Архів новин
2019
Травень
ПнВтСрЧтПтСбНд
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Профспілкова молодь: пошук своєї ролі у спілчанському житті

Профспілкова молодь: пошук своєї ролі у спілчанському життіIMG 6011 - копия 1f227
Члени Молодіжної ради Федерації профспілок Кіровоградської області на своєму засіданні обговорювали питання про роль профспілок у сучасному житті. Розглядалось це питання крізь призму матеріалів семінару молодих профактивістів, який не так давно відбувся у Харкові. Голова Молодіжної ради ФПО Олена Базилюк, яка взяла участь у семінарі, поділилася цікавими думками щодо місця молоді у розвитку профспілкового руху. В ході ділових ігор, дискусій молодь виробляла сучасний погляд на діяльність профспілок. Прозвучало чимало пропозицій і побажань, зокрема як змінити старі канони і назви (ЦК, пленум), які лякають людей, аргументованих доводів, що профспілки мають велику вагу і тому заслужили право на життя. Їм лише потрібен свіжий молодіжний погляд до розв'язання проблем. Молодь якраз перебуває у пошуку нових підходів до профспілкової діяльності.IMG 5970 - копия db9c3
Профспілкова молодь вирішила проводити засідання Молодіжної ради ФПО у різних закладах і установах, а розпочинати їх із тематичних профспілкових уроків.
Нинішнє засідання відбулося в обласній бібліотеці для юнацтва ім. Маланюка. Член Молодіжної ради, завідувач мистецького відділу бібліотеки Наталія Таратута презентувала цікаве дослідження про незвичні досягнення українців, які увійшли до Національного реєстру рекордів. Наприклад, найменшу шкіряну Конституцію України виготовив художник-графік Ігор Степанов, яка налічує 160 сторінок. Її розмір – 2 Х 3 см, вага -15 г. Для її виготовлення майстер використовував збільшувальне скло та унікальний інструмент. За допомогою мініатюрного пера та індійської туші він виписував кожну літеру авторським шрифтом.IMG 5981 - копия cf693
Найбільший герб із доміно з'явився на столичній Софіївській площі. На 95 фігурах доміно були зображені 550 гербів українських міст і селищ. Завершений тризуб мав параметри 12 х 7,5 м. У День Незалежності України понад півтисячі черкащан на велосипедах встановили національний рекорд, створивши найбільший рухомий прапор України. Синьо-жовта колона проїхала центральним бульваром. Аналогів їй у світі не було. Найбільший прапор площею 450 кв. м виготовлено на фасаді житомирського навчально - виробничого підприємства. Ідея виникла у директора підприємства, яке шиє бронежилети для воїнів, та у директора рекламного агентства. Живий тризуб на вершині Говерли площею 90 кв. м створили 15 харків'ян і 15 жителів Закарпаття.
Майстер ручної вишивки киянка Тетяна Прадчева презентувала найбільшу карту України (130 х 100 см). У її роботі брали участь 236 осіб з різних країн світу. Близько півтисячі киян теж встановили рекорд – на Оболонській набережній виклали гігантську карту з битої кераміки всіх областей, в т. ч. автономної республіки Крим. Її площа - 61 кв. м.IMG 5995 - копия f7c58IMG 5949 - копия 2f730
Буковинська вчителька зробила найбільшу булаву з дерева масою 25 кг, а 9 молодих українських дизайнерів з інституту художнього моделювання та дизайну створили найбільшу трипільську сорочку з вишитим оздобленням. Її довжина – понад 5 м, ширина подолу – 2 м, розмах рукава – 5 м. Найбільше фото теж увійшло до Національного реєстру рекордів – на ньому зображено понад півтори тисячі осіб. Найбільший портрет Шевченка зафіксовано на стіні житлового будинку в Харкові. Його розмір – висота 16-поверхівки. Наймолодша автор персональної виставки картин українського живопису (3,8 роки) – мешканка Дніпра, а двохрічна українка – наймолодший знавець українських прапорів та столиць світу...
Ці приклади свідчать про те, що досягнення можуть бути різними, не обов'язково спортивними, а завдання Національного реєстру рекордів: створити сприятливі стартові можливості для тих, хто прагне зафіксувати власний рекорд. Отже, членам Молодіжної ради ФПО є до чого прагнути.
Марія Іванова

 

Шахово-шашкові медичні королі Профспілка працівників охорони здоров’я спільно з обласною організацією ФСТ «Спартак» провели обласний турнір з шахів та шашок серед працівників закладів охорони здоров’я області. Бажаючих взяти участь у змаганнях виявилося

Шахово-шашкові медичні королі
Профспілка працівників охорони здоров'я спільно з обласною організацією ФСТ «Спартак»
провели обласний турнір з шахів та шашок серед працівників закладів охорони здоров'я області. Бажаючих взяти участь у змаганнях виявилося чимало - 66 працівників із 19 лікувальних закладів. Слід зазначити, що ці турніри стали не просто традиційними, а й улюбленими серед медиків.
У змаганнях із шахів серед чоловіків І місце посів Анатолій Махно (Староосотський обласний протитуберкульозний.санаторій для дітей), ІІ місце – Василь Бузько Василь (ЦПМСД №2 м. Кропивницький), ІІІ місце - Григорій Кравчук (Новоукраїнський р-н).
Найсильнішими у шаховому суперництві серед жінок стали: Альона Тимошевська Альона – І місце (м. Олександрія). Другу сходинку здолала Ольга Барилюк Ольга (м. Олександрія), третю - Наталія Марусенко (обласна туберкульозна лікарня).
Турнір із шашок теж виявив переможців. Серед чоловіків
І місце зайняв Дмитро Гавриленко (Староосотський протитуберкульозний санаторій для дітей), ІІ місце – Віктор Мережко (м. Олександрія), ІІІ місце –Сергій Сандрак (обласна туберкульозна лікарня).
Шашковими лідерами серед жінок стали Світлана Бутович (м. Олександрія – І місце, Олена Тітова (медичний коледж - ІІ місце) та Алла Лукінська (м. Олександрія – ІІІ місце).
Лариса Козлова, голова обкому профспілки працівників охорони здоров'я

 

Захист трудових прав найманих працівників – головна мета діяльності відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області

Захист трудових прав найманих працівників – головна мета діяльності відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області

Небажання багатьох роботодавців належно реагувати на законні вимо¬ги найманих працівників та дотримуватися норм чинного трудового законодавства призводить до нагромадження проблем, а бажання вирі¬шити їх раптом, водночас призводить до значного загострення стану соціально-трудових відносин, численних порушень прав та інтересів працівників і, як результат, маємо застосування найманими працівниками стихійних акцій соціального протесту.
Саме тому, з метою упорядкування процесу розв'язання трудових конфліктів Президентом України відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колек¬тивних трудових спорів (конфліктів)» було утворено Національну службу посередництва і примирення (далі - НСПП) основними завданнями якої є сприяння поліпшенню соціально-трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння їх своєчасному урегулюванню.
Відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області (далі - Відділення) є структурним підрозділом Національної служби посередництва і примирення, який вирішує такі завдання на території Кіровоградської області у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями профспілок та роботодавців.
Пріоритетним напрямком діяльності Відділення є запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів). Саме виконання цього завдання у взаємодії з сторонами соціального діалогу забезпечує соціальний мир і стабільність у сфері праці.
Заходи із запобігання виникненню колективних трудових спорів включають: виявлення підприємств, установ, організацій, де ускладнення стану соціально-трудових відносин може призвести до виникнення колективних трудових спорів (конфліктів); прогнозування розвитку ситуації і розробки на основі прогнозу напрямків стабілізації; проведення упереджувальних примирно-переговорних процедур, спрямованих на своєчасне усунення причин можливого виникнення колективних трудових спорів та ін.
Як показує практика, основними причинами виникнення колективних тру¬дових спорів (конфліктів) є численні порушення законодавства про працю, не виконання колективних договорів і угод, недостатній рівень знань трудового законодавства та правової культури.
Жоден колективний трудовий спір не є типовим, а отже, не існує однакових підходів до їх вирішення, тому Відділення завжди здійснює детальний аналіз конфліктної ситуації, визначає предмет спору, сторони спору, вивчає їх повноваження, перевіряє законність формування та затвердження вимог найманих працівників.
Взаємодія з сторонами соціально-трудових відносин, організаціями профспілок та роботодавців, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування сприяє подоланню недовіри між сторонами трудових конфліктів, створенню атмосфери партнерства, співпраці, схиляє сторони до конструктивного діалогу.
Практика Відділення вказує на те, що тільки у взаємодії з сторонами соціального діалогу можна досягти реального покращення стану соціально-трудових відносин на території Кіровоградської області.
Саме тому, Відділення відкрите до активної взаємодії та завжди готове надати необхідну правову допомогу, консультації і відповідні рекомендації.

З метою отримання більш детальної інформації пропонуємо звертатися у відділення НСПП в Кіровоградській області за адресою: 25006, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка 64/53, кім. 204; тел./факс (0522) 320434, E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду , WEB-сайт: http://nspp.gov.ua; http://nspp-kd.ucoz.ua,
веб-сторінка: http://kr-admin.gov.ua/start.php?q=NSPP/nspp.html.

 

Молоді вчителі Кіровоградщини: діалог із Сухомлинським

Молоді вчителі Кіровоградщини: діалог із СухомлинськимDSC03249 - копия 92c08
47-й обласний зліт молодих вчителів, присвячений 100-річчю від дня народження видатного педагога-земляка Василя Сухомлинського, стартував із музично-драматичного театру. Це символічно, адже саме в цьому залі 50 років тому великий учитель започаткував цей захід. До речі, 39 сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО затвердила рішення про відзначення у 2018 році 100-річного ювілею Сухомлинського. Відповідні рішення прийняті на рівні Верховної ради України та області.DSC03244 - копия 59181
Завдяки обкому профспілки працівників освіти і науки, зокрема освітянсько-профспілкового подвижника Світлани Скалько, традиція зльоту живе і розвивається. Ювілейна дата спонукала учасників зльоту, і не тільки, перечитати неоціненну спадщину генія педагогіки. Виступаючі цитували уривки творів, які стали крилатими і які актуальні й сьогодні. З напутніми словами до молодих учителів звернулися голова ОДА Сергій Кузьменко, голова обласної ради Олександр Чорноіваненко, народний депутат України Костянтин Яриніч, професор ЦДПУ Надія Калініченко, начальник управління освіти і науки, молоді та спорту Володимир Таборанський, голова обкому профспілки освітян Світлана Скалько... Саме Василь Олександрович започаткував роботу із молодими спеціалістами освіти, особисто брав участь у різних зібраннях, виступав перед молодими колегами, аргументував необхідність збагачення власної творчої лабораторії. Як зазначила Світлана Скалько, він говорив тихо, а почув його увесь світ. І дізнався про Павлиську школу, у якій і досі живе дух великого вчителя.DSC03254 - копия 07105
Ветерани-педагоги передали естафету молодому поколінню і заповідали впроваджувати в педагогічну діяльність ідеї Сухомлинського, його поняття доброти, гуманності, любові до батьків і рідної землі, проектувати їх у сучасність, створювати нові моделі школи, писати власні творчі проекти. Учасники зльоту підготували звернулися до усіх вчителів України із закликом розгорнути активну підготовку до творчого відзначення 100-річного ювілею видатного педагога, а головне користуватися його надбанням у щоденній роботі. Педагог-гуманіст створив нову школу - школу радості ще у 60-70 роках минулого століття, а його ідея пророча й сьогодні, під час реформування освіти, створення Нової української школи.
Учасники зльоту побували також в обласному інституті післядипломної педагогічної освіти ім. Сухомлинського, де ознайомилися з особливостями його роботи з питань підвищення фахової майстерності в умовах освітньої реформи.
Далі молодих вчителів вітала столиця. Їм пощастило побувати в Академії педагогічних наук України, зустрітися з президентом АПНУ Василем Кременем, який побажав молоді не лише давати знання учням, а й розвивати бажання вчитися і уміння використовувати знання на практиці, з академіками, зокрема із донькою Василя Сухомлинського – Ольгою Василівною, яка розкрила постать батька-вчителя, котрий віддав серце дітям, створив унікальну авторську школу. Академія – це та вершина, до якої треба прагнути молодим учителям.
Це буде у майбутньому, а сьогодні молоді вчителі переймають досвід кращих педагогів. Чим вразили київські навчальні заклади? Не тільки зовнішнім виглядом – вони шанують Сухомлинського не шаблонно, від дати до дати, а щиро, з розумінням, вдумливо використовуючи цінну спадщину. Для них вона – невичерпна криниця, з якої можна бездонно черпати надбання і цінні поради. Молоді освітяни відвідали Путрівський НВК Васильківського району, який від зовнішнього і внутрішнього оздоблення до навчального змісту нагадує школу-казку. Головне правило педколективу: зробити так, щоб у школі діти почувалися, як дома. Кожен клас оснащений мультимедійними комплексами, що дозволяє проводити сучасні відео-уроки, є стем-лабораторія. Школа 2 роки працює за проектом «Інтелект України». Путрівський НВК увійшов у сотню шкіл країни, які освоюють проект «Нова українська школа». Словом, тут створені всі умови для розвитку особистості.DSC03270 - копия 9e8af
Свою родзинку має і Боярська «Гімназія-НВК І ступеня», яка працює за індивідуальним освітнім маршрутом кожного учня, які потоком йдуть на уроки. Для цього створені динамічні профільні групи. Тут дають учневі повну академічну свободу. У школі багато експериментують, беруть участь у творчому моделюванні авторської школи, три класи працюють за проектом Нової української школи. Усе це дає гарні результати – учні добре складають ЗНО, чимало з них навчається за кордоном. Школа змінила свою традиційну мету: дати знання, головне для освітян – підготувати учнів до життя.
Не менше подивувала Броварська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2, яка у 2013-2016 роках стала експериментальним закладом НАПН України, досліджуючи проблему «Розвиток творчої особистості молодшого школяра на літературній спадщині В. О. Сухомлинського». Її досвід роботи був представлений на ІХ Міжнародній науково-практичній конференції та ХХІІІ Всеукраїнських педагогічних читаннях. У 2016-2017 н. р. школа почала працювати як обласний опорний заклад. Проблема зацікавила педпрацівників із різних закладів області, тож флагман освіти України (нещодавно закладу присвоєно таке звання) організовуватиме семінари-практикуми, консультації.DSC03388 - копия bb687DSC03304 - копия dc6a4
Завершальним акордом подорожі броварськими освітніми стежками стала екскурсія-феєрверк до палацу дитячо-юнацької творчості. Це палац – у повному розумінні слова: за сучасним оформленням, оснащенням, умовами для роботи студій і гуртків. Такий розкішний подарунок дітям зробила мерія. На підтвердження змістовної і цікавої роботи палацу його знані в Україні колективи дали неперевершений концерт.
Кульмінацією зльоту став конкурс Міс Освіта та Містер Освітянин. Молоді вчителі азартно змагалися за цей титул: презентували свою роботу, давали бліц-відповідь на поставлене замислувате запитання і оригінально розкривали світ своїх захоплень. Просто вражаєшся, як завантажені до неможливості вчителі знаходять час на різноманітні хобі: традиційну вишивку і бісером, виготовлення ляльок, малювання фарбами і піском, туризм, пісні, танці, різьбу по дереву... А вчитель Іванівської ЗОШ Світловодського району Роман Падалиця, крім звичних захоплень, мурує каміни (навіть замовлення приймав від колег). Він і став переможцем – отримав титул Містер Освітянин. А корона Міс Освітянка дісталася вчителю Новоархангельського НВО №1 Людмилі Середі. Під час зльоту було багато нагород, в т. ч. і профспілковою премією ім. Ткаченка, подарунків, звучало безліч компліментів. Головне, захід подарував нових друзів, море емоцій і спогадів на все життя.
Марія Іванова

 

Місце пацієнта у процесі медичної реформи

Місце пацієнта у процесі медичної реформиDSC03214 - копия be0c7
Медична реформа здійснюється за європейською моделлю сімейної медицини. Прийнято закон, який визначає основні віхи розвитку сімейної медицини. Сьогодні ми стоїмо на нульовій, початковій позначці, в очікуванні змін, які мають відбутися за рік-півтора. Саме про ці зміни та місце пацієнта у процесі реформування йшла мова під час семінару для профспілкового активу, який організувала Федерація профспілок Кіровоградської області. Відкрила захід заступник голови ФПО Оксана Терлецька.DSC03215 - копия a1d70
Як зазначила міський терапевт при управлінні охорони здоров'я Кропивницької міськради Олена Баранова, основне завдання на нинішній рік: розподіл надання медичної допомоги на 3 рівні та відпрацювання першого рівні. Первинна ланка (раніше це була дільнична служба) – сімейні лікарі. Всі дільничні терапевти пройшли курси спеціалізації із сімейної медицини, атестувалися і готові надавати допомогу. Спектр надання допомоги у них значно ширший, ніж був у терапевта. Він буде консультувати з усіх питань: від здорового способу життя і харчування - до лікування внутрішніх хвороб, хірургічних паталогій. Він здійснюватиме нагляд дітей і підлітків, вестиме літніх людей і тих, хто потребує паліативного лікування. Навантаження на сімейного лікаря – 2 тисячі пацієнтів.
Пацієнти мають право вибирати сімейного лікаря, незалежно від місця проживання і укладати з ним декларацію. Це найважливіший момент. Олена Баранова порадила виважено підходити до вибору лікаря і зупинятися на тій кандидатурі, якій пацієнт довіряє. Якщо хворий буде йти до лікаря з позитивом і бажанням розкритися, тоді лікар надасть йому адекватну допомогу. Передбачається, що це буде електронна декларація, яка увійде у загальноукраїнську базу. І якщо людина, перебуваючи в іншому місті, захворіла, лікар будь-якого закладу зможе зайти у базу і зв'язатися з її сімейним лікарем та вирішити питання лікування. Передбачаються кошти на одного пацієнта: 370 – 480 грн. на рік. Вони будуть спрямовані на обстеження. Безплатні медичні препарати, за винятком окремих категорій, не передбачені.DSC03220 - копия cefe8
Буде червоний і зелений пакет медичних послуг. Зелений – це безплатно, а у червоному, платному, передбачаються усі види стаціонарної допомоги, зубопротезування, стоматологічні послугу (крім гострого болю – це буде безплатно). Будуть безплатні нескладні пологи та невідкладна допомога. Наприклад, трапилася ДТП. Бригада, яка виїхала для надання допомоги, зупинить кровотечу, проведе протишокові заходи, а подальше лікування – платне. Чи зроблять людині невідкладну операцію, якщо у неї немає коштів? Зроблять, але випишуть чек на круглу суму.
До 2020 року первинна ланка повинна перейти на рейки сімейної медицини, але реалії такі, що заклади ще не готові до змін.
Розглядалися також під час семінару функції Фонду соціального страхування після реорганізації (злиття двох Фондів – із тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків). Що найбільше цікавить людей? Пільгові путівки на санаторно-курортне лікування. Але начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в області Олександр Діхтяр, розчарував аудиторію – з 1 січня 2015 року вступив в силу новий Закон про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким не передбачене санаторно-курортне лікування, фінансування санаторіїв-профілакторіїв вишів, новорічних подарунків.
Сьогодні Фонд соціального страхування реалізує конституційні гарантії щодо соціального захисту громадян у випадку повної, часткової чи тимчасової втрати працездатності, охорони їхнього життя та здоров'я. Всі виплати застраховані особи, незважаючи на реорганізацію Фонду, що за лікарняними листками, що для потерпілих на виробництві отримували вчасно. Зараз застосовуються нові принципи роботи Фонду. Наприклад, запроваджено прогресивний підхід, який називається: «Гроші ходять за людиною». Цей принцип уже реалізується. Так, прийнято порядок забезпечення потерпілих санаторно-курортним лікуванням, а застрахованих осіб – реабілітаційним. На реабілітацію направляється людина із лікувального закладу. Лікар дає інформацію про це, фахівці виходять у заклад і оформляють хворому за його вибором санаторного закладу подальше реабілітаційне лікування.DSC03222 - копия 0e4b8
Серед новацій – запровадження електронних реєстрів листків непрацездатності. Визначено пілотні області, де проводиться апробація нововведення. Це унеможливить махінації з лікарняними листками. Ще один пріоритет Фонду – це продовження практики підвищення соціальних стандартів. DSC03224 - копия 2d425З 1 січня ц. р. проведено осучаснення страхових виплат потерпілим на виробництві, членам їхніх сімей та особам із професійними захворюваннями, які спричинили втрату працездатності. Воно торкнулося майже 170 тис. осіб. Розмір щомісячних виплат збільшиться в середньому на 464 грн.DSC03218 - копия f186d
Детально про надання Фондом медичних та соціальних послуг, здійснення страхових виплат розповіли начальники відділів управління виконавчої дирекції Олена Святун та Наталія Коваленко.
Марія Іванова

 

Про програму «Збереження і розвиток трудового потенціалу України»

Про програму «Збереження і розвиток трудового потенціалу України»
Розглядаючи на засіданні Ради Федерації профспілок області питання про збереження і розвиток трудового потенціалу, члени Ради відзначили, що його відтворення і функціонування відбувається у складній соціально-політичній ситуації та при наявності соціальних протиріч у суспільстві.
Загострення демографічної ситуації, недостатній рівень доходів населення, який не забезпечує нормальну життєдіяльність, проблеми охорони праці, поширення нелегальної трудової діяльності, зниження освітнього потенціалу, зовнішня міграція, погана екологія, незабезпечення загальнодоступної, своєчасної та якісної медичної допомоги вимагає централізованого розроблення науково обгрунтованого бачення подальшого розвитку і збереження трудового потенціалу.
Враховуючи вищевикладене, Рада ФПО звернулася до Кабінету Міністрів України з пропозицією щодо розроблення проекту загальнодержавної цільової соціальної програми «Збереження і розвиток трудового потенціалу України на 2018-2020роки» для подальшого його прийняття Верховною Радою України.

М. Баланенко,
Голова ФПО

 

Профспілки – за відновлення державного регулювання цін

Профспілки – за відновлення державного регулювання цін
Про це профспілковий актив області заявив на засіданні Ради Федерації профспілок і прийняв відповідне Звернення до Кабінету Міністрів України.
На засіданні Ради ФПО розглядалося питання про збереження і розвиток трудового потенціалу області. Зокрема члени Ради ФПО відзначали, що скасування з 1 липня 2017 року Кабінетом Міністрів України державного регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари спричинило їх різке зростання і як, наслідок, негативно вплинуло на доходи громадян. Недостатній їхній рівень не забезпечує нормальну життєдіяльність населення, спонукає працівників до пошуку роботи за межами України.
Рада ФПО наполегливо просить КМУ відновити державне регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари.
М. Баланенко,
голова ФПО

 

Освітяни проти несправедливого підходу в оплаті праці

Освітяни проти несправедливого підходу в оплаті праці
Розглядаючи на своєму засіданні питання про збереження і розвиток трудового потенціалу області Рада ФПО назвала причини втрат трудового потенціалу. Одна з них - недостатній рівень доходів працівників, необхідний для нормальної життєдіяльності, фінансова незабезпеченість трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників.
Так, за інформацією обласної організації профспілки працівників освіти і науки України додаткова потреба щодо забезпечення освітньої субвенції місцевих бюджетів на 2018 рік складає більше 100 млн. грн., при цьому залишки освітньої субвенції за 2017 рік становлять понад 50 млн.грн.!
В місцевих бюджетах на фінансування ЗНЗ. НВК додаткова потреба обсягів на 2018 рік складає 197 178,2 тис.грн., ДНЗ – 11 711,7 тис.грн., позашкільних навчальних закладів – 6 310,9 тис.грн., ПТНЗ – 33100,0 тис. грн., іншим установам – 11 120,8 тис.грн., всього близько 260 млн.грн.
Тому, великий сумнів викликає у освітян області забезпечення гарантованого Урядом підвищення рівня оплати праці вчителів на 25 %.
Внесені Кабінетом Міністрів України зміни до порядку встановлення надбавки за престижність праці щодо її збільшення з 20% до 30% із введенням мінімального розміру надав можливість знизити надбавку з досягнутого шляхом складних переговорів з органами влади та місцевого самоврядування у 2017 році розміру 20% до 5% вже з 1 січня п.р.
Освітяни області категорично заперечують щодо несправедливого підходу у здійсненні оплаті праці у 2018 році встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 22 від 11 січня 2018 року «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників», яка передбачає підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічним працівникам оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з 1 січня 2018 року на 10 %, при цьому іншим категоріям педагогічних і науково-педагогічних працівників можливість підвищення оплати праці з 1 вересня 2018 року буде лише розглянуто за підсумками виконання Державного бюджету за перше півріччя 2018 року.
Таким чином, дана постанова навіть не гарантує здійснення підвищення оплати праці з 1 вересня п.р., не звертається до органів влади на місцях щодо розгляду відповідними радами і ОТГ можливості передбачення цих виплат за рахунок місцевих бюджетів (як це було передбачено постановою КМУ у попередньому році), завідомо ставлячи в нерівні умови педагогічних працівників, які фінансуються з різних джерел, але є рівноправними надавачами освітніх послуг, цим самим збурюючи педагогічну громадськість, трудові колективи, що може призвести до незворотних негативних наслідків, а головне, втрати спеціалістів.
Різний підхід до оплати праці педагогічних працівників, які фінансуються з різних бюджетів, має ознаки дискримінації, що заборонено ст. 24 Конституції України, ст. 2-1 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується; кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

З огляду на зазначене, Рада ФПО звернулася до Кабінету Міністрів України і просить розглянути порушені проблеми та вжити заходів по їх вирішенню.

М. Баланенко,
Голова ФПО

 

Про кадрову кризу в медичній галузі

Про кадрову кризу в медичній галузі
Рада Федерації профспілок області, розглядаючи на своєму засіданні питання про збереження і розвиток трудового потенціалу області, висловила занепокоєність невизначеністю щодо подальшої зайнятості працівників охорони здоров'я і умов праці в процесі медичної реформи, що призвело до загострення кадрової кризи в галузі. Мова йшла про тривале знецінення праці медпрацівників. Із цією проблемою члени Ради ФПО звернулися до Кабінету Міністрів України.
Незважаючи на це, в державі не здійснено жодних заходів щодо подолання зрівнялівки в оплаті праці, відновлення міжпосадових, міжкваліфікаційних та міжгалузевих співвідношень в оплаті праці різних категорій працюючих, ліквідації порушення диференціації оплати кваліфікованого персоналу галузі охорони здоров'я. Не встановлено медичним працівникам надбавку за престижність праці. Низький рівень заробітної плати та соціальна незахищеність працівників галузі охорони здоров'я загрожують відтоку медичних працівників.
Рада ФПО просить розглянути питання щодо розробки та прийняття нормативно-правових актів стосовно підвищення оплати праці медичних працівників та відновленню її диференціації.

М. Баланенко,
Голова Федерації професійних спілок
Кіровоградської області

 

Медична реформа: запитань більше, ніж відповідей

Медична реформа: запитань більше, ніж відповідейDSC03204 - копия c0a55
Критична ситуація в медичній галузі та дії профспілки щодо вирішення питання фінансування галузі на належному рівні обговорювалася на V пленумі обкому профспілки працівників охорони здоров'я. За словами голови обкому профспілки працівників охорони здоров'я Лариси Козлової, рівень оплати праці та ставлення держави до медпрацівника – принизливі. Втрачається інтерес до професії, принципи доброти і гуманності. У якій ще державі витрачаються кошти на навчання 9 років, а в результаті зарплата – на рівні некваліфікованого працівника? Реформаторські зміни жодним чином не вплинули на вирішення ключової проблеми галузі – украй низького рівня зарплати. З 1 січня мінімальна зарплата – 3723 грн., а посадовий оклад лікаря, визначений за тарифним розрядом ЄТС, з урахуванням доплати до мінімальної зарплати складатиме 3735 грн, медсестри – 3723 грн., молодшої медсестри – 3723 грн., спеціаліста з вищою немедичною освітою – 3723 грн.DSC03200 - копия a1566
Тобто, у 2018 році продовжує зберігатися зрівнялівка в оплаті праці з 1 по 12 тарифні розряди ЄТС. На рівні обіцянок влади залишається підвищення з ІІ-го півріччя ц. р. зарплати медперсоналу первинної ланки, а працівників вторинної, третинної та екстреної медичної допомоги... аж після 2020 року. Хіба це не приниження?
Для подолання цієї несправедливості в оплаті праці профспілка вживала різні можливі заходи: від звернень до всіх гілок влади - до попереджувальної Всеукраїнської акції протесту, але вимоги профспілки та надані керівниками Уряду відповідні протокольні доручення не виконано. Тож питання підвищення рівня оплати праці працівникам закладів охорони здоров'я залишаються й надалі пріоритетними.
Безперечно, профспілка підтримує медичну реформи, але якщо будуть від неї позитивні результати.DSC03205 - копия 4c929
На питаннях реформування зупинився заступник директора департаменту охорони здоров'я ОДА Олександр Скрипник. За його словами, у нинішньому році будуть реформовані Центри первинної медико-санітарної допомоги. Завдання на І півріччя ц. р.: реорганізувати бюджетні заклади на комунальні некомерційні підприємства - тільки у такому статусі вони зможуть укласти договори із Національною службою «Здоров'я» та отримувати пряме фінансування з Державного бюджету. Це будуть неприбуткові підприємства, які зможуть самостійно розпоряджатися коштами і вільно встановлювати розмір зарплати медпрацівників. На перехідний період (2018-2019 роки) залишено обидві системи фінансування: медичну субвенцію та за прямими договорами. Приєднуватися до реформи медичні заклади зможуть тільки DSC03206 - копия 96705DSC03199 - копия b756fавтоматизовані. Заклад має обрати медично-інформаційну систему та підключитися до електронної системи охорони здоров'я.
Своє занепокоєння кроками реформи висловили у своїх виступах голова профкому Кіровоградської міської стоматполіклініки Світлана Барнард, голова профкому Новомиргородської ЦРЛ Андрій Матушек. Поки що залишається більше запитань, ніж відповідей. Як доля чекає тублікарні, стоматполіклініки, психіатричні заклади? На яку медичну допомогу зможе розраховувати людина, перебуваючи у відрядженні чи на відпочинку? Хто видасть довідку про смерть, якщо людина не встигла підписати декларацію із лікарем? Чи зможуть працювати ті заклади, які не встигнуть підключитися до електронної системи?
Учасники пленуму прийняли Звернення до КМУ, Мінохорони здоров'я та Мінсоцполітики щодо підвищення оплати праці медичних працівників та відновлення міжпосадових співвідношень в оплаті праці та підтримали Звернення профспілки працівників охорони здоров'я стосовно зустрічі з Прем'єр-міністром України для вирішення проблемних питань галузі. У разі відмови від зустрічі профактивісти налаштовані розпочати підготовку до проведення акції протесту.
Марія Іванова

 

Охорона праці – це не просто слова


Охорона праці – це не просто слова

На кропивницьких підприємствах ПАТ «Гідросила», ПрАТ «Гідросила АПМ» та ТОВ «Кіровоградський інструментальний завод «ЛЕЗО» питання збереження здоров'я і життя працівників завжди актуальні. Вони є пріоритетними у діяльності єдиної первинної профорганізації «Гідросила».
У повсякденній роботі профспілкового лідера виникає чимало питань і переважна більшість стосується проблем працівників. Чим можна їм допомогти? Як грамотно та ефективно вирішити наболілі питання і захистити їхні інтереси? Звичайно, потрібні знання, поінформованість, володіння певними методами роботи.Копия IMG 2914 - копия 72640
На «Гідросилі» у тимчасовій ролі студентів на семінарі були голови цехових комітетів та профактив єдиної первинної профорганізації. Відкриваючи семінар, голова профкому Сергій Олійник наголосив на важливості навчання, як одного з головних напрямків роботи профспілки. Чому пріоритет було надано питанням охорони праці? В першу чергу це пов'язано з тим, що сучасний стан охорони праці в Україні викликає серйозне занепокоєння. Так, у 2017 році сталося 4313 нещасних випадків, у т. ч. 366 смертельних. Рівень виробничого травматизму в Україні залишається значно вищим, ніж у країнах Європейського Союзу.
По-друге, не секрет, що конкурентоспроможність підприємств на внутрішньому і міжнародному ринках на пряму залежить від стану безпеки та умов праці. Якщо на підприємстві є реальний прогрес у створенні більш безпечних і здорових умов праці, це мотивує працівників до якіснішої та продуктивнішої праці, скорочення виробничих збитків, що в свою чергу і робить підприємство більш конкурентоспроможним.
Сьогодні відбуваються радикальні зміни у структурі світової економіки. У конкурентній боротьбі перемагають лише ті країни й компанії, які максимально інвестують у людський капітал і забезпечують стандарти гідної праці для трудящих.
Не виключенням стали і гідросилівські підприємства. На підприємствах постійно проводяться роботи з реконструкції виробничих приміщень, їх оснащення відповідає сучасним вимогам. Виробництво наближається до європейської моделі розвитку. Щорічно вкладаються значні кошти у розвиток та оновлення виробничих фондів. Інвестиції в нове обладнання та на реконструкцію виробничих приміщень торік склали на ПАТ «Гідросила» 65,5 млн. грн., ПрАТ «Гідросила АПМ» - 115,8 млн. грн., ТОВ «Кіровоградський інструментальний завод «ЛЕЗО» - 5,2 млн. грн. Гідросилівці розуміють, що без оновлення верстатного парку у підприємств немає майбутнього. І сьогодні закуповуються сучасні металооброблювальні центри із програмним управлінням провідних європейських та світових виробників – «Doosan», «Huller Hille», «Gildemeister», «Chiron» та інших, що дає можливість працювати більш якісно і безпечно.
Слід зазначити, що робота, яка проводиться на підприємствах з охорони праці, уже дає позитивні результати. Є позитивна динаміка зменшення випадків виробничого травматизму за останні роки. Якщо у 2008-2010 роках сталося 36 випадків, то у 2017 році – 6 випадків. Результат закономірний, адже на «Гідросилі» життю і здоров'ю працівників – найвищий пріоритет.
Крім цього, відповідно до вимог міжнародних стандартів на підприємствах впроваджені і діють «Система екологічного менеджменту», «Система менеджменту якості», «Система менеджменту охорони здоров'я та безпеки праці». Торік з метою подальшого удосконалення системи управління охороною праці на ПАТ «Гідросила» продовжувалися роботи з впровадження міжнародного стандарту OHSAS:18001. Так, згідно з новим стандартом «Ідентифікація небезпек, пов'язаних із безпекою праці, оцінка ризиків та визначення заходів з управління ризиками» були розроблені «Реєстри ідентифікації небезпек та оцінки ризиків в області охорони праці» для значної частини стаціонарних робочих місць.
Відповідно до цього стандарту на підприємстві поставлено мету детально проаналізувати та виявити важливі фактори, які впливають на безпеку робочого місця. Для цього досліджуються технологічні процеси, стан обладнання і його відповідність вимогам нормативів, фактори навколишнього середовища на робочому місці, ергономічні фактори, небезпечні та шкідливі речовини, шум, вібрація та інше. Далі, в процесі ідентифікації небезпек, формується відповідний «Реєстр». Якщо за результатами оцінювання значення ризику перевищує допустимі, робоча група розробляє заходи щодо його зниження, що в свою чергу зведе до мінімуму рівень виробничого травматизму.
Із цими питаннями детально ознайомив учасників семінару-навчання начальник служби охорони праці заводу «Гідросила» Г. П. Черемісов.
Про здійснення громадського контролю за охороною праці, основні напрями і повноваження роботи профспілки з питань охорони праці йшлося у виступі провідного спеціаліста обласної організації профспілки працівників авто сільгоспмашинобудування Л. О. Козинця.
Розглядалися й такі актуальні питання, як ефективний захист законних прав працівників у сфері безпеки та гігієни праці через галузеві угоди та колективні договори. Ці теми розкрив С. Є. Олійник. Підкреслюючи важливість питань охорони праці, він наголосив на необхідності виховання у робітників культури виробництва, з тим, аби кожен працівник змінив своє ставлення до охорони праці і сформував свій погляд на безпеку свого здоров'я. І у реалізації цього напрямку він покладає надії на профактив.
Марія Іванова

 

Медична реформа. Чи є світло в кінці тунелю?

Медична реформа. Чи є світло в кінці тунелю?
Розпочалося реформування галузі охорони здоров'я. Яка його перспектива? Чи виграють від цього пацієнти? Ці болючі питання обговорювалися на черговому засіданні Кіровоградської обласної тристоронньої соціально-економічної ради. За словами директора департаменту охорони здоров'я ОДА Олега Рибальченка, у нинішньому році будуть реформовані Центри первинної медико-санітарної допомоги. Це буде нова модель фінансування і надання послуг.DSC03192 e818f
Основне завдання на І півріччя ц. р.: реорганізувати бюджетні заклади на комунальні некомерційні підприємства, оскільки тільки у такому статусі вони зможуть укласти договори із Національною службою «Здоров'я" та отримувати пряме фінансування з Державного бюджету. Це будуть неприбуткові підприємства, які зможуть самостійно розпоряджатися коштами і вільно встановлювати розмір зарплати медпрацівників. Визначено перехідний період (2018-2019 роки) і залишено обидві системи фінансування: медичну субвенцію та за прямими договорами. Приєднуватися до реформи медичні заклади зможуть тільки автоматизовані. Заклад має обрати медично-інформаційну систему та підключитися до електронної системи охорони здоров'я, яка працює в тестовому режимі. Коли пацієнти будуть укладати декларації з лікарями, вони реєструватимуть їх у цій системі. Отже Національна службою «Здоров'я» зможе оплачувати лікарю ведення кожного пацієнта. У майбутньому електронна система дасть змогу пацієнтам швидко отримати медичну інформацію, а лікарям - правильно ставити діагнози.
Старт підписання декларацій про вибір лікаря почнеться у ІІ кварталі. Це може бути сімейний лікар, терапевт дільничний або педіатр, незалежно від місця проживання. Перші виплати від Національної служби «Здоров'я» передбачаються уже в ІІ півріччі. У той же час буде розпочато роботу з підготовки закладів спеціалізованого стаціонарного лікування до нової моделі. З цього приводу уже створені госпітальні ради. Друга ланка буде реформуватися у наступному році.DSC03197 aa496
Без ейфорії сприймає реформування медичної галузі профспілкова сторона. Як зазначив голова ФПО Максим Баланенко, насторожують і хвилюють такі питання: відсутність відповідного фінансування, перекладання державою своїх повноважень на місцевий рівень, неясність змін організаційно-правових форм, хто вирішуватиме, які категорії населення можуть розраховувати на оплату медичних послуг, якщо буде діяти система співоплати послуг пацієнтом і державою, як розподілятиме кошти й оцінюватиме роботу лікаря Національна служба, коли ж розпочнеться реформа оплати праці медпрацівників і ліквідується злощасна зрівнялівка, як реформа кореспондується із прожитковим мінімумом, у якому крім вати, бинта та заспокійливих навіть натяку немає на ті суми коштів, які треба платити за послуги? Тому хворі на складні захворювання, у яких немає коштів, приречені на смерть. Максим Баланенко запропонував надати реформі більше публічності і обговорення серед населення: у чому саме переваги нововведень?
Стурбована ситуацією у медичній галузі і голова обкому профспілки працівників охорони здоров'я Лариса Козлова. Умови праці і рівень оплати праці та ставлення держави до медпрацівника – принизливі. Втрачається інтерес до професії, принципи доброти і гуманності. У якій ще державі витрачаються кошти на навчання 9 років, а в результаті зарплата – на рівні некваліфікованого працівника. З 1 січня мінімальна зарплата – 3723 грн., а посадовий оклад лікаря, визначений за тарифним розрядом ЄТС, з урахуванням доплати до мінімальної зарплати складатиме 3735 грн, медсестри – 3723 грн., молодшої медсестри – 3723 грн., спеціаліста з вищою немедичною освітою – 3723 грн. Гарно пояснюють, яку будуть отримувати зарплату лікарі первинної ланки, а що робити фахівцям другого і третього рівня, як їм дожити із цією зарплатою до 2020 року, питання риторичне.DSC03194 d639f
Профспілка не може змиритися з такою кричущою несправедливістю і тому вступила у колективний трудовий спір з КМУ, двічі ініціювала зустріч з Прем'єр-міністром України. Є доручення відповідним міністерствам про перегляд оплати праці працівників галузі, але питання так і не вирішилося. Тому, запропонувала Лариса Козлова, ввести на місцевому рівні програму місцевих стимулів. Це б хоч частково вирівняло несправедливість в оплаті праці.
На час реформування обком профспілки залишає за собою право здійснювати контроль за дотриманням трудового законодавства.
Марія Іванова