Архів новин
2019
Червень
ПнВтСрЧтПтСбНд
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Місце пацієнта у процесі медичної реформи

Місце пацієнта у процесі медичної реформиDSC03214 - копия be0c7
Медична реформа здійснюється за європейською моделлю сімейної медицини. Прийнято закон, який визначає основні віхи розвитку сімейної медицини. Сьогодні ми стоїмо на нульовій, початковій позначці, в очікуванні змін, які мають відбутися за рік-півтора. Саме про ці зміни та місце пацієнта у процесі реформування йшла мова під час семінару для профспілкового активу, який організувала Федерація профспілок Кіровоградської області. Відкрила захід заступник голови ФПО Оксана Терлецька.DSC03215 - копия a1d70
Як зазначила міський терапевт при управлінні охорони здоров'я Кропивницької міськради Олена Баранова, основне завдання на нинішній рік: розподіл надання медичної допомоги на 3 рівні та відпрацювання першого рівні. Первинна ланка (раніше це була дільнична служба) – сімейні лікарі. Всі дільничні терапевти пройшли курси спеціалізації із сімейної медицини, атестувалися і готові надавати допомогу. Спектр надання допомоги у них значно ширший, ніж був у терапевта. Він буде консультувати з усіх питань: від здорового способу життя і харчування - до лікування внутрішніх хвороб, хірургічних паталогій. Він здійснюватиме нагляд дітей і підлітків, вестиме літніх людей і тих, хто потребує паліативного лікування. Навантаження на сімейного лікаря – 2 тисячі пацієнтів.
Пацієнти мають право вибирати сімейного лікаря, незалежно від місця проживання і укладати з ним декларацію. Це найважливіший момент. Олена Баранова порадила виважено підходити до вибору лікаря і зупинятися на тій кандидатурі, якій пацієнт довіряє. Якщо хворий буде йти до лікаря з позитивом і бажанням розкритися, тоді лікар надасть йому адекватну допомогу. Передбачається, що це буде електронна декларація, яка увійде у загальноукраїнську базу. І якщо людина, перебуваючи в іншому місті, захворіла, лікар будь-якого закладу зможе зайти у базу і зв'язатися з її сімейним лікарем та вирішити питання лікування. Передбачаються кошти на одного пацієнта: 370 – 480 грн. на рік. Вони будуть спрямовані на обстеження. Безплатні медичні препарати, за винятком окремих категорій, не передбачені.DSC03220 - копия cefe8
Буде червоний і зелений пакет медичних послуг. Зелений – це безплатно, а у червоному, платному, передбачаються усі види стаціонарної допомоги, зубопротезування, стоматологічні послугу (крім гострого болю – це буде безплатно). Будуть безплатні нескладні пологи та невідкладна допомога. Наприклад, трапилася ДТП. Бригада, яка виїхала для надання допомоги, зупинить кровотечу, проведе протишокові заходи, а подальше лікування – платне. Чи зроблять людині невідкладну операцію, якщо у неї немає коштів? Зроблять, але випишуть чек на круглу суму.
До 2020 року первинна ланка повинна перейти на рейки сімейної медицини, але реалії такі, що заклади ще не готові до змін.
Розглядалися також під час семінару функції Фонду соціального страхування після реорганізації (злиття двох Фондів – із тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків). Що найбільше цікавить людей? Пільгові путівки на санаторно-курортне лікування. Але начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в області Олександр Діхтяр, розчарував аудиторію – з 1 січня 2015 року вступив в силу новий Закон про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким не передбачене санаторно-курортне лікування, фінансування санаторіїв-профілакторіїв вишів, новорічних подарунків.
Сьогодні Фонд соціального страхування реалізує конституційні гарантії щодо соціального захисту громадян у випадку повної, часткової чи тимчасової втрати працездатності, охорони їхнього життя та здоров'я. Всі виплати застраховані особи, незважаючи на реорганізацію Фонду, що за лікарняними листками, що для потерпілих на виробництві отримували вчасно. Зараз застосовуються нові принципи роботи Фонду. Наприклад, запроваджено прогресивний підхід, який називається: «Гроші ходять за людиною». Цей принцип уже реалізується. Так, прийнято порядок забезпечення потерпілих санаторно-курортним лікуванням, а застрахованих осіб – реабілітаційним. На реабілітацію направляється людина із лікувального закладу. Лікар дає інформацію про це, фахівці виходять у заклад і оформляють хворому за його вибором санаторного закладу подальше реабілітаційне лікування.DSC03222 - копия 0e4b8
Серед новацій – запровадження електронних реєстрів листків непрацездатності. Визначено пілотні області, де проводиться апробація нововведення. Це унеможливить махінації з лікарняними листками. Ще один пріоритет Фонду – це продовження практики підвищення соціальних стандартів. DSC03224 - копия 2d425З 1 січня ц. р. проведено осучаснення страхових виплат потерпілим на виробництві, членам їхніх сімей та особам із професійними захворюваннями, які спричинили втрату працездатності. Воно торкнулося майже 170 тис. осіб. Розмір щомісячних виплат збільшиться в середньому на 464 грн.DSC03218 - копия f186d
Детально про надання Фондом медичних та соціальних послуг, здійснення страхових виплат розповіли начальники відділів управління виконавчої дирекції Олена Святун та Наталія Коваленко.
Марія Іванова

 

Про програму «Збереження і розвиток трудового потенціалу України»

Про програму «Збереження і розвиток трудового потенціалу України»
Розглядаючи на засіданні Ради Федерації профспілок області питання про збереження і розвиток трудового потенціалу, члени Ради відзначили, що його відтворення і функціонування відбувається у складній соціально-політичній ситуації та при наявності соціальних протиріч у суспільстві.
Загострення демографічної ситуації, недостатній рівень доходів населення, який не забезпечує нормальну життєдіяльність, проблеми охорони праці, поширення нелегальної трудової діяльності, зниження освітнього потенціалу, зовнішня міграція, погана екологія, незабезпечення загальнодоступної, своєчасної та якісної медичної допомоги вимагає централізованого розроблення науково обгрунтованого бачення подальшого розвитку і збереження трудового потенціалу.
Враховуючи вищевикладене, Рада ФПО звернулася до Кабінету Міністрів України з пропозицією щодо розроблення проекту загальнодержавної цільової соціальної програми «Збереження і розвиток трудового потенціалу України на 2018-2020роки» для подальшого його прийняття Верховною Радою України.

М. Баланенко,
Голова ФПО

 

Профспілки – за відновлення державного регулювання цін

Профспілки – за відновлення державного регулювання цін
Про це профспілковий актив області заявив на засіданні Ради Федерації профспілок і прийняв відповідне Звернення до Кабінету Міністрів України.
На засіданні Ради ФПО розглядалося питання про збереження і розвиток трудового потенціалу області. Зокрема члени Ради ФПО відзначали, що скасування з 1 липня 2017 року Кабінетом Міністрів України державного регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари спричинило їх різке зростання і як, наслідок, негативно вплинуло на доходи громадян. Недостатній їхній рівень не забезпечує нормальну життєдіяльність населення, спонукає працівників до пошуку роботи за межами України.
Рада ФПО наполегливо просить КМУ відновити державне регулювання цін на соціально значущі продовольчі товари.
М. Баланенко,
голова ФПО

 

Освітяни проти несправедливого підходу в оплаті праці

Освітяни проти несправедливого підходу в оплаті праці
Розглядаючи на своєму засіданні питання про збереження і розвиток трудового потенціалу області Рада ФПО назвала причини втрат трудового потенціалу. Одна з них - недостатній рівень доходів працівників, необхідний для нормальної життєдіяльності, фінансова незабезпеченість трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників.
Так, за інформацією обласної організації профспілки працівників освіти і науки України додаткова потреба щодо забезпечення освітньої субвенції місцевих бюджетів на 2018 рік складає більше 100 млн. грн., при цьому залишки освітньої субвенції за 2017 рік становлять понад 50 млн.грн.!
В місцевих бюджетах на фінансування ЗНЗ. НВК додаткова потреба обсягів на 2018 рік складає 197 178,2 тис.грн., ДНЗ – 11 711,7 тис.грн., позашкільних навчальних закладів – 6 310,9 тис.грн., ПТНЗ – 33100,0 тис. грн., іншим установам – 11 120,8 тис.грн., всього близько 260 млн.грн.
Тому, великий сумнів викликає у освітян області забезпечення гарантованого Урядом підвищення рівня оплати праці вчителів на 25 %.
Внесені Кабінетом Міністрів України зміни до порядку встановлення надбавки за престижність праці щодо її збільшення з 20% до 30% із введенням мінімального розміру надав можливість знизити надбавку з досягнутого шляхом складних переговорів з органами влади та місцевого самоврядування у 2017 році розміру 20% до 5% вже з 1 січня п.р.
Освітяни області категорично заперечують щодо несправедливого підходу у здійсненні оплаті праці у 2018 році встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 22 від 11 січня 2018 року «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників», яка передбачає підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічним працівникам оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з 1 січня 2018 року на 10 %, при цьому іншим категоріям педагогічних і науково-педагогічних працівників можливість підвищення оплати праці з 1 вересня 2018 року буде лише розглянуто за підсумками виконання Державного бюджету за перше півріччя 2018 року.
Таким чином, дана постанова навіть не гарантує здійснення підвищення оплати праці з 1 вересня п.р., не звертається до органів влади на місцях щодо розгляду відповідними радами і ОТГ можливості передбачення цих виплат за рахунок місцевих бюджетів (як це було передбачено постановою КМУ у попередньому році), завідомо ставлячи в нерівні умови педагогічних працівників, які фінансуються з різних джерел, але є рівноправними надавачами освітніх послуг, цим самим збурюючи педагогічну громадськість, трудові колективи, що може призвести до незворотних негативних наслідків, а головне, втрати спеціалістів.
Різний підхід до оплати праці педагогічних працівників, які фінансуються з різних бюджетів, має ознаки дискримінації, що заборонено ст. 24 Конституції України, ст. 2-1 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується; кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

З огляду на зазначене, Рада ФПО звернулася до Кабінету Міністрів України і просить розглянути порушені проблеми та вжити заходів по їх вирішенню.

М. Баланенко,
Голова ФПО

 

Про кадрову кризу в медичній галузі

Про кадрову кризу в медичній галузі
Рада Федерації профспілок області, розглядаючи на своєму засіданні питання про збереження і розвиток трудового потенціалу області, висловила занепокоєність невизначеністю щодо подальшої зайнятості працівників охорони здоров'я і умов праці в процесі медичної реформи, що призвело до загострення кадрової кризи в галузі. Мова йшла про тривале знецінення праці медпрацівників. Із цією проблемою члени Ради ФПО звернулися до Кабінету Міністрів України.
Незважаючи на це, в державі не здійснено жодних заходів щодо подолання зрівнялівки в оплаті праці, відновлення міжпосадових, міжкваліфікаційних та міжгалузевих співвідношень в оплаті праці різних категорій працюючих, ліквідації порушення диференціації оплати кваліфікованого персоналу галузі охорони здоров'я. Не встановлено медичним працівникам надбавку за престижність праці. Низький рівень заробітної плати та соціальна незахищеність працівників галузі охорони здоров'я загрожують відтоку медичних працівників.
Рада ФПО просить розглянути питання щодо розробки та прийняття нормативно-правових актів стосовно підвищення оплати праці медичних працівників та відновленню її диференціації.

М. Баланенко,
Голова Федерації професійних спілок
Кіровоградської області

 

Медична реформа: запитань більше, ніж відповідей

Медична реформа: запитань більше, ніж відповідейDSC03204 - копия c0a55
Критична ситуація в медичній галузі та дії профспілки щодо вирішення питання фінансування галузі на належному рівні обговорювалася на V пленумі обкому профспілки працівників охорони здоров'я. За словами голови обкому профспілки працівників охорони здоров'я Лариси Козлової, рівень оплати праці та ставлення держави до медпрацівника – принизливі. Втрачається інтерес до професії, принципи доброти і гуманності. У якій ще державі витрачаються кошти на навчання 9 років, а в результаті зарплата – на рівні некваліфікованого працівника? Реформаторські зміни жодним чином не вплинули на вирішення ключової проблеми галузі – украй низького рівня зарплати. З 1 січня мінімальна зарплата – 3723 грн., а посадовий оклад лікаря, визначений за тарифним розрядом ЄТС, з урахуванням доплати до мінімальної зарплати складатиме 3735 грн, медсестри – 3723 грн., молодшої медсестри – 3723 грн., спеціаліста з вищою немедичною освітою – 3723 грн.DSC03200 - копия a1566
Тобто, у 2018 році продовжує зберігатися зрівнялівка в оплаті праці з 1 по 12 тарифні розряди ЄТС. На рівні обіцянок влади залишається підвищення з ІІ-го півріччя ц. р. зарплати медперсоналу первинної ланки, а працівників вторинної, третинної та екстреної медичної допомоги... аж після 2020 року. Хіба це не приниження?
Для подолання цієї несправедливості в оплаті праці профспілка вживала різні можливі заходи: від звернень до всіх гілок влади - до попереджувальної Всеукраїнської акції протесту, але вимоги профспілки та надані керівниками Уряду відповідні протокольні доручення не виконано. Тож питання підвищення рівня оплати праці працівникам закладів охорони здоров'я залишаються й надалі пріоритетними.
Безперечно, профспілка підтримує медичну реформи, але якщо будуть від неї позитивні результати.DSC03205 - копия 4c929
На питаннях реформування зупинився заступник директора департаменту охорони здоров'я ОДА Олександр Скрипник. За його словами, у нинішньому році будуть реформовані Центри первинної медико-санітарної допомоги. Завдання на І півріччя ц. р.: реорганізувати бюджетні заклади на комунальні некомерційні підприємства - тільки у такому статусі вони зможуть укласти договори із Національною службою «Здоров'я» та отримувати пряме фінансування з Державного бюджету. Це будуть неприбуткові підприємства, які зможуть самостійно розпоряджатися коштами і вільно встановлювати розмір зарплати медпрацівників. На перехідний період (2018-2019 роки) залишено обидві системи фінансування: медичну субвенцію та за прямими договорами. Приєднуватися до реформи медичні заклади зможуть тільки DSC03206 - копия 96705DSC03199 - копия b756fавтоматизовані. Заклад має обрати медично-інформаційну систему та підключитися до електронної системи охорони здоров'я.
Своє занепокоєння кроками реформи висловили у своїх виступах голова профкому Кіровоградської міської стоматполіклініки Світлана Барнард, голова профкому Новомиргородської ЦРЛ Андрій Матушек. Поки що залишається більше запитань, ніж відповідей. Як доля чекає тублікарні, стоматполіклініки, психіатричні заклади? На яку медичну допомогу зможе розраховувати людина, перебуваючи у відрядженні чи на відпочинку? Хто видасть довідку про смерть, якщо людина не встигла підписати декларацію із лікарем? Чи зможуть працювати ті заклади, які не встигнуть підключитися до електронної системи?
Учасники пленуму прийняли Звернення до КМУ, Мінохорони здоров'я та Мінсоцполітики щодо підвищення оплати праці медичних працівників та відновлення міжпосадових співвідношень в оплаті праці та підтримали Звернення профспілки працівників охорони здоров'я стосовно зустрічі з Прем'єр-міністром України для вирішення проблемних питань галузі. У разі відмови від зустрічі профактивісти налаштовані розпочати підготовку до проведення акції протесту.
Марія Іванова

 

Охорона праці – це не просто слова


Охорона праці – це не просто слова

На кропивницьких підприємствах ПАТ «Гідросила», ПрАТ «Гідросила АПМ» та ТОВ «Кіровоградський інструментальний завод «ЛЕЗО» питання збереження здоров'я і життя працівників завжди актуальні. Вони є пріоритетними у діяльності єдиної первинної профорганізації «Гідросила».
У повсякденній роботі профспілкового лідера виникає чимало питань і переважна більшість стосується проблем працівників. Чим можна їм допомогти? Як грамотно та ефективно вирішити наболілі питання і захистити їхні інтереси? Звичайно, потрібні знання, поінформованість, володіння певними методами роботи.Копия IMG 2914 - копия 72640
На «Гідросилі» у тимчасовій ролі студентів на семінарі були голови цехових комітетів та профактив єдиної первинної профорганізації. Відкриваючи семінар, голова профкому Сергій Олійник наголосив на важливості навчання, як одного з головних напрямків роботи профспілки. Чому пріоритет було надано питанням охорони праці? В першу чергу це пов'язано з тим, що сучасний стан охорони праці в Україні викликає серйозне занепокоєння. Так, у 2017 році сталося 4313 нещасних випадків, у т. ч. 366 смертельних. Рівень виробничого травматизму в Україні залишається значно вищим, ніж у країнах Європейського Союзу.
По-друге, не секрет, що конкурентоспроможність підприємств на внутрішньому і міжнародному ринках на пряму залежить від стану безпеки та умов праці. Якщо на підприємстві є реальний прогрес у створенні більш безпечних і здорових умов праці, це мотивує працівників до якіснішої та продуктивнішої праці, скорочення виробничих збитків, що в свою чергу і робить підприємство більш конкурентоспроможним.
Сьогодні відбуваються радикальні зміни у структурі світової економіки. У конкурентній боротьбі перемагають лише ті країни й компанії, які максимально інвестують у людський капітал і забезпечують стандарти гідної праці для трудящих.
Не виключенням стали і гідросилівські підприємства. На підприємствах постійно проводяться роботи з реконструкції виробничих приміщень, їх оснащення відповідає сучасним вимогам. Виробництво наближається до європейської моделі розвитку. Щорічно вкладаються значні кошти у розвиток та оновлення виробничих фондів. Інвестиції в нове обладнання та на реконструкцію виробничих приміщень торік склали на ПАТ «Гідросила» 65,5 млн. грн., ПрАТ «Гідросила АПМ» - 115,8 млн. грн., ТОВ «Кіровоградський інструментальний завод «ЛЕЗО» - 5,2 млн. грн. Гідросилівці розуміють, що без оновлення верстатного парку у підприємств немає майбутнього. І сьогодні закуповуються сучасні металооброблювальні центри із програмним управлінням провідних європейських та світових виробників – «Doosan», «Huller Hille», «Gildemeister», «Chiron» та інших, що дає можливість працювати більш якісно і безпечно.
Слід зазначити, що робота, яка проводиться на підприємствах з охорони праці, уже дає позитивні результати. Є позитивна динаміка зменшення випадків виробничого травматизму за останні роки. Якщо у 2008-2010 роках сталося 36 випадків, то у 2017 році – 6 випадків. Результат закономірний, адже на «Гідросилі» життю і здоров'ю працівників – найвищий пріоритет.
Крім цього, відповідно до вимог міжнародних стандартів на підприємствах впроваджені і діють «Система екологічного менеджменту», «Система менеджменту якості», «Система менеджменту охорони здоров'я та безпеки праці». Торік з метою подальшого удосконалення системи управління охороною праці на ПАТ «Гідросила» продовжувалися роботи з впровадження міжнародного стандарту OHSAS:18001. Так, згідно з новим стандартом «Ідентифікація небезпек, пов'язаних із безпекою праці, оцінка ризиків та визначення заходів з управління ризиками» були розроблені «Реєстри ідентифікації небезпек та оцінки ризиків в області охорони праці» для значної частини стаціонарних робочих місць.
Відповідно до цього стандарту на підприємстві поставлено мету детально проаналізувати та виявити важливі фактори, які впливають на безпеку робочого місця. Для цього досліджуються технологічні процеси, стан обладнання і його відповідність вимогам нормативів, фактори навколишнього середовища на робочому місці, ергономічні фактори, небезпечні та шкідливі речовини, шум, вібрація та інше. Далі, в процесі ідентифікації небезпек, формується відповідний «Реєстр». Якщо за результатами оцінювання значення ризику перевищує допустимі, робоча група розробляє заходи щодо його зниження, що в свою чергу зведе до мінімуму рівень виробничого травматизму.
Із цими питаннями детально ознайомив учасників семінару-навчання начальник служби охорони праці заводу «Гідросила» Г. П. Черемісов.
Про здійснення громадського контролю за охороною праці, основні напрями і повноваження роботи профспілки з питань охорони праці йшлося у виступі провідного спеціаліста обласної організації профспілки працівників авто сільгоспмашинобудування Л. О. Козинця.
Розглядалися й такі актуальні питання, як ефективний захист законних прав працівників у сфері безпеки та гігієни праці через галузеві угоди та колективні договори. Ці теми розкрив С. Є. Олійник. Підкреслюючи важливість питань охорони праці, він наголосив на необхідності виховання у робітників культури виробництва, з тим, аби кожен працівник змінив своє ставлення до охорони праці і сформував свій погляд на безпеку свого здоров'я. І у реалізації цього напрямку він покладає надії на профактив.
Марія Іванова

 

Медична реформа. Чи є світло в кінці тунелю?

Медична реформа. Чи є світло в кінці тунелю?
Розпочалося реформування галузі охорони здоров'я. Яка його перспектива? Чи виграють від цього пацієнти? Ці болючі питання обговорювалися на черговому засіданні Кіровоградської обласної тристоронньої соціально-економічної ради. За словами директора департаменту охорони здоров'я ОДА Олега Рибальченка, у нинішньому році будуть реформовані Центри первинної медико-санітарної допомоги. Це буде нова модель фінансування і надання послуг.DSC03192 e818f
Основне завдання на І півріччя ц. р.: реорганізувати бюджетні заклади на комунальні некомерційні підприємства, оскільки тільки у такому статусі вони зможуть укласти договори із Національною службою «Здоров'я" та отримувати пряме фінансування з Державного бюджету. Це будуть неприбуткові підприємства, які зможуть самостійно розпоряджатися коштами і вільно встановлювати розмір зарплати медпрацівників. Визначено перехідний період (2018-2019 роки) і залишено обидві системи фінансування: медичну субвенцію та за прямими договорами. Приєднуватися до реформи медичні заклади зможуть тільки автоматизовані. Заклад має обрати медично-інформаційну систему та підключитися до електронної системи охорони здоров'я, яка працює в тестовому режимі. Коли пацієнти будуть укладати декларації з лікарями, вони реєструватимуть їх у цій системі. Отже Національна службою «Здоров'я» зможе оплачувати лікарю ведення кожного пацієнта. У майбутньому електронна система дасть змогу пацієнтам швидко отримати медичну інформацію, а лікарям - правильно ставити діагнози.
Старт підписання декларацій про вибір лікаря почнеться у ІІ кварталі. Це може бути сімейний лікар, терапевт дільничний або педіатр, незалежно від місця проживання. Перші виплати від Національної служби «Здоров'я» передбачаються уже в ІІ півріччі. У той же час буде розпочато роботу з підготовки закладів спеціалізованого стаціонарного лікування до нової моделі. З цього приводу уже створені госпітальні ради. Друга ланка буде реформуватися у наступному році.DSC03197 aa496
Без ейфорії сприймає реформування медичної галузі профспілкова сторона. Як зазначив голова ФПО Максим Баланенко, насторожують і хвилюють такі питання: відсутність відповідного фінансування, перекладання державою своїх повноважень на місцевий рівень, неясність змін організаційно-правових форм, хто вирішуватиме, які категорії населення можуть розраховувати на оплату медичних послуг, якщо буде діяти система співоплати послуг пацієнтом і державою, як розподілятиме кошти й оцінюватиме роботу лікаря Національна служба, коли ж розпочнеться реформа оплати праці медпрацівників і ліквідується злощасна зрівнялівка, як реформа кореспондується із прожитковим мінімумом, у якому крім вати, бинта та заспокійливих навіть натяку немає на ті суми коштів, які треба платити за послуги? Тому хворі на складні захворювання, у яких немає коштів, приречені на смерть. Максим Баланенко запропонував надати реформі більше публічності і обговорення серед населення: у чому саме переваги нововведень?
Стурбована ситуацією у медичній галузі і голова обкому профспілки працівників охорони здоров'я Лариса Козлова. Умови праці і рівень оплати праці та ставлення держави до медпрацівника – принизливі. Втрачається інтерес до професії, принципи доброти і гуманності. У якій ще державі витрачаються кошти на навчання 9 років, а в результаті зарплата – на рівні некваліфікованого працівника. З 1 січня мінімальна зарплата – 3723 грн., а посадовий оклад лікаря, визначений за тарифним розрядом ЄТС, з урахуванням доплати до мінімальної зарплати складатиме 3735 грн, медсестри – 3723 грн., молодшої медсестри – 3723 грн., спеціаліста з вищою немедичною освітою – 3723 грн. Гарно пояснюють, яку будуть отримувати зарплату лікарі первинної ланки, а що робити фахівцям другого і третього рівня, як їм дожити із цією зарплатою до 2020 року, питання риторичне.DSC03194 d639f
Профспілка не може змиритися з такою кричущою несправедливістю і тому вступила у колективний трудовий спір з КМУ, двічі ініціювала зустріч з Прем'єр-міністром України. Є доручення відповідним міністерствам про перегляд оплати праці працівників галузі, але питання так і не вирішилося. Тому, запропонувала Лариса Козлова, ввести на місцевому рівні програму місцевих стимулів. Це б хоч частково вирівняло несправедливість в оплаті праці.
На час реформування обком профспілки залишає за собою право здійснювати контроль за дотриманням трудового законодавства.
Марія Іванова

 

Трудовий потенціал області: реалії і загрози

Трудовий потенціал області: реалії і загрозиDSC03154 8351f
У Федерації профспілок Кіровоградської області відбулося засідання Ради ФПО, на якому обговорювалося питання про дії ФПО щодо збереження та розвитку трудового потенціалу області.
Голова ФПО Максим Баланенко назвав причини, які руйнують трудовий потенціал: складна демографічна ситуація, недостатній рівень доходів населення, розшарування населення на багатих і бідних, різке звуження сфери пільг і гарантій, недоступність для багатьох якісних, але наддорогих послуг. «Звичайно, вирішення названих проблем залежить від економічної політики в державі, яку здійснюють органи влади. На жаль, сьогодні назвати дії влади такими, що забезпечують підтримку, відновлення і розвиток трудового потенціалу, не можна. Ще у 2009 році КМУ було схвалено Концепцію загальної державної цільової соціальної програми збереження і розвитку трудового потенціалу на період до 2017 року. Рік минув, а програму так і не прийнято. Головне для уряду – припинення війни, отримання позик від МВФ... Але знову не до збереження трудових ресурсів. Навпаки: зниження соціальних стандартів, реформи, які ведуть до скорочення робочих місць, централізації управління підприємствами в столиці. Наприклад, при реорганізації суспільного мовлення, яку здійснило ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», прикрившись недофінансуванням з Держбюджету, у кіровоградській філії під скорочення потрапляють 74 особи. Довелося ФПО і галузевій профспілці звертатися до Президента, Прем'єр-Міністра, представника ФПУ у Верховній Раді, Голови профільного комітету ВР. Зовсім недавно подібна проблема нависла над лісівниками».DSC03152 72b1f
Обласною Програмою зайнятості населення області планувалося забезпечити чисельність безробітних у 2017 році до 38,3 тис. осіб, фактично 53 тис., рівень безробіття до 8,7%, фактично – 12,7%. Планувалося довести середньооблікову чисельність штатних працівників до рівня 205 тис. осіб, а фактично маємо лише 175 тисяч. Виходить, 30 тисяч офіційно оформлених працівників пішли в тінь. Максим Баланенко підкреслив, що на невиконанні програми провина лежить і на профспілках. Аналіз окремих колдоговорів свідчить, що часто відсутні норми щодо недопущення масових звільнень. Суттєвою завадою в ефективному використанні трудового потенціалу області є значне відставання від більшості регіонів за рівнем зарплати. Соціальними партнерами здійснено ряд дієвих заходів у цьому напрямку. Торік динаміка росту рівня зарплати була однією з найвищих в державі (46,6%), але аналіз статінформації показує, що зарплату розміром не вище фактичного прожиткового мінімуму отримують 37 % працівників. Після сплати податків ці доходи схуднуть на п'яту частину.DSC03157 3f19f
Максим Баланенко визначив завдання профспілок щодо збереження трудового потенціалу: «Головна увага має бути приділена колдоговорній роботі. В основу переговорів із роботодавцями щодо визначення мінімальних гарантій в оплаті праці потрібно брати норми галузевих угод. Треба домагатися включення конкретних зобов'язань роботодавців по підвищенню кваліфікації кадрів, росту їх кар'єри. Вважаю, що в нинішній колдоговірній кампанії потрібно включати новий розділ «Збереження і розвиток кадрів та залучення до роботи молоді».DSC03160 bdd9a
Треба припинити порушення роботодавцями КЗпП щодо їх зобов'язання про перерахування коштів профкомам на культмасову, спортивну і оздоровчу роботу. На жаль, значна кількість роботодавців під прикриттям не входження до організацій роботодавців не визнає галузевих угод. Мовляв, профспілки підписали, а ми в цьому участі не беремо. То голова ФПО звернувся до представника обласного об'єднання організацій роботодавців з проханням виправляти цю ситуацію, адже без підвищення зарплати кадри не втримати. До прикладу: Міжгалузева угода в сферах металообробки, електротехніки, машинобудування, радіоелектроніки, приладобудування, легкої та текстильної промисловості передбачає встановлення мінімальної тарифної ставки робітника І розряду у розмірі півтора прожиткового мінімуму (2643 грн). Проте окремі роботодавці не визнають ні галузеву, ні Генеральну угоди. Вибрали іншу: на рівні 10% прожиткового мінімуму (1938 грн). Ось чому на цих підприємствах є дефіцит робочих кадрів. В області стабільно зберігається негативна диспропорція: питома вага зарплати у доходах є меншою, ніж питома вага соціальних виплат. Тобто зарплата не є визначальним фактором матеріального добробуту, а значить не спонукає працівників до підвищення продуктивності праці, кваліфікації.DSC03162 f86cd
Мова йшла і про борги із зарплати. На сьогодні є лише 2 підприємства-боржники, де діють профорганізації. Але є й приховані борги. Це борги перед медиками. Мало того, що зарплата у них найнижча серед бюджетників, так ще й виплачується невчасно.DSC03164 4d796
У плані розвитку трудового потенціалу та мотивації ефективної праці треба багато зробити для підготовки кадрів. Торік сторони соціального діалогу цій проблемі приділяли велику увагу, зокрема на засіданнях тристоронньої соціально-економічної ради розглядались проблеми підготовки і підвищення кваліфікації кадрів, розпочалася робота щодо прогнозування потреби у фахівцях та робітничих кадрах на ринку праці. Проте виникли й нові проблеми. В зв'язку із передачею фінансування ПТУ органам місцевого самоврядування Кропивницька міська рада систематично затримувала зарплати, стипендії, і доводилося просто вибивати кошти для ПТУ.
Збереження, відтворення та розвиток робочої сили напряму залежить від забезпечення належного рівня умов праці, зниження ризику втрати здоров'я, і недопущення втрати життя на виробництві. Ріст травматизму на підприємствах області за 2017 рік на 55 % засвідчує низький рівень безпеки на робочих місцях. Сталося 108 нещасних випадків, у яких травмовано 112 працівників. На більшості підприємств, де сталися нещасні випадки відсутні профспілкові організації, але у спеціальних розслідуваннях бере участь представник профспілок.
Максим Баланенко наголосив, що потрібно підвищити результативність заходів щодо охорони праці, стан якої напряму впливає на здоров'я працівників, адже в області дуже складна демографічна ситуація. На кінець 2017 року чисельність населення становила 958 тис. осіб. Кіровоградщина втратила статус області-мільйонника. При цьому кількість померлих майже удвічі переважала кількість народжених. Особливу занепокоєність викликає збільшення числа смертей серед осіб працездатного віку, тобто трудового потенціалу області. Вкрай турбує високий рівень опромінення населення. Кропивницький – єдине місто у світі, де під житловими будинками добувають уран. Усі трагічні наслідки від такого небезпечного сусідства дістають мешканцям області, причому без виплати будь-якої державної компенсації, як того вимагає законодавство.DSC03166 7c0ee
ФПО ще з 2007 року почала бити тривогу про негативні наслідки у зв'язку з видобуванням уранової сировини, вимагаючи фінансування області, яке передбачалось Державною програмою забезпечення сталого розвитку регіону видобування та первинної переробки уранової сировини на 2006-203 0роки», надання Кіровоградщині статусу зони спостереження.
На жаль, такої активності не проявили місцеві органи влади, а згодом і Програма була призупинена. Негативні наслідки таких незлагоджених дій показали результати дослідження «Онкологічні загрози Кіровоградщини» проведені за дорученням народного депутата Костянтина Яриніча. Вони свідчать про те, що в 2007 році показник онкозахворювання на 100 тисяч населення складав 411 випадків, зараз – 468, а в місті Кропивницькому – 590.DSC03169 15edf
Профспілки готові й далі боротися за вирішення цієї проблеми.
Соціологічна група «Рейтинг» провела дослідження «Міграційні настрої українців»: майже кожен другий опитаний шукає можливість працювати за кордоном, а серед молоді - це 62 %. Тобто владі, роботодавцям і профспілкам є над чим замислитись. Так, влада дбає про інвестиції, а про тих, хто їх освоюватиме поки що, крім профспілок, ніхто особливо не турбується. До речі, що тезу про профспілки підтримав заступник голови обласної ради Ігор Степура. На його думку, без профспілок Україна не має майбутнього.
У роботі засідання взяв участь заступник голови ФПУ Олександр Шубін, який зазначив, що на ринку праці України відбувається системна криза. У країні відсутній орган, який би проводив моніторинг на ринку праці. Держава володіє лише загальною статистикою, яка не дозволяє формувати системні прогнози на ринку праці, ні ефективно використовувати ресурси на державне замовлення, ні спрямовувати трудовий потенціал для соціально-економічного зростання. Натомість Україна втрачає позиції у глобальній конкурентоспроможності (посідає 81 місце за цим рейтингом). Неформальна економіка складає 33 відсотки, тобто понад 3 млн. співвітчизників працюють нелегально. Ще понад 4 мільйони – це працівники бюджетної сфери. Відповідно менше третини економічно активного населення генерує ті доходи, які мають забезпечувати всю державу. Підсилюється ситуація на ринку праці демографічною кризою. За песимістичним прогнозом ООН наприкінці 2020-х років в Україні буде мешкати близько 35 млн. населення. Україна входить у п'ятірку країн, які найшвидше втрачають трудовий потенціал. Це свідчить про два кричущі факти: система прогнозування й управління ринком праці повністю розбалансована і система підготовки кадрів для потреб ринку праці не функціонує. Питання збереження і розвитку трудового потенціалу гостро стоїть на порядку денному ФПУ. Профспілки були ініціаторами винесення цього питання на найближче засідання Національної тристоронньої соціально-економічної ради і підготували ряд пропозицій.DSC03173 cd6a0DSC03177 b2911DSC03180 449ddDSC03181 588ffDSC03184 da9b2DSC03187 d5ae5
Під час засідання Максим Баланенко виконав почесну місію – вручив голові профкому ПАТ «Олександрійський цукровий завод» Миколі Феденку нагрудний знак «Профспілкова звитяга». А начальник обласного відділення Національної служби примирення і посередництва Оксана Крайносвіт вручила голові обкому харчової та переробної промисловості Миколі Коману Свідоцтво про репрезентативність.
Марія Іванова

 

Серед нагороджених – водій ПАТ «Гідросила» Максим Старченко

Серед нагороджених – водій ПАТ «Гідросила» Максим СтарченкоКопия DSC 0916 548f8
Нещодавно в Колонній залі Київської міськради відбулася традиційна урочиста церемонія вшанування переможців та призерів чемпіонатів та кубків України з автомобільного спорту 2017 року.
Президент Автомобільної федерації України Леонід Костюченко привітав усіх переможців чемпіонатів та кубків України з великими досягненнями, що отримані у безкомпромісній, чесній боротьбі та побажав наполегливості і цілеспрямованості, здійснення всіх планів у спортивному сезоні 2018 року.
Президент FAU також висловив слова подяки всім, без кого свято автомобільного спорту було би неможливе: спортсменам, тренерам, механікам, організаторам змагань, фахівцям, менеджерам, суддям, організаторам команд та представникам ЗМІ, які надають моральну та матеріальну підтримку автоспорту. Окрема подяка – відданим та чисельним уболівальникам, які підтримували спортсменів протягом всього року.
Участь у церемонії взяв директор департаменту фізичної культури та неолімпійських видів спорту Міністерства молоді та спорту України Матвій Бідний, який вручив групі спортсменів, серед яких був і наш земляк Максим Старченко, посвідчення про присвоєння почесного спортивного звання «Майстер спорту України» з автомобільного спорту за підсумками спортивного сезону 2017 року. Крім цього, за зайняте 2 місце у ІІ заліковій групі (автомобіль з двигуном до 1500 см3) і 3 місце в чемпіонаті України з автокросу в ІІ заліковій групі (в тому числі баггі юніор – FIA) та в ІІІ заліковій групі він був нагороджений відповідними дипломами та кубками.
Урочиста церемонія нагородження переможців та призерів традиційно викликала великий суспільний резонанс, серед 400 присутніх були відомі спортсмени, ветерани автоспорту, організатори змагань та спортивні судді, представники команд, органів державної влади, місцевого самоврядування...

Сергій Олійник,

голова єдиної первинної організації профспілки "Гідросила"

 

Скорочення у телекомпанії. По живому!

Скорочення у телекомпанії. По живому!DSC03149 1ad23
Профспілковий актив Кіровоградщини схвально сприйняв ЗУ «Про суспільне телебачення і радіомовлення України». Основним принципом діяльності суспільного телебачення та радіомовлення, яке утворено у формі АТ «Національна суспільна телерадіомовна компанія України» (НСТУ), має бути всебічне, об'єктивне і збалансоване інформування про суспільно значущі події.
На превеликий жаль, правління ПАТ «НСТУ» цей принцип проігнорувало. Статут, затверджений Кабміном, передбачає необмежені права правління, що суперечить Закону. І найприкріше, з кінця минулого року під завісою змін до структури відокремлених структурних підрозділів запланувало масове скорочення працівників регіональних філій, пояснюючи це значним недофінансуванням з Держбюджету на 2018 рік.
Все це відбувається без публічного обговорення, врахування думки глядача, суспільних інтересів, без участі громадськості у формуванні програмної політики. Обурює те, що в період, коли реформа децентралізації вийшла на етап нової якості надання інформаційних послуг, ПАТ «НСТУ» своїми діями створює передумови для послаблення самої місії Суспільного мовлення та практично позбавляє населення інформації щодо подій в регіоні.
Активно нав'язується ідея виробництва програмного продукту на основі аутсорсингу, замість підвищення кваліфікації штатних працівників, збереження власних трудових ресурсів.
Переймаючись проблемою своєчасної і повноцінної інформаційної потреби регіону, збереження висококваліфікованих кадрів, спроможних забезпечити високу якість контенту, Президії ФПО та обкому профспілки працівників культури просили особистого втручання у забезпечення правових основ діяльності Суспільного телебачення і радіомовлення Президента України і Прем'р-міністра, звернулися до депутатів ВР Сюмар і Капліна, пропонуючи з'ясувати причини порушення законодавства з боку Верховної Ради щодо фінансування ПАТ «НСТУ».
Звернулися за підтримкою й до виконавчого директора ПАТ «НСТУ» Олександра Лієва та інформували його, що для проведення конструктивних консультацій щодо масового вивільнення працівників філії ПАТ «НСТУ» «Кіровоградська регіональна дирекція» була створена комісія. Проведено два засідання. На час другого засідання комісії, станом на 9 січня 2018 року (на сьогодні ситуація не змінилася) змушені констатувати що: відсутні кошторис на 2018 рік та штатний розпис з 2.04.2018 року, остаточні розрахунки розміру виплат працівникам, які підлягають скороченню, вихідної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та інших пільг. Кількість категорій та персональний склад працівників, які підлягають вивільненню по філії (йдеться про професіоналів), є таким масовим, що ставить під загрозу забезпечення високої якості місцевих суспільно значущих новин та програм через брак відповідних спеціалістів.
Незрозумілими залишаються принципи затвердження чисельності працівників філій, відсутня «дорожня карта» їх подальшого розвитку та фунціонування. Неприйнятними є пропозиції про впровадження ЦПД, адже працівники в такому разі втрачають пільги, соціальний захист, передбачені трудовим законодавством, Не визначено порядок та джерела фінансування працівників, які користуються правом першочергового працевлаштування, мають переважне право на залишення на роботі.
Відсутня чіткість щодо юридичного статусу філії, відомості про яку
як відокремленого структурного підрозділу ПАТ «НСТУ» на сьогодні не внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, хоча Положення про філію передбачає можливість мати поточний банківський рахунок, печатку, інші реквізити та бути самостійним платником податків, що відповідає принципам децентралізації.
Ліквідація творчо-виробничого об'єднання телевізійних програм
філії, на наш погляд, суперечить меті діяльності, завданням і основним напрямкам діяльності філії, адже цей власний контент нашого регіонального мовника має свого чисельного глядача у Кропивницькому, Кіровоградській області та навіть за її межами,
Ігноруючи точку зору профспілкової сторони, ігноруючи законодавство, 15 січня ц. р. працівникам вручені персональні попередження про наступне вивільнення після закінчення 2-х місячного терміну з моменту одержання цього попередження. Обком профспілки працівників культури не дав згоду на звільнення працівників філії та запропонував відтермінувати строки попередження і звільнення працівників до вирішення вказаних проблем. Звернулися також до Держтелерадіокомпанії, як до головного акціонера, господаря, з пропозицією: задля уникнення невдоволень та судових позовів в ході скорочення, відтермінувати строки попередження та звільнення працівників.
До речі, цифрове покриття в області складає 50-60 %, аналогове – 80-90%. Кому вигідно, щоб половина області це бачила і не чула суспільного?
Дуже б не хотілося б, щоб викинуті на вулицю професіонали-журналісти і «телетехнарі» очолили протестний рух та вийшли на вулиці.
Є надія, що Президента, Кабмін, ВР, як і профспілку, занепокоїть ситуація, яка складається в філіях та доля фахівців, котрих планують викинути на біржу. Залишається риторичним питання про економію бюджетних коштів за рахунок масового скорочення працівників в регіонах із зарплатами 4-6 тисяч грн. та збільшенням зарплат адмінперсоналу в Центральній дирекції до 40-50 тисяч, а членів правління – до 50-72 тисяч гривень на місяць. А Положенням про преміювання членам Правління встановлюються премії у розмірі до дванадцяти місячних посадових окладів за підсумками роботи за рік. Навіщо ділити людей на чорних і білих?
Зоя Кадук,
голова Кіровоградського обкому профспілки працівників культури
P.S. Як повідомив народний депутат України Сергій Каплін, його командою сплановано ряд заходів, які можуть допомогти вирішити порушене питання. «Для врегулювання його депутатами Верховної Ради необхідна політична воля. Усіма наявними засобами я попрацюю, аби зрушити цю проблему у позитивний бік. У першу чергу, мною скеровано депутатські звернення для розгляду їх компетентними органами та вжиття відповідних заходів реагування». Зрештою, з'явилася надія...

 

Ювілейний концерт

Ювілейний концерт

10 лютого (субота) 2018р. 15:30Aff 10 02 15-30 eee37
Клуб авторської пісні та поезії "Байгород" та ГО "Будинок вчених Кіровоградщини" запрошують на ювілейний концерт Клубу "Байгород"
"Нам вже три...".
У концерті візьмуть участь О. Антоненко, П. Золотарьов, А. Корінь, Н. Шмітке, В. Холявко та інші члени клубу, а також, УВАГА!, член Спілки композиторів Запорізької області, художній керівник творчого об'єднання "Плеяда" організатор міжнародного мистецького фестивалю "Зірка різдва 2018" в м. Запоріжжя ГАННА КИЯЩУК.
Очікуємо на приїзд Ганни вже вдруге. Перший її концерт у Кропивницькому у клубі "Байгород" у травні 2017-го був дуже успішним.
"Надзвичайно насичений творами різного жанру й характеру виступ гості тривав майже дві години, а потім вдячна публіка викликала Ганну на біс поки вона не пообіцяла приїхати з концертом ще раз" – писала газета "Народне слово".

Захід відбудеться за адресою: вул. Преображенська,4 (площа Богдана Хмельницького, будинок профспілок), другий поверх.

Довідки за телефоном 097 060 97 84