кабінету Міністрів України та Федерації професійних спілок України підготовлено законодавчі пропозиції щодо остаточного врегулювання питання статусу майна професійних спілок, їх об'єднань, які після розгляду в Урядовому комітеті будуть внесені Урядом на розгляд до Верховної Ради України.
У виступах наголошувалось: мета мирного зібрання - захист прав та інтересів трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист», захист від незаконної приватизації профспілкового майна – будівлі готелю «Рассвєт» та вимога перегляду незаконно прийнятих рішень судів щодо вказаного профспілкового майна.
Відповідно до ст.39 Конституції України, передбачено, що:
- громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Згідно ст.11(1) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право па свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів.
«Не залишимо трудовий колектив ПрАТ «Дніпротурист» без робочих місць, не допустимо виконання рішень суду, прийнятих за часів злочинної влади Януковича і Пшонки!», - закликали оратори.

Мітинг завершився оголошенням Резолюції мирного зібрання на захист профспілкового майна та прав трудового колективу ПрАТ «Дніпротурист» до органів виконавчої влади Дніпропетровської області.
У Резолюції говориться: «Вимагаємо відкладення проведення виконавчих дій у ВП № 54839436 по виселенню 29.05.2018 року ПрАТ «Дніпротурист» з будівлі готелю «Рассвет» та звільнення приміщення від рухомого майна Товариства до моменту врегулювання даної ситуації в правовому полі».

Делегація представників трудових колективів ПрАТ «Укрпрофтур» та профспілок передала текст Резолюції голові Дніпропетровської ОДА.
Нагадаємо, що відповідно до рішення Ради Федерації профспілок України від 29 березня, попереджувальні акції протесту профспілок відбулися 12 квітня в Полтаві (http://fpsu.org.ua/nasha-borotba/zagalni-novini/13944-aktualna-tema-zagarbnikam-rishuchij-vidsich) та 16 травня в Ужгороді (http://fpsu.org.ua/news/61-nasha-borotba/14001-aktsiya-razom-zakhistimo-prava-lyudini-pratsi-prava-profspilok).

з місця події спеціальний кореспондент
Олексій Петруня.

 

Там, де є профорганізації, контроль - дієвий

Там, де є профорганізації, контроль - дієвий
Відбулося досить серйозне засідання обласної робочої групи з питань легалізації виплати зарплати і зайнятості населення, в якому взяв участь голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний.
Голові Федерації профспілок Кіровоградської області Максиму Баланенку теж було що сказати щодо тіньової зайнятості та зарплати «в конвертах», які серед масових порушень трудових прав працівників посідають чи не перші місця. «Хочу відразу сказати, що там, де є профспілкова організація таких порушень практично не має. Тож не випадково багато роботодавців намагаються за всяку ціну позбутися профспілок. Зрозуміло, що їм не потрібні організації, які категоричні проти таких порушень в оформленні трудових відносин, котрі пояснюють людям, з якими проблемами вони можуть зіштовхнутися в подальшому. На жаль, зараз так склалось, що іноді й сам працівник не зацікавлений в отриманні «білої» зарплати. Краще отримати міні- малку, солідну субсидію, ще і зарплату в «конверті». Мовляв, пенсія ще далеко і все може змінитись, а виживати потрібно зараз. Сприяє цьому і наше недосконале податкове законодавство: відсутність неоподаткованого мінімуму, прогресивної шкали оподаткування. П'яту частину зарплати сплачує кожен працюючий: і той, хто отримує мінімалку, і той, хто - десятки тисяч. Допоки так буде – боротися із цими порушеннями дуже важко».
Так, профспілкові організації не допускають випадків приховування зайнятості й оплати праці, проте, зазначив Максим Баланенко, є інші проблеми, з якими доводиться боротися. А саме: цивільно-правові договори з працівниками, які виконують постійні роботи, необґрунтований перевід на неповний робочий час. Конкретні обмеження із цих питань вносяться до колективних договорів і угод. «Дякуючи Головному управлінню Пенсійного фонду України, з яким маємо Угоду про співпрацю, отримуємо достовірну інформацію із цих питань і можемо оперативно реагувати на неї, усувати порушення. Але це лише на тих підприємствах, де діють профспілкові організації. Де їх немає, основна надія на Державний контроль. Проте, Кабінет Міністрів крутить державним контролем як «циган сонцем». Зараз слово «перевірка» інспектор праці не може застосовувати, здається, якби не профспілки, його вже давно б не було».
На переконання голови ФПО, сьогодні головна мета профспілок при укладанні угод і колдоговорів: забезпечення гідних умов праці, своєчасної виплати зарплати, продуктивної зайнятості, гідного соціального захисту. За даними членських організацій торік в області укладено 1705 колективних договорів, що охопили всі підприємства, де діють первинні профспілкові організації. Обов'язковим для профкомів завданням було встановлення колдоговорами мінімальної місячної тарифної ставки на рівні галузевих угод. Ця норма колдоговорів переважно виконується. Це в значній мірі сприяло росту номінальної зарплати у звітному році на 46,6 відсотка. Але цей відсоток був би набагато вищим, якби всі роботодавці дотримувались норм галузевих угод, якби Державна служба з питань праці визнавала недотримання цієї норми порушенням законодавства. У державі ж головна гарантія – мінімальна зарплата. А що сьогодні 3723 грн., якщо фактичний прожитковий мінімум для працездатної особи в квітні ц. р. становив 4213 грн.?
Не міг не сказати Максим Баланенко й про те, що діюче законодавство практично знищило престижність зарплати. Тепер в основу формування оплати праці поставлено не мінімальну зарплату, а прожитковий мінімум. На сьогодні це - 1762 гривні для працездатної особи, а до мінімальної зарплати практично включені всі доплати, надбавки. А головне - допущена повна зрівнялівка і майже третина працівників Кіровоградщини отримує зарплату менше фактичного прожиткового мінімуму.
Зважаючи на високий рівень інфляції, зниження платоспроможності працівників, профспілкові організації, представляючи інтереси трудових колективів у колдоговірних переговорах, добиваються підвищення суми витрат, спрямованих на соціальний розвиток працівників, на запровадження не передбачених законодавством пільг і виплат працівникам і членам їхніх сімей. Тобто, профспілки намагаються постійно нагадувати бізнесу про його соціальну відповідальність. Для області це надважливо: адже на 294 тисяч пенсіонерів припадає 192 тисячі найманих працівників, які повинні заробити їм пенсію. Крім того, профспілкова сторона наполягає на підвищенні доходів найманих працівників і працюємо над збереженням їхньої чисельності. Це дві взаємопов'язані величини. Мала зарплата спонукає людину шукати роботу в іншому місці, де платять більше.
Торік мало місце міграційне скорочення 1,7 тисячі населення. І ця тенденція характерна в цілому для України. Одним із пріоритетів у роботі профспілок - забезпечення своєчасної виплати зарплати. В результаті реалізації низки заходів профспілкових організацій удалось практично ліквідувати борги із зарплати на підприємствах, де діють профспілкові організації. На сьогодні, залишилось два боржника. Один з них дуже проблематичний: ТДВ «Світловодське кар'єроуправління». На думку Максима Баланенка, спільними зусиллями керівництва товариства, соціальних партнерів борги ліквідувати можна. «Доручення Прем'єр-Міністра щодо виявлення та усунення фактів прихованої зайнятості є правильним, але, на наш погляд, воно не повинно замикатися лише на усуненні фактів – треба виявляти причини, які спонукають до цих порушень. Це справа соціальних партнерів: влади, роботодавців і профспілок».
Прес-центр ФПО

 

КУДИ ВИТІКАЮТЬ ДЕРЖАВНІ КОШТИ?

КУДИ ВИТІКАЮТЬ ДЕРЖАВНІ КОШТИ?
Аудитори Кіровоградщини виявили порушень у двох управліннях соціального захисту населення на суму майже 8,3 млн. грн.
Фахівці Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області провели ревізії в управліннях соціального захисту населення Подільської та Фортечної районних у місті Кропивницькому радах. Проведеними контрольними заходами встановлено фінансових порушень, що призвели до втрат, на загальну суму 8281,9 тис. грн.
Аудиторами встановлено випадки зайвої оплати за фактично ненадані послуги з газопостачання на загальну суму 4716,1 тис. грн. внаслідок неповернення до бюджету підприємством-надавачем послуг газопостачання невикористаних сум субсидій за опалювальний період 2015-2016 років.
Крім того, внаслідок надання громадянами недостовірних даних про свої доходи та наявності в них заборгованості за комунальні послуги зайво виплачено субсидій на суму 3565,8 тис. грн.
Завдяки діям кіровоградських аудиторів забезпечено відшкодування виявлених порушень на суму понад 700 тис. грн.
Прес-служба Управління Східного офісу Держаудитслужби
в Кіровоградській області.

 

Зарплатні больові точки освітян

Зарплатні больові точки освітянDSC03484 - копия 56785
Робота та завдання обласної організації профспілки працівників освіти і науки щодо захисту трудових та соціально-економічних прав членів профспілки у сучасних умовах – таке питання розглядалося на пленумі освітян, в якому взяв участь голова Федерації профспілок Кіровоградської області Максим Баланенко.DSC03514 - копия 671ed Він зазначив, що недосконале законодавство, ігнорування норм права органами влади, роботодавцями, відсутність соціального діалогу при розв'язанні гострих соціально-трудових проблем вимагають від профспілок більш активних дій у здійсненні своїх статутних завдань. Відповідно, необхідна значна мобілізація зусиль, активізація захисних дій, оволодіння новітніми формами роботи. «На жаль, посилюється тиск на профспілкові організації та їх лідерів. Свідченням цього є запровадження фінансового контролю за діяльністю профспілок, ускладнення механізмів реєстрації профспілкових організацій, фактичне застосування подвійного оподаткування внесків членів профспілок. А чого коштує намагання Мінсоцполітики та Мінфіну дискримінувати та позбавити основоположного права на ведення колективних переговорів працівників бюджетної сфери. Профспілки вимушені попередити Сторони соціального діалогу про вихід із переговорів при укладання Генеральної угоди, якщо такі наміри буде здійснено. Поки що профспілки більше покладаються на листування, ніж на активні дії. А влада уже звикла до таких звернень і часто майстерно відписується. Яскравий тому приклад, відповідь на звернення до КМУ Ради ФПО. З відповіді виходить, що все у нас правильно, прозоро і соціально справедливо, і наводяться цифри: для зведеного бюджету розраховано субвенцію 1,6 млрд. грн. А далі цікаво! Станом на 1 березня в області є залишок коштів освітньої субвенції 86 млн. грн. Розтлумачили про додаткові джерела фінансування. Одне із них - перерозподіл коштів шляхом скорочення не першочергових і неефективних видатків. І висновок: питання оплати праці педпрацівників закладів середньої освіти області мають вирішуватися органами місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевих бюджетів».DSC03493 - копия 6317b
Як правило, місцеві ради затверджують бюджети з порушенням ст. 77 бюджетного Кодексу, яка передбачає зарплату першочерговим платежем. На жаль, членські організації не втручаються у цей процес. Починають бити тривогу, коли уже явно не вистачає фінансування. Уже не перший рік, це демонструє міська рада Кропивницького. При чому хитро: неповний аванс, потім затримка на 5-7 днів зарплати. І кредиторська заборгованість відсутня, і нібито й порушення немає. А насправді порушення є, тільки відповідальності за нього немає. А страждають лікарі, вчителі... Ось так виконуються колдоговірні зобов'язання про громадський контроль за своєчасною і у повному розмірі виплатою зарплати.
Голова ФПО відзначив потенціал обласної організації, яка зможе спочатку відстояти бюджетний запит, тарифікацію, а потім справедливі видатки.DSC03494 - копия 2f601

Голова обкому профспілки працівників освіти і науки Світлана Скалько зазначила, що робота профспілкових організацій із представництва, захисту та фінансового забезпечення прав спілчан здійснюється у непростих умовах реформування освіти, широкомасштабних змін у трудовому законодавстві, у т. ч. і щодо оплати праці, стипендіального забезпечення, міжбюджетних відносин, утворення ОТГ, утвердження фінансової самостійності, розширення повноважень місцевих органів влади та місцевого самоврядування, що вимагає значної мобілізації зусиль , активізації захисних дій із залученням широкої чисельності профактивістів, постійного їх навчання.DSC03500 - копия 39e3a
Світлана Скально назвала проблеми, які супроводжують освітян. Зокрема, виплата надбавки за престижність праці педпрацівникам в окремих територіях здійснюється всупереч законодавству, нормам Галузевої угоди та колдоговорів, а зменшення цих виплат здійснюється без погодження з профспілковими органами та без письмового попередження працівника щодо істотних змін умов та оплати праці. Існують проблеми із забезпеченням виплати грошової винагороди у повному обсязі (посадовий оклад) у бюджетах ц. р. Порушуються права вчителів на отримання доплат за завідування навчальними кабінетами. (Кількість неоплачуваних кабінетів складає 400). Є проблеми щодо підвищення оплати праці вчителям та іншим працівникам, які працюють в інклюзивних класах та групах, хоча Постанова КМУ №72 запроваджує 20-відсоткову доплату за роботу у таких класах.DSC03505 - копия 3c930DSC03498 - копия be7da
Світлана Скалько закликала профактивістів вимагати від органів влади та місцевого самоврядування повного виконання законодавства з оплати праці, соціального, пенсійного забезпечення працівників галузі, уважно стежити за прийняттям змін до законодавства, адже зустрічається багато неув'язок. Наприклад, законодавець посилається на те, що поступово, до 2023 року, буде перехід до задекларованих трьох мінімальних зарплат. у законі записано, що цей проміжок часу треба розписати по роках, визначити рівні зарплати. Уряду доручено визначити схеми посадових окладів на ці роки, але це завдання не виконане. Ще одна неув'язка: в законі визначено рівень оплати праці працівників вищої школи. Раніше це був рівень двох ставок зарплати загальноосвітньої школи. Сьогодні це лише на 25 відсотків вище від посадового окладу педпрацівника найнижчої педагогічної кваліфікації. Ці неув'язки треба разом приводити до норми, тому що між законом посередником є профспілкові органи.DSC03513 - копия 5ddacDSC03511 c96e5DSC03520 6eac1DSC03488 4f0f2DSC03491 674f4
Учасники пленуму направили Звернення до голови ОДА з проханням вжити заходів для врегулювання зазначених проблем, зокрема здійснення перерозподілу залишків освітньої субвенції і обов'язково спрямувати її виключно на оплату праці, виправлення ситуації щодо зрівнялівки в оплаті праці, спричиненої значним відривом від розміру мінімальної зарплати величини базового посадового окладу ЄТС та включення до неї надбавок, винагород, премій, застосування на місцях норм законодавства про диференціацію зарплати працівників, як це передбачено постановою Уряду №1037.
Марія Іванова

 

Оплату праці - під громадський контроль

Оплату праці - під громадський контроль
Обком профспілки працівників освіти і науки України провів семінар для профактиву, на якому обговорювалися питання щодо здійснення державного та громадського контролю. Мова йшла зокрема, про контроль питань оплати праці. За словами заступника Голови ФПО Оксани Терлецької, державний нагляд, особливо у трудовій сфері, завжди повинен поєднуватися із громадським контролем з боку профспілок, оскільки як державні інспектори праці, так і профспілки, в першу чергу, покликані захищати людину праці – і це є нашим основним завданням, метою створення профспілок.ФОТО ТЕРЛЕЦКАЯ bb315
Правові підстави здійснення громадського контролю визначені КЗпП та ЗУ «Про професійні спілки, їх права та га¬рантії діяльності». Крім того, ст. 35 ЗУ «Про оплату праці» теж зобов'язує профспілкові органи на рівні з державним контролем здійснювати й громадський контроль за дотриманням норм закону про оплату праці. Якщо раніше громадський контроль за оплатою праці покладався й на інші організації, то з 1 січня 2015 року – покладено лише на профспілки.
З одного боку, це законодавча довіра до профспілок, а з другого боку – підвищення відповідальності перед членами профспілок.
Оксана Терлецька зазначила, що гро¬мадський контроль передбачає широкий спектр напрямів роботи. Один із них – контроль за веденням трудових книжок. «Надаючи практичну допомогу профспілковим організаціям в об'єднаних територіальних громадах, ми зіштовхнулися з низкою порушень в оформленні трудових книжок, в тому числі: відсутній запис про реорганізацію, тобто зміну власника, невідповідність запису у трудовій книжці змісту розпорядження керівника, відсутні записи про закінчення строку дії трудового договору (при прийнятті на роботу за строковим трудовим договором), відсутні підписи працівників про ознайомлення їх із записами у трудовій книжці та в особистій картці, не чітко проставлені печатки, є виправлення у трудових книжках, що категорично заборонено. А в окремих громадах взагалі відсутні записи про роботу. Незрозуміло як ці працівники отримують зарплату? Всі ці порушення відбиваються й на оплаті праці працівників, а в подальшому - і на їхньому пенсійному забезпеченні».
На думку Оксани Терлецької, аналіз звітів громадських інспекторів праці свідчить про те, що найбільше порушень допускається в оплаті праці. Так, за результатами звітів в області торік допущено більше 500 порушень в оплаті праці, тобто третина від усіх виявлених порушень. Більшість з них, звичайно, усунуті. Але краще працювати на упередження. Часто починаємо реагувати на порушення в оплаті праці, які вже є наслідком несвоєчасного профспілкового втручання на початковій стадії формування фінансування закладів освіти. До речі, на звернення ФПО щодо фінансування оплати праці педпрацівників закладів загальної середньої освіти області, отримали наступну відповідь Міносвіти і науки України: «...відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень та винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах...». Тобто, кошторис і чисельність – два взаємопов'язані показники і саме тут повинен починатися громадський контроль. Тобто, до початку навчального року, коли формується кошторис і проходить тарифікація працівників, дуже важливо відстояти кошторис, який забезпечить виплату зарплати у розмірі, передбаченому законодавством, та не допустити скорочень. І тут велика частка роботи припадає на первинні профспілкові організації, які спільно з керівниками закладів повинні активно відстоювати свої бюджетні запити. Довести економічну обґрунтованість чисельності працюючих для забезпечення якісної освіти.
Профорганізації мало використовують свої права на участь у формуванні місцевих бюджетів, тому поза профспілковою увагою місцеві ради затверджують бюджети, Згідно зі ст. 77 Бюджетного кодексу «...місцеві ради під час затвердження бюджету враховують у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати та розміру мінімальної зарплати..». Проте на практиці ця стаття Бюджетного кодексу часто порушується і, як наслідок, не забезпечується своєчасна і в повному обсязі оплата праці. Наприклад, у Кропивницькому придумали ноу-хау: трохи виплатити в аванс, і не півставки, як говорить закон, а другу половину зарплати – затримати на 7-10 днів. І кредиторської заборгованості немає, а відтак, нібито й порушення немає. Але ж, насправді, порушення є.
І реакція профспілок має бути негайною: готувати подання керівнику навчального закладу, власнику закладу освіти, порушувати питання перед Комісією по трудових спорах закладу, подавати звернення до управління Держпраці, а можливо вдаватися до більш рішучих наступальних дій, враховуючи що це вже стало системою. В жодному разі не можна мовчати.
Заступник Голови ФПО зупинитися на намірах Уряду – виключити із Генеральної угоди питання про оплату праці працівників бюджетних установ, проти яких категорично виступає Федерація профспілок України. «Мало того, що це порушує цілий ряд законів стосовно оплати праці, та ще й дозволить Кабінету Міністрів уникнути відповідальності за оплату праці бюджетників як соціального партнера. Поки що Федерації профспілок України вдалось переконати Міністра соцполітики – не допустити цього порушення, який не переговорах з профспілками запевнив, що участь профспілок бюджетної сфери у переговорах по укладанню нової Генеральної угоди та визначення порядку оплати праці бюджетників є обов'язковою».
Законодавчі повноваження у профспілок є і неабиякі. Але здійснювати їх в реаліях сьогодення дуже непросто, коли вони постійно відчувають наступ на свої права, особливо при створені об'єднаних територіальних громад. Тобто, голови ОТГ потребують невідкладного фундаментального навчання з питань трудових відносин із залученням фахівців управління Держпраці – такого висновку дійшли учасники семінару.
Прес-центр ФПО

 

Дуальна освіта та криза ринку праці

Дуальна освіта та криза ринку праці
Дуальна освіта в Україні робить перші кроки, а такі підприємства, як ПАТ «Ельворті», ПАТ «Гідросила» та ПрАТ «Гідросила АПМ» ще з минулого року запровадили у себе цей «пілотний проект» Міністерства освіти і науки України. Саме впровадження дуальної освіти стало нещодавно основною темою наради заступника міністра освіти і науки України Юрія Рашкевича із роботодавцями області. Нарада проходила на підприємстві ПАТ «Ельворті».5 ed3d7
На нараді було презентовано досвід роботи згаданих підприємств, які працюють з навчальними закладами за дуальною формою навчання. Вони працюють за двома програмами. Перша, це професійно-технічна освіта, яка реалізується в рамках експериментального проекту Міністерства освіти і науки України, разом з Центральноукраїнським вищим професійним училищем. Друга - це дуальна вища освіта, яку підприємство реалізує разом з Економіко-технологічним інститутом ім. Роберта Ельворті.1 b7dfa
Торкнулися на нараді й болючої для роботодавців теми – нестачі професійних кадрів на ринку праці та низька якість освіти випускників. Особливо гостро з цією проблемою зіткнулися на підприємствах компаній «Гідросила ГРУП» та «Ельворті ГРУП», де критично не вистачає кваліфікованих інженерних кадрів. Роботодавці пов'язують це, в першу чергу, з деградацією навчального процесу у Центральноукраїнському національному технічному університеті (ЦНТУ), який був основним постачальником спеціалістів-інженерів на ринок праці. Зокрема, було зазначено, що у ЦНТУ досить високий рівень корупції, а серед загальної кількості студентів – від 20 до 50 відсотків складають «мертві душі».3 8406e
Натомість представники вишу, які були присутні на нараді, нарікали на недостатнє фінансування з боку держави, на складну демографічну ситуацію і на те, що студенти не зацікавлені відвідувати навчання.
До речі, дуальна освіта - це поєднання роботи і навчання, коли молодого спеціаліста навчальний заклад готує разом із підприємством. Компанія визначає потрібні їй спеціальності й замовляє вишу. Студент поєднує навчання і стажування на підприємстві. При цьому отримує стипендію від підприємства, близьку до зарплати. На Кіровоградщині підприємства-першопрохідці у впровадженні дуальної освіти переконалися у перспективності такої форми підготовки кадрів.
Сергій Олійник,
голова об'єднаної первинної профорганізації «Гідросила»

 

На крилах клубу «Свічадо»

На крилах клубу «Свічадо»DSC03429 - копия e7e8b
Це треба було бачити, як зворушливо зустрічалися освітяни-ветерани Петрівського району. Хто бадьорим кроком йшов на засідання клубу ветеранів освіти «Свічадо», а хто із ціпком, але явка була стовідсоткова. Обійми, потиски рук, сміх, радісні вигуки, спогади і море посмішок, які звеселили і осяяли Балахівську ЗОШ І-ІІІ ступенів – саме вона цього разу зустрічала ветеранську педагогічну еліту району. Учнівсько-педагогічний колектив школи перетворив засідання на свято.DSC03454 - копия dc51a
Клуб «Свічадо» - це особливий острівець, який зігріває кожного його члена, підтримує його життєвий вогник, не дає перерватися ниточці єднання з рідним навчальним закладом. Це життєдайний подих у новому статусі пенсіонера. За допомогою «Свічадо» учительським рокам немає забуття. Клуб не тільки згуртовує, а й спонукає до розкриття талантів – тепер педагоги та вихователі мають багато вільного часу, тож пишуть вірші, гуморески, плетуть вироби, вишивають нитками та бісером... І цими надбаннями діляться одне з одним.DSC03462 - копия 88a7d
Клубу вже багато років. Він не раз трансформувався по формі та змісту.DSC03434 - копия f0e56 Засновникам не хотілося перетворити його засідання на нудні доповіді та старечі плачі - урешті, облюбували гнучку й цікаву форму проведення зібрань по черзі у школах району. Для ветеранів – це зміна географії, обстановки, можливість хоч на деякий час опинитися у шкільній атмосфері, ознайомитися із сучасним стилем викладання, поділитися власним досвідом. (Їх, як найдорожчий скарб доставляють на засідання директори шкіл або сільські голови). Вони живуть від засідання до засідання, з нетерпінням чекають наступних зібрань, підбирають вбрання, думають, чим здивувати-порадувати однолітків та молодих колег наступного разу.
Для шкіл – це теж честь приймати таких дорогих гостей. Вони завчасно готуються, пишуть сценарії, знаходять цікавий фактаж, влаштовують сюрпризи, подарунки (цього разу гостям вручали як обереги ляльки-мотанки) й концертну програму. Словом, кожне засідання, а вони відбуваються двічі на рік, - це приклад реального зв'язку поколінь, на якому формується учнівська молодь.DSC03445 - копия 6cdaa
Народився клуб з ініціативи голови райкому профспілки працівників освіти і науки Людмили Горбанець. З часом вона вивела його на таку висоту, якої не можуть досягнути інші ветеранські клуби. А ще зуміла привернути до унікального клубу увагу райдержадміністрації, відділу освіти, і тепер вони теж беруть участь у підготовці та проведенні засідань. Це здорово, що усіх ветеранів пам'ятають і віддають їм шану. Є серед пенсійної когорти й учителі, які незважаючи на солідний вік, продовжують працювати. Наприклад, Світлана Логачевська, вчитель початкових класів, яка має багато відзнак та ступінь кандидата наук. Зараз вона працює над проблемою: формування основ моральної поведінки шляхом організації сюжетно-рольових ігор. Її не відпускають на заслужений відпочинок батьки, які хочуть, аби їхні діти навчалися саме у цієї вчительки.DSC03430 - копия 3a239
...Фішкою нинішнього заходу був відеосюжет про ветеранську публіку. На екрані оживали спогади, цікаві учительські долі, кадри із шкільного життя, яке екс-освітяни проживали знову й знову. До кадрів додавалися ностальгічні спогади. У зворушливе дійство гармонійно впліталися вокальні та хореографічно-танцювальні виступи шкільного колективу. Гості охоче підспівували аматорам-вчителям та учням, вигукували: «Браво!», фотографували захоплюючі номери художньої самодіяльності. Потім було смачне частування, під час якого гості від душі спілкувалися, обмінювалися телефонами та дякували за подароване свято начальнику відділу освіти Наталії Гавриленко, директору школи Людмилі Кудрик, голові профкому школи Лесі Чудній і незмінному натхненнику заходу Людмилі Горбанець. Не обійшлося й без танців. Виявляється, є ще порох у порохівницях...
Сергій Петров,
заступник голови обкому профспілки
працівників освіти і науки України

 

Уклонилися ветеранам

Уклонилися ветеранамDSC03470 - копия f78f4
Традиційно 9 Травня, у День Перемоги над нацистами у Другій світовій війні у Кропивницькому відбулися святкова хода, покладання квітів до пам'ятного знаку та урочистості на Меморіальному комплексі «Фортечні вали». У заходах, як завжди, взяли участь Федерація профспілок області та її членські організації. Звучали військовий оркестр, патріотичні пісні, зворушливі виступи на воєнну тематику.DSC03475 - копия 9ab34
Щороку у День Перемоги «Фортечні вали» збирають тисячі людей, починаючи від фронтовиків і закінчуючи дітьми, що наочно підкріплює зв'язок поколінь. Це незабутнє місце зустрічей, спогадів, зйомок. Цей день не можна викреслити із пам'яті, тим паче, до загиблих у роки Другої світової війни додалися юні герої, які зовсім недавно віддали життя за цілісність і суверенітет України. Кілька років тому на території Меморіального комплексу відкрито алею Слави, присвячену загиблим учасникам АТО.DSC03482 - копия 6bec1DSC03478 c489d
Як би не змінювалися формат і назви свят, 9 Травня має залишатися недоторканним, адже сучасні покоління своїм життям зобов'язані полеглим героям у роки війни, колишньої і нинішньої.
Марія Іванова

 

Найвищий вияв солідарності

Найвищий вияв солідарностіDSC03424 - копия 00566
З нагоди 1 Травня у Кропивницькому відбувся мітинг солідарності працівників освіти та науки, до яких приєдналися інші обкоми профспілок та Федерація профспілок області. Відкрила мітинг голова обкому профспілки працівників освіти та науки Світлана Скалько, яка розкрила суть свята, а полягає вона у захисті прав трудящих та у солідарних діях. Мітинг, який зібрав вчителів, студентів, науково-викладацький склад з усієї області, а також представників інших галузей, і став найвищим виявом солідарності. «У цей день треба вести мову про тих простих людей, на яких тримається світ і про яких забули. Наша боротьба буде полягати в тому, щоб нагадувати владі, що є прості люди, які створюють матеріальні блага, формують економіку. А економіка, її ріст залежить від умов праці та гідної її оплати».
Під час мітингу освітяни озвучували наболілі проблеми. Найбільша з них – оплата праці. Із січня 2018 року запрацював новий Закон про освіту, яким обіцяно багато, але на зарплаті педагоги його дію не відчули. Багато проблем з оплатою праці навчально-технічного персоналу. Вистачає негараздів у студентів: стипендію нібито підвищили, але кількість її отримувачів зменшили, у викладачів вишів. Головна біда в країні – не виконуються закони, немає відповідальності за їх виконання.DSC03425 - копия 6cbad
Занепокоєні мітингуючи і зливою реформ, які не завжди йдуть у ногу із законодавством. Створюються об'єднані громади, змінюється ландшафт адміністративно-територіального устрою – до керівництва приходять люди, які не розуміють, що таке трудове законодавство, що таке профспілки, їхнє значення. Тобто профспілкам є над чим працювати.DSC03422 - копия 0d95dDSC03420 - копия 4d08e
Голова ФПО Максим Баланенко висловив побажання, аби праця мала вдячність і гідну оплату. Першотравень став приводом заявити про свої права, проблеми і вимоги до соціальних партнерів. «Що стосується соціального діалогу, то виходить досить дивна ситуація – більше порозуміння знаходимо з роботодавцями, ніж з владою, яка веде діалог формально. Так, законопроекти, які стосуються соціального захисту і трудових відносин, приймаються кулуарно, без погодження з профспілками. Більше того, розпочався наступ на права профспілок, в тому числі й майнові. Наприклад, нещодавно відбулася акція протесту у Полтаві, в якій взяли участь представники профспілок Кіровоградщини. Там Будинок профспілок передали у власність держави. Це – чисте рейдерство від держави. Такого захоплення майна немає в жодній державі. Наступ на профспілки зобов'язує до активних дій. Час звернень і листів минає, потрібні рішучість, наполегливість і солідарність. Влада чує лише вулицю, тому закликаю виходити на акції протесту й активно захищати свої права».
Учасники мітингу прийняли резолюцію.
Марія Іванова

 

Звернулися до КМУ. Та відповідь розчарувала

Звернулися до КМУ. Та відповідь  розчарувала
Рада Федерації профспілок області, розглядаючи на своєму засіданні питання про збереження і розвиток трудового потенціалу області, відзначила, що однією з причин його втрати є недостатній рівень доходів працівників, необхідний для нормальної життєдіяльності, фінансова незабезпеченість трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників. Хоча Прем'єр- міністр та Міністр соціальної політики України постійно констатують динамічний ріст доходів громадян. Зважаючи на це, Рада ФПО звернулася до КМУ з проханням надати пояснення щодо невідповідності сказаного. Отримали таку відповідь.

МІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Щодо виконання доручення
Кабінету Міністрів України
На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 23.03.2018
№ 11335/1/1-18 Міністерство освіти і науки розглянуло лист Федерації
професійних спілок Кіровоградської області від 13.03.2018 № 03-19/61 щодо
оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти та в
межах компетенції повідомляє.
Відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних
установ утримують чисельність працівників та здійснюють фактичні видатки на
заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи
винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати,
затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.
Згідно з частиною четвертою статті 77 Бюджетного кодексу України місцеві
ради під час затвердження враховують у першочерговому порядку потребу в
коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до
встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної
заробітної плати.
Розрахунок обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим
бюджетам на 2018 рік здійснено на основі Формули розподілу освітньої субвенції
між місцевими бюджетами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України
від 27.12.2017 № 1088.
Метою цього документа є неупереджений та прозорий розподіл освітньої
субвенції між адміністративно-територіальними одиницями при спрямуванні її на
оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у закладах освіти,
визначених статтею ЮЗ2 Бюджетного кодексу України.
Частиною третьою статті ЮЗ2 Бюджетного кодексу України визначено
обов'язкові параметри, які повинні бути враховані у формулі розподілу освітньої
субвенції між місцевими бюджетами: кількість учнів у закладах загальної
середньої освіти і учнів, які здобувають повну загальну середню освіту у закладах
професійної (професійно-технічної) освіти, у міській та сільській місцевості,
гірських населених пунктів, коригуючі коефіцієнти приведення, що застосовуються до кількості учнів
різних типів закладів загальної середньої освіти і учнів, які здобувають повну
загальну середню освіту у закладах вищої та професійної (професійно-технічної)
освіти, та залежно від місцевості, в якій розташований заклад.
Усі ці параметри у формулі враховано.
Враховуючи зазначені критерії, видатки освітньої субвенції на 2018 рік для
зведеного бюджету Кіровоградської області розраховані в обсязі 1 560 581,9 тис.
гривень.
Слід зазначити, що за даними Державної казначейської служби України
залишок коштів освітньої субвенції по зведеному бюджету Кіровоградської
області станом на 01.01.2018 становив 71 178,5 тис. грн, станом на 01.03.2018 він
збільшився і становив 86 139,7 тис. гривень.
Порядком та умовами надання освітньої субвенції з державного бюджету
місцевим бюджетам, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від
14.01.2015 № 6, передбачено, що відповідні місцеві ради мають право додатково
понад обсяги субвенції планувати та здійснювати з місцевих бюджетів оплату
поточних та капітальних видатків закладів та установ освіти, включаючи
погашення бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах
казначейства.
Щодо можливих додаткових джерел фінансування витрат, пов'язаних з
фінансуванням закладів загальної середньої освіти, то ними можуть бути
понадпланові надходження, спрямування вільного залишку коштів, капітальні
видатки бюджету розвитку, кошти розміщені на депозитних (вкладних) рахунках
в установах банків, а також кошти, перерозподілені шляхом скорочення
непершочергових та неефективних видатків.
Також для покриття можливих бюджетних диспропорцій у місцевих
бюджетах у Державному бюджеті України на 2018 рік передбачена стабілізаційна
дотація в сумі 200,0 млн гривень.
Таким чином, питання оплати праці педагогічних працівників закладів
загальної середньої освіти Кіровоградської області мають вирішуватися органами
місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевих бюджетів, вказаних коштів
та з інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р.
№ 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» встановлено, що
визначені у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від ЗО серпня
2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки
розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій
окремих галузей бюджетної сфери» посадові оклади (ставки заробітної плати)
педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої
субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, підвищуються з 1 січня
2018 р. на 10 відсотків.
Пунктом 2 зазначеної постанови Міністерству освіти і науки разом з
Міністерством фінансів доручено за підсумками виконання Державного бюджету
України за перше півріччя 2018 р. розглянути питання щодо підвищенняз 1 вересня 2018 р. оплати праці інших категорій педагогічних та науково-
педагогічних працівників.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 23
«Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено
зміни до постанови КМУ від 23 березня 2011 р. № 373 «Про встановлення
надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх,
професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів
акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування», а саме
збільшено граничний розмір надбавки за престижність праці до ЗО відсотків та
встановлено нижню граничну межу цієї надбавки - не менше 5 відсотків.
Право на встановлення надбавки в розмірі до ЗО відсотків з 1 січня 2018 року
мають керівники закладів загальної середньої освіти, їх заступники (посади яких
віднесені до посад педагогічних працівників), вчителі та викладачі закладів
професійної (професійно-технічної) і вищої освіти, які викладають предмети
згідно з відповідним Державним_стандартом загальної середньої освіти.
Водночас запроваджено норму щодо посад керівників закладів загальної
середньої освіти, їх заступників (посади яких віднесені до посад педагогічних
працівників), вчителів шкіл, які апробують стандарт Нової української школи,
вчителів початкової школи, які здійснюватимуть освітній процес за стандартами
Нової української школи, вчителів української мови у школах з навчанням мовами
національних меншин, які з 1 січня 2018 року мають отримувати надбавку в
розмірі не менше 20 відсотків.
Іншим педагогічним працівникам надбавка в розмірі до 30 відсотків (тобто
більше 20 відсотків) може бути встановлена лише з 1 вересня 2018 року.
Враховуючи зазначене вище, питання щодо підвищення оплати праці інших
категорій педагогічних та науково-педагогічних працівників закладів освіти
незалежно від їх підпорядкування можливе з 1 вересня 2018 р. за підсумками
виконання Державного бюджету України за перше півріччя 2018 р. за окремим
рішенням Кабінету Міністрів України та за умови наявності неінфляційних
джерел покриття додаткових видатків державного бюджету.


Перший заступник Міністра                                                  В. В. Ковтунець

Останнє оновлення (Середа, 02 травня 2018, 08:22)

 

Профспілки – за захищене і здорове покоління

Профспілки – за захищене і здорове покоління
В рамках Всесвітнього дня охорони праці у членських організаціях Федерації профспілок Кіровоградської області відбулася низка заходів, спрямованих на створення організації безпечних та здорових умов праці на підприємствах, профілактику виробничого травматизму. Зокрема, у Фортечному та Подільському управліннях соцзахисту населення пройшли семінари за участю представника ФПО з питань охорони праці, юрисконсульта Марини Тур. Цьогоріч День охорони праці проходив під девізом: «Захищене і здорове покоління». Такою ж була й тема семінарів. Вона обрана не випадково. І варто зазначити, що вона збігається із пріоритетами діяльності Федерації профспілок області.
Питання забезпечення реалізації прав і гарантій працюючих відповідно до законодавства про охорону праці реалізуються через територіальну угоду, обласні галузеві угоди і колективні договори. Ми домоглися включення до Регіональної угоди зобов'язань роботодавців щодо створення безпечних і здорових умов праці, забезпечення працівників санітарно-побутовими приміщеннями, засобами індивідуального захисту згідно з чинними нормативами, вжиття заходів щодо профілактики виробничого травматизму та профзахворювань, проведення навчання з працівниками з питань безпечної організації праці на кожному виробничому місці і постійного контролю виконання вимог Інструкцій з питань охорони праці.
Головне - фінансування охорони праці. Маємо можливість контролювати це зобов'язання, адже з 2012 року Президія ФПУ затвердила профспілкову звітність щодо укладення і виконання колективних договорів.
Лідерами з питань фінансування охорони праці традиційно залишаються підприємства сільгоспмашинобудування. Так, при законодавчій нормі витрат на охорону праці 0,5 відсотка до Фонду оплати праці в ПАТ «Ельворті» витрачено 8,4 відсотка, «Гідросила» - 3,1 відсотка, ТОВ «Профі Стан» 1,1 відсоток. Проте ще не всі роботодавці відповідально ставляться до виконання цієї норми закону, фактично не фінансуються на охорону праці бюджетні установи. І не випадково у цих галузях торік відбувся ріст виробничого травматизму.
Профспілкове об'єднання, членські організації приділяють велику увагу організації гідних і безпечних умов праці для молодих працівників. Зважаючи на те, що у складі ФПО - третина молоді, конкретні заходи в цьому напрямі передбачають для цієї категорії територіальна, обласні галузеві угоди і колдоговори.
Як правило кожен колдоговір має спеціальний розділ «Робота з молоддю». Саме в ньому - конкретні зобов'язання власника щодо створення умов праці молоді та підлітків, контроль за виконанням правил з охорони праці, режиму їхньої роботи.
Профспілки почали відновлювати наставництво, бо стало зрозуміло, що нічого кращого не придумано, як закріпити за молодим працівником, досвідченого, висококваліфікованого фахівця для освоєння професії.
Дуже важливим вважаємо організацію навчальних семінарів для молоді, особливо з питань охорони праці. Не секрет, що доволі часто молоді працівники приймають не досить обдумані рішення, пов'язані з ризиками, та не усвідомлюють, що їхня необачність на роботі може спричинити небезпеку не тільки для їхнього життя, але й здоров'я тих, хто їх оточує.
Не менш обов'язковим для себе вважаємо сприяти реалізації державної політики щодо формування здорового способу життя молоді, участь її у реалізації програми розвитку фізичної культури і спорту, у Всеукраїнському огляді роботи організацій профспілок і трудових колективів на кращу організацію літнього оздоровлення й відпочинку дітей.
Цим у профоб'єднанні активно переймається Молодіжна рада, головна мета якої полягає у здійсненні заходів щодо посилення соціально-економічного захисту молоді, в тому числі в питаннях охорони праці.
Оксана Терлецька,
Заступник голови ФПО