Архів новин
2020
Червень
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Що таке інспекційні відвідування

Що таке інспекційні відвідуванняКопия DSC02872 a7ffc
Новий порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, визначеного Кабінетом Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295, викликає ще чимало запитань як у роботодавців, так і працівників. Під час семінару, який відбувся у Федерації профспілок області, начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно – правових актів управління Держпраці в області Ганна Масловська детально проінформувала профспілковий актив про новий порядок здійснення контролю, зокрема про проведення інспекційних відвідувань.
Ганна Масловська детально зупинилась на підставах інспекційних відвідувань згідно з новим порядком та зробила акцент на тому, що підставою для інспекційного відвідування може бути скарга фізичної чи юридичної особи. Заявник може поскаржитись на іншу особу тільки за довіреністю. З інших підстав - доповідач виділила повідомлення профспілкових організацій про порушення трудового законодавства в ході громадського контролю.Копия DSC02871 69f3e
Ганна Масловська наголосила, що інспектор праці може прийти перевірити підприємство, керуючись інформацією Пенсійного фонду або Державної фіскальної служби. Зокрема, якщо на підприємстві більше року працюють особи за цивільно – правовим договором. Слід враховувати, що не кожна посада підпадає під вказану форму працевлаштування. Цивільно – правовий договір, пояснила Ганна Масловська, передбачає конкретний обсяг роботи та оплату визначених послуг.
Учасників семінару також було проінформовано про передачу функцій контролю за додержанням законодавства про працю органам місцевого самоврядування в області.
Прес-центр ФПО

 

Точка зору профспілок на Державний бюджет

Точка зору профспілок на Державний бюджет
Профспілки, в тому числі і наше профспілкове об'єднання, як і передбачає закон, брали активну участь у формуванні проекту Державного бюджету на наступний рік, завчасно надали конкретні пропозиції. Проте сьогодні вимушені заявити, що більшість із них не врахована. Більш того, Уряд без погодження з профспілковою стороною та без розгляду на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради вніс до Верховної Ради України проект Закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік».
Профспілки не можуть погодитися із запропонованими Урядом рівнями основних державних соціальних стандартів та гарантій, обсягами фінансування окремих галузей та програм. Так, не забезпечено достатнього фінансування галузей промисловості та програм підтримки вітчизняних підприємств для збереження існуючих і створення гідних робочих місць, справедливого розподілу результатів праці, реалізації прав і гарантій працівників, визначених законодавством, не приділено увагу ліквідації зарплатних боргів на державних підприємствах і у бюджетній сфері, фінансуванню заходів з охорони праці.
Запропонований Урядом розмір мінімальної зарплати станом на 1 січня 2018 року в сумі 3723 грн складатиме близько 90 відсотків від фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що є зниженням рівня державної гарантії проти поточного року (станом на 1 січня 2017 року розмір мінімальної зарплати було встановлено на рівні фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Продовжено практику попередніх років щодо встановлення розміру прожиткового мінімуму, який удвічі менший за оприлюднений Міністерством соціальної політики України. Фактичний його розмір: 1700 і 3581 грн. відповідно. При його розрахунку не дотримано вимог Закону України «Про прожитковий мінімум». Відповідно занижені й розміри базового тарифного розряду ЄТС та мінімальної пенсії.
Враховуючи те, що прожитковий мінімум для працездатної особи є розрахунковою базою для визначення тарифних ставок у госпрозрахунковій сфері, то і вона занижена більш ніж удвічі.
Слід зазначити, що після низки проведених консультацій деякі профспілкові пропозиції щодо вирішення окремих точкових проблем враховано (зокрема щодо фінансування Державної цільової соціальної програми «Молодь України», індексації стипендій студентам ВНЗ І-ІV рівня акредитації, надання державної підтримки дитячим закладам оздоровлення і відпочинку, пільгового державного кредитування і здобуття вищої освіти, забезпечення державної фінансової підтримки фізкультурно-спортивних товариств). Проте це невелика частка пропозицій профспілок. А загалом профспілки визнали, що проект ЗУ «Про Державний бюджет України на 2018 рік» не спрямований на забезпечення достатнього рівня життя громадян, визначеного Конституцією та законами України: не забезпечує достатнього фінансування галузей бюджетної сфери та належної підтримки вітчизняних підприємств, ліквідацію боргів із зарплати. Проектом порушується низка норм міжнародного та національного законодавства. Тому профспілки мають намір відстоювати свої позиції, активно співпрацюючи з комітетами Верховної Ради та окремими народними депутатами. Заплановано також у листопаді провести всеукраїнську акцію протесту профспілок.
Максим Баланенко,
Голова Федерації профспілок області

 

Обмінялися думками

Обмінялися думками
На базі ТОВ АФ «Фортуна» відбувся семінар-зустріч із ветеранами профспілкового руху Петрівського району, який організувала президія райкому профспілки працівників АПК (голова Лілія Куницька). Серед 28 учасників заходу – 14 ветеранів, які свого часу по 8-12 років очолювали первинні профспілкові організації господарств та підприємств. Їх відзначили Почесними грамотами обласної організації профспілки, а голову координаційної ради профспілок району Лілію Куницьку – Почесною грамотою ФПО. Завітав на семінар і колишній голова райкому профспілки 87-річний Василь Никанорович Глоба, якого відзначили грошовою винагородою.
У заході взяли участь голова ФПО Максим Баланенко та голова обкому профспілки працівників АПК Микола Чуйко, які проінформували присутніх про стан справ в державі, у профспілковому русі, окреслили проблеми у всіх профспілкових ланках та дії, які вживаються для поліпшення ситуації щодо захисту прав спілчан, в т. ч. і шляхом спротиву владі та роботодавцям. Учасники семінару висловили свої пропозиції та побажання щодо подальшого спрямування профспілкової діяльності на виконання статутних зобов'язань.
Прес-центр ФПО

 

Які пенсії в українців?

Які пенсії в українців?Копия DSC02878 b71c3
Пенсійна тема сьогодні – найактуальніша: громадськість обговорює, кому Саме тому Федерація профспілок області організувала зустріч профактиву із заступником начальника головного управління Пенсійного фонду в області Оленою Романченко та начальником відділу управління Оленою Пархоменко, які розповіли про реалізацію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» .
1. З 1 жовтня здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, із використанням:
- єдиного показника середньої заробітної плати за останні 3 роки у розмірі 3764,4 грн.;
- величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 відсоток;
- стажу 30 років для жінок і 35 років для чоловіків (якщо пенсія призначена до 01. 10. 2011 – стажу 20 років для жінок і 25 років для чоловіків) для обчислення:
пенсії у мінімальному розмірі, доплати за понаднормативний стаж, та показника прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 грудня 2017 року (1373 грн.), збільшеного на 79 грн. .
2. Підвищується мінімальний гарантований рівень пенсій (для осіб, які не набули повного страхового стажу та не є інвалідами) та державних соціальних допомог з 949 грн. до 1373 грн.
3. Відновлюється виплата пенсій працюючим пенсіонерам у повному розмірі без урахування одержуваної заробітної плати.
4. Виплата пенсій особам, які працюють на посадах державної служби, в органах прокуратури, в судах, та пенсії яким призначені за «спеціальними» законами після 01.10. 2011 р., відновлюється у розмірах визначених ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (крім осіб з інвалідністю І та ІІ груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців – їм пенсія виплачується у розмірах визначених «спеціальними» законами).Копия DSC02879 89841
5. Пенсії, призначені за «спеціальними» законами (державні службовці, наукові працівники, посадові особи органів місцевого самоврядування тощо), без звернень до органів ПФ переводяться на пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при умові, що розмір трудової пенсії буде вищим.
ІІ. На перехідний період 2017-2019 рр.
Застосовуються такі правила призначення пенсії за віком:
у 2017 році (з 01.10. 2017): із застосуванням середньої зарплати за 2014-2016 роки, у розмірі 3764,4 грн. та величини оцінки одного року страхового стажу – 1,35 відсотка;
у 2018 році:
із застосуванням середньої зарплати за 2016 і 2017 роки та величини оцінки одного року страхового стажу 1 відсоток;
починаючи з 2019 року:
із застосуванням середньої заробітної плати за останні три роки та величини оцінки одного року страхового стажу 1 відсоток.

У випадку, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнту зарплати та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, Уряд приймає рішення про збільшення показника середньої зарплати в Україні, який використовується при призначенні пенсії з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року так, щоб пенсії, призначені у вказаний період, не були меншими, ніж ті, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Детальніше...

 

Як діяти, коли не оформляють на роботу легально?

Як діяти, коли не оформляють на роботу легально?
На це та багато інших запитань журналісти почули відповіді під час прес – конференції начальника управління Держпраці у Кіроградській області Сергія Подорожного.Копия DSC02860 b8d68
Керівник управління детально розповів журналістам, як діяти, коли не оформляють на роботу легально, не виплачують вчасно зарплату або видають її у конверті. Він подякував журналістам за тісну співпрацю і звернув увагу присутніх на те, що згідно з Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабміну України від 26.04.2017 № 295, рішення про проведення інспекційного відвідування може бути прийнято керівником управління за результатами повідомлення у засобах масової інформації. Тож Сергій Подорожний закликав ЗМІ частіше порушувати цю наболілу проблему у своїх публікаціях, щоб дати привід інспекторам праці перевірити законність дій роботодавця.
Керівник управління також озвучив стан додержання роботодавцями законодавства про працю та у сфері охорони праці в області за 9 місяців ц. р.». Так, фахівці управління провели 620 перевірок з питань законодавства про працю. До адміністративної відповідальності притягнуто 342 посадові особи підприємств-порушників законодавства про працю. На вимоги державних інспекторів з питань праці підприємства-боржники погасили заборгованість із заробітної плати на суму 2197 тис. гривень.
Крім того, під час прес-конференції йшла мова про передачу функцій контролю за додержанням трудового законодавства органам місцевого самоврядування. Так, на сесії міської ради Кропивницького депутати прийняли рішення про створення відділу з питань праці, який виконуватиме ці повноваження. Тобто міська рада Кропивницького стане першою в області, де запрацює цілий підрозділ інспекторів праці – 12 осіб. Нову посаду інспектора праці запроваджено і в Олександрії.
Сергій Подорожний наголосив, що управління активно продовжує займатися і превентивною роботою, тобто працює на упередження порушень. З початку року проведено 1447 превентивних заходів.
Марія Іванова

 

Новомиргород крокує до зразка європейського міста

Новомиргород крокує до зразка європейського міста
Той, хто відвідає Новомиргород з великим часовим проміжком, буде приємно вражений його разючим перемінам: місто змінюється упевненими кроками. І пов'язують мешканці Новомиргорода такі переміни з міським головою Ігорем Забажаном. Наша розмова з Ігорем Валерійовичем – про його амбітні плани і їх втілення. Будь-яка виборна посада вимагає від претендента мати програму дій. Далеко не всі переможці на виборах пам'ятають про свої зобов'язання, а значить і виконують. А у вас Ігоре Валерійовичу, вибачте, як з пам'яттю? З якою фішкою ви йшли на мерське крісло?
- З пам'яттю у мене все гаразд. А фішок багато, головне, хотілося зупинити розруху, до якої скотилося місто. Мій лозунг, з яким я йшов на вибори: «Зробимо разом Новомиргород європейським містом». В рамках моєї передвиборної програми щороку вводити в експлуатацію великі, значущі об'єкти. 2015 рік став роком старту. Нам вдалося налагодити стосунки з великими підприємствами, зокрема з ТОВ «Велта» - з ним підписали першу в історії міста Угоду про соціально-економічне партнерство. Це дало поштовх для інших підприємств. Завдяки співпраці з «Велтою» вдалося реконструювати центральну частину міста, а саме площу, яка сталі візитною карткою Новомиргорода. Відновили роботу фонтана. Це був показовий приклад для всієї громади, як можна злагоджено працювати в тандемі: влада – бізнес – громада. Крім того, ремонтували дороги, дитячі садки - жоден не оминули увагою. Зараз проводимо заходи з енергозбереження, реконструюємо систему опалення. У садочку «Теремок» побудували каналізаційну систему, з моменту введення закладу її не було.Копия DSC02817 b254d
- Навіть до області докотилася проблема очисних споруд, які багато років не могли добудувати. Яка їхня доля зараз?
- Торік ввели горезвісні очисні споруди в експлуатацію. Чомусь ні в кого до них не доходили руки. Вони стоять на балансі комунального підприємства, яке перебуває в стадії банкрутства. Прийняли його з боргами майже 9 млн. грн. і по зарплаті – 150 тис. грн. Торік погасили заборгованість і маємо вже прибутки. Можемо дозволити собі частково реконструювати систему водопостачання.
- За які кошти все це робиться?
- Кошти, звісно, невеликі. На початок каденції загальний бюджет складав 11 млн. грн. і бюджет розвитку – 2,3 млн. грн. Коли проаналізували всі надходження, побачили резерви і наприкінці року мали вже загальний бюджет 14 млн. грн., а бюджет розвитку – 4, 2 млн. грн. Звісно, і цих коштів для реалізації моїх задумів було замало, тоді пішли шляхом співпраці з бізнесом (це дало ще 2 млн. грн.) і з громадою. Після «Велти» приєдналися інші підприємства «Агролан», «Бирзулове», агрохолдінг Тарасова С.Д. і шкірзавод. Що стосується інфраструктури, то працюємо над вуличним освітленням і взялися за відновлення тротуарів.. У центрі почали їх будувати з нуля. І, мабуть, звернули увагу, що узбіччя доріг обкошені, немає бурянів, сміттєзвалищ. Ці питання теж на контролі. Ми розширили штат комунального підприємства «Благоустрій», придбали техніку, інвентар, спецодяг, відремонтували грейдер, тобто, працювати є на чому.
- Якими нововведеннями знаменний нинішній рік?
- Під час звіту роботи за минулий рік була презентація спільного з «Велтою» проекту на нинішній рік - це реконструкція центрального парку. До цього проекту підключилися й інші підприємства, зокрема «Бирзулове», Капітанівський цукровий завод. Половину парку вже реконструювали. За відгуками мешканців міста і його гостей – це казка. Хочемо зробити зону відпочинку європейського рівня. Унікальні фонтани, освітлення на стежках, оригінальні лавочки для закоханих, і не тільки. Висадили більше 40 видів дерев, засіяли рулонною травою. Зробили канатне містечко для дітей, роледром. Завершальний акорд у парку поставимо у наступному році. Рік-два і ми повність реставруємо центральну частину міста, і це буде окраса Новомиргорода.
- Ваша увага зовнішньому вигляду міста викликає захоплення, багато об'єктів справді ексклюзивні, зроблені з художнім смаком. Де ви навчилися чи брали уроки архітектури й естетики?
- Протягом 10 років займаюсь грантовою діяльністю. Під час зустрічей з німцями, японцями мені ставало соромно, що у місті не було що показати. Ще перед виборами у мери прийняв рішення про кардинальну зміну обличчя Новомиргорода. Щоб і туристів, і інших відвідувачів можна було чимось привабити. Дійшло до того, що місцеві молодята їздили у Малу Виску на реєстрацію шлюбу, бо у нас не було гарних краєвидів для весільних фото. Сьогодні такого ганебного явища вже немає. Я – корінний мешканець, тому зацікавлений у зовнішньому вигляді міста не лише як посадовець.
- Чи враховуєте у своїй роботі побажання виборців?
- І побажання, і конструктивну критику мешканців по благоустрою враховуємо. Коли розпочинали реконструкцію парку, оголосили конкурс проектів. На жаль, громада міста ще не зовсім активна, щоб пропонувати власні проекти, а ось до суботників залучати вдається. Цього року проводили три великих заходи: День міста гірників, відкриття парку і моторокфест (уперше в історії міста). Останній захід, незважаючи на негоду, зібрав багатьох болільників і глядачів, навіть бабусі зі стільчиками приходили. Свята проводимо всеукраїнські, щоб привернути до міста увагу.
- Яка найбільша проблема міста?
- Як і скрізь – дороги і неналежне фінансування (виникли проблеми з акцизом. Тому й пішли на об'єднання громад – щоб було наповнення бюджету. Ми їздили по об'єднаних громадах інших областей, вивчали досвід. Без роздумів підтримую реформи місцевого самоврядування і бачу переваги об'єднаної громади. Ми все прорахували – не кидаємося в полум'я зопалу.
- Ігоре Валерійовичу, ваше ставлення до профспілки в цілому і як співпрацюєте з райкомом профспілки працівників держустанов?
- Співпрацюємо чудово. У свій час я вийшов з профспілки, були на те причини, потім побачив, що райком профспілки, профком міської ради працюють, згуртовують людей, добиваються підвищення зарплати (ніхто, крім профспілки, цим не переймається). І як став мером, написав заяву про вступ до профспілки держустанов. Навіть реабілітувався за «прогул» - привів за собою кілька колективів. І я частину завдань зняв із себе. Радив би це колегам-мерам мати на увазі і брати приклад.
Віктор Федотов,
голова обкому профспілки працівників держустанов

 

Що вимагати від Прем'єр-міністра?

Що вимагати від Прем'єр-міністра?
Враховуючи наступ на права людини праці в умовах реформ, Президія Федерації профспілок України доручила Голові ФПУ Григорію Осовому ініціювати зустріч з Прем'єр-міністром України і розглянути питання щодо неврахування вимог профспілок стосовно забезпечення конституційних прав громадян при прийнятті законів та нормативно-правових актів. Готуючись до зустрічі, Федерація профспілок області вважає за необхідне порушити перед Прем'єр-міністром України такі пропозиції:
- повернути державне регулювання цін за рахунок комплексу важелів прямого опосередкованого впливу держави на механізм ціноутворення;
- припинити наміри НКРЕКП щодо підвищення тарифів на послуги розподілу газу на 2017 рік через облгази, що в кінцевому результаті обумовить підвищення тарифу на газ;
- вживати заходів щодо підвищення реальних доходів населення, які б забезпечували достойний рівень життя;
- припинити недофінансування видатків бюджетної сфери, яке стало причиною скритих боргів із заробітної плати медпрацівників;
- ініціювати зниження ставки ПДВ на газ та комунальні послуги;
- невідкладно здійснити заходи щодо демонополізації та антимонопольного регулювання економіки;
- припинити ініціювання законопроектів, що порушують ст.. 22 Конституції України;
- забезпечити виконання п.2.31 Генеральної угоди щодо відновлення окремих норм та соціальних гарантій, які діяли станом на 1.01.2014 року;
- забезпечити виконання п. 2.63 Генеральної угоди щодо фінансування видатків на охорону праці бюджетних установ;
- розробити проект і подати на затвердження ВРУ Національної програми збереження трудових ресурсів з відповідним фінансуванням;
- щокварталу надавати показники рівня бідності у цілому по Україні та в розрізі регіонів;
- повернутися до вирішення питання щодо санаторно-курортного лікування застрахованих осіб та оздоровлення дітей за рахунок Фонду соціального страхування;
- забезпечити обов'язкове здійснення соціального діалогу при розробленні проектів законів та нормативно-правових актів.

М. Баланенко,
Голова ФПО

 

Проблеми зрушилися з мертвої точки

Проблеми зрушилися з мертвої точки
Під час зустрічі профактиву Кіровоградщини з народним депутатом України, представником ФПУ у Верховній Раді України Сергієм Капліним порушувалися болючі для області проблеми, тож гостю були вручені ряд звернень. Ось що відповів Сергій Каплін.
Зокрема, щодо звернення голови профкому ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» Зої Багнюк він повідомив, що направлено депутатське звернення № 1 15/5307 від 22 серпня 2017 р. до Прем'єр-міністра України з проханням сприяти у виділенні коштів з Державного бюджету України на забезпечення функціонування комбінату Очікується відповідь з Кабінету Міністрів України, за результатами якої буде змога проводити наступні дії для вирішення цього питання.
Щодо звернення голови обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я Лариси Козлової зазначив: питання з приводу оплати праці медичних працівників перебуває під його особистим контролем. До речі, йдучи у першому ряду з працівниками медичної галузі у вересні 2017 року, народний депутат підтримав зазначену акцію щодо вирішення проблемних питань медичної галузі.
Враховуючи прийняття закону про освіту, підкреслив Сергій Каплін, будуть відслідковуватися питання щодо дотримання трудових прав та соціальних гарантій працівників освіти у актуальних питаннях, що можуть набути негативного значення.
З приводу пенсійної реформи та питання утворення територіальних громад і освітніх округів, він наголосив на проведенні представниками Соціал- демократичної партії фахової оцінки, за результатами якої, будуть вжиті всі належні заходи з урегулювання прогалин та колізій чинного законодавства України.
У листі також повідомляється про вжиття відповідних заходів щодо підтримки лісової галузі та внесення пропозицій до Парламенту щодо виділення відповідної суми коштів на охорону та захист галузі, а також, всебічну підтримку Соціал- демократичною партією працівників лісового господарства. «Усі надані пропозиції у зверненні будуть мною враховані під час дослідження законодавства на предмет доцільності внесення відповідних змін. Окремо вдячний Вам за Вашу підтримку та довіру, а також, висловлюю подяку за Вашу громадянську позицію, зокрема, щодо сприяння у вирішенні нагальних проблем основних галузей діяльності нашої держави».
Прес-центр ФПО

 

Газовики готують тарифний сюрприз

Газовики готують тарифний сюрприз2039960 05c19
Федерація профспілок області, стурбована ймовірним підвищенням ціни на газ, звернулася до Федерації профспілок України з пропозицією втрутитися у ситуацію. Незважаючи на запевнення уряду про те, що ціна газу у цьому опалювальному сезоні підвищуватися не буде, що для цього немає жодних підстав, обласні газові служби за командою НКРЕКП проводять активну роботу по обговоренню проектів тарифів на послуги газорозподілу природного газу, які значно вищі за діючі. Так, ВАТ «Кіровоградгаз» виставило на відкрите обговорення з громадськістю області проект тарифу (924,23 грн. без ПДВ за 1000 м. куб.), який у півтора раза вище діючого.
Зважаючи на те, що структура проекту тарифу не містить обгрунтованих доводів щодо необхідності його підвищення, Федерація профспілок області не підтримала такі наміри товариства. Рішення ФПО схвалили інші учасники громадських слухань. Загальна позиція учасників щодо недопущення збільшення будь-якої складової ціни на газ в умовах катастрофічного зубожіння населення викладена в протоколі обговорення проекту документу.
Проте, вивчення ситуації показує, що у окремих областях до обговорення тарифів не було залучено широке коло громадськості. Рішення приймались і схвалювалися представниками обласних газових служб і органів виконавчої влади без будь-яких заперечень.
Враховуючи, що постанова НКРЕКП №866 від 30. 06. 2017 р. не передбачає дотримання п. 2.106 Генеральної угоди, може повторитися ситуація, яка відбулась у березні - квітні п. р., коли НКРЕКП практично без обговорення з тристоронніми дорадчими органами підвищив тарифи на розподіл газу, а як так, то і на сам газ.

М. Баланенко,
Голова ФПО

 

Всесвітній досвід профспілкового руху – первинкам

Всесвітній досвід профспілкового руху – первинкамDSC02753 efb2c

У період з 13 по 15 вересня в рамках дансько – українського проекту відбувся семінар-навчання активу обласної організації профспілки працівників освіти і науки України.
Семінар, який відбувся у Світловодську та Світловодському районі, був незвичний: і за насиченістю, і за формою, і за географічними рамками. Традиційне місце проведення семінару змістилося у різні адреси. Обговорення теми «Роль і завдання первинних профорганізацій в процесі децентралізації в рамках оголошеного ФПУ Року первинної профспілкової організації» розпочалося з Григорівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.DSC02758 0358e
Директор школи Руслан Ткаченко провів цікаву ознайомчу екскурсію. Обличчя школи – різні куточки у коридорах, рекреаціях: відпочинку для дітей, музики, спортивних досягнень, ветеранів війни, учнівської творчості... Гордість школи – тенісний стіл у фойє (це приз за перемогу в обласних змаганнях), інтерактивні дошки, комп'ютерний клас. У канву навчально-виховної роботи гармонійно вписується профспілкова діяльність. Голові профкому Наталії Осиці легко співпрацювати з керівником закладу, домагатися виконання колективного договору, адже Руслан Ткаченко раніше очолював профком, який дав йому путівку до кар'єрного росту. Профком зберігає стовідсоткове профспілкове членство, усі надбання попередника у вирішенні соціальних питань, культмасовій і спортивній роботі.DSC02764 753a4
Микільська ЗОШ І-ІІІ ступенів теж представила свої родзинки: сучасні кабінети, в яких створені всі умови для продуктивної праці вчителя та для того, щоб учні здобували міцні знання. І вони підтверджуються добрими показниками, запевнила директор школи Валентина Томєва. Найвищі результати ЗНО з української мови у російськомовній Микільській школі, не кажучи вже про інші предмети. Про роботу первинної профорганізації щодо створення сприятливого мікроклімату, турботу про кожного спілчанина, з великим захопленням говорила голова профкому Людмила Зоріна. Гарантії і пільги працівників зафіксовані у колдоговорі. Кожен працівник школи – це творча особистість. Вчителі згуртувалися в агітбригаду «Надія», яка є призером районних і обласних конкурсів.
У Микільській школі працює багато молодих вчителів. До речі, райком профспілки, який очолює Ніна Рябчун впродовж багатьох років переймається молодими кадрами. З її ініціативи і керівництво райдержадміністрації робить все, аби педагогічна молодь затримувалася в освітніх закладах району. Зокрема їм доплачують 50 відсотків до зарплати, для них працює клуб молодого вчителя. Заступник голови РДА Володимир Похилов і начальник відділу освіти, молоді та спорту Сергій Скопич поділилися думками про реформування галузі, у центрі якої є вчитель. Обидва керівники відзначили активність райкому профспілки, який постійно підштовхує на ті чи інші рішення, тобто реформування йде під профспілковим супроводом. Складно відбувається створення Андрусівської об'єднаної громади – колектив Подорожненської школа непросто вливається до неї, але у процес постійно втручаються організації профспілки і спрямовують його у потрібне русло. І сьогодні звучить багато вдячних слів від подорожненських вчителів, які відзначають: якби не профспілка, ніякого консенсусу не знайшли б. Люди реально відчули профспілковий захист.
Не менше вразила і спеціалізована ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 Світловодської міськради, яка є однією із 100 визначених Міносвіти шкіл по впровадженню проекту «Нової Української школи». Директор школи Анжеліка Колесник провела відеопрезентацію закладу, в якому створено модель сучасного освітнього середовища. За рейтингом Кіровоградської області серед 285 шкіл ЗОШ №7 посідає третє місце.DSC02774 24765
У тісному тандемі з дирекцією школи працює профком, який очолює Ірина Пісаревських. У колективі панує атмосфера творчого пошуку, а тому немає конфліктів, з порозумінням вирішуються соціально-економічні питання, створено всі умови як для розвитку особистості вчителя, так і задоволення його духовних запитів. Враховуючи високий рівень такої співпраці адміністрації з профспілковими організаціями, обком профспілки вручив високу профспілкову відзнаку – почесний знак ФПУ «За соціальне партнерство» начальнику управління освіти Світловодської міської ради Геннадію Френкелю.
Перебуваючи у такій творчій атмосфері школи учасники семінару не могли не долучитися до цікавих квестів. Не менш цікавим був і захист колективних квестових робіт, тренінги, а також висадка алеї пам'яті на території школи .
У другій частині семінару обговорювалася тема «Роль молоді у профспілці та майбутнє сфери праці», яку розкрив запрошений на навчання голова об'єднаної первинної профорганізації викладачів та студентів КЗ «Корсунь-Шевченківський педагогічний коледж ім. Т. Г. Шевченка Черкаської області» Олександр Сизоненко, який брав участь у міжнародному молодіжному профспілковому форумі «ТЕМП-2017» у Білорусії. Обговорювалася найбільша проблема, яка хвилює буквально усі країни світу, – введення роботизації та інформатизації, що призводить до різкого зменшення потреби у робочих руках. Розглядалася також проблема міграції населення. Для її вирішення керівництво держави Білорусь ввело гарантію першого робочого місця. Найбільший досвід сусідньої країни – це стовідсоткове профспілкове членство, люди відчувають переваги профспілки. Сила профспілкового руху Білорусі в тому, що йде дієвий діалог профспілок і керівництва держави. Для Президента Білорусі членство у профспілках – це ефективний важіль впливу на людей. Якщо потреби людей будуть задоволені, вони працюватимуть з повною віддачею.
Найбільшу зацікавленість викликала третя складова семінару, насичена матеріалами і досвідом з практики роботи профспілок Данії, що запропонували свою допомогу, в т.ч. і фінансову, на навчання профактиву України. У роботі семінару взяли участь тренер дансько – українського проекту Ольга Курінько та його учасник Євгенія Бєжан.DSC02786 92e16
Своє бачення ролі і завдання профспілкових органів у процесі децентралізації обгрунтувала Ольга Курінько, тренер дансько-українського проекту, голова Полтавської обласної організації профспілки працівників хімічної та нафтохімічної промисловості. Проект стартував у 2015 році, його мета – посилення внеску профспілок у забезпечення гідної праці, захисту прав працівників та демократизації в Україні. Данські профспілки домоглися зміцнення авторитету у суспільстві, вирішили те, до чого прагнули, наприклад, 37-годинного робочого тижня і багато ін. А вдається їм усе тому, що в країні є відповідальність і працюють закони. В Україні з цим поки що складно, зазначає Ольга Анатоліївна. Наприклад, працюючи в комісії з тарифів від ФПУ при уряді України,- «переконуюсь, що вплинути на їх формування неможливо. Інвентаризація підприємств-надавачів послуг не проводиться, аргументації немає. Наші пропозиції лягають мертвим багажем. Є стурбованість, що у зв'язку з децентралізацією тарифи «перекинуть» на місця, де підрахують свої можливості і поставлять захмарну ціну. Якщо ми будемо сильними, по-новому прочитаємо поняття громадського контролю, тоді зможемо впливати на формування тарифів і на інші процеси. На жаль, ми працюємо в режимі гасіння пожежі, а треба вчитися працювати на випередження. Як кажуть, упала на голову децентралізація – законодавство недосконале, немає чіткого дороговказу: як рухатися. Данці вчили нас, як працювати на локальному рівні, яка буде вага колективних договорів і угод. Вони можуть бути основоположними у профспілковій роботі».

Детальніше...

 

Зарплата з багатьма запитаннями

Зарплата з багатьма запитаннями
На засіданні тристоронньої соціально-економічної ради Кіровоградської області розглядалося одне з найболючіших для населення питання оплати праці. Сторони звітували про виконання розділу «Оплата праці» Територіальної угоди між ОДА, обласним об'єднанням роботодавців та ФПО.Копия DSC02833 1c499
За словами директора департаменту фінансів ОДА Сергія Шеремета, 2017 рік став роком суттєвого підвищення зарплати. На 36 відсотків зросли посадові оклади працівників І тарифного розряду ЄТС. В цілому у місцевих бюджетних видатках було затверджено на зарплату на 4,7 млрд. грн., що на 49 відсотків більше, ніж у попередньому році. Мали можливість залучати вільні залишки коштів та додаткові надходження від перевиконання бюджетів. Відбувалося збільшення фінансів по усіх галузях соціально-культурної сфери. Випереджаючими темпами зростала зарплата педагогічним працівникам у зв'язку з підвищенням тарифного розряду. На сьогодні відсутня будь-яка кредиторська заборгованість із зарплати.
Голова ФПО Максим Баланенко сприймає зарплатні досягнення без особливого оптимізму. Великою проблемою цьогоріч стали останні зміни в законодавстві, якими скасовано норму щодо необхідності перевищення розміру тарифної ставки працівника 1 розряду розміру мінімальної зарплати.
Орієнтиром стала величина прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня п. р. «Питання співвідношення оплати за некваліфіковану та кваліфіковану працю, забезпечення міжкваліфікаційної диференціації, а також визначення конкретного переліку доплат, надбавок. заохочувальних та компенсаційних виплат, що включаються до складу мінімальної зарплати, повністю перенесено у площину колективно-договірних відносин. Тобто не обмежена гранична величина розміру тарифної ставки робітника 1 розряду. Встановлено тільки, що мінімальна зарплата не застосовується як розрахункова величина у колдоговорах, а тому сторони вільні у визначенні її розміру. Це може бути інша норма генеральної угоди: 64 відсотки від мінімальної (2048 грн.), а не 1600 грн. яку беруть у розрахунках багато роботодавців. Запроваджені Урядом законодавчі зміни в оплаті праці, якими змінено структуру мінімальної зарплати та порушено принцип автономії колективно-договірного процесу, спровокували виникнення низки проблем під час їх практичної реалізації. Практично неможливо пояснити працівникові, як таке може бути: працювати за двох у випадку тимчасової відсутності людини, а отримувати зарплату за одного. Виникало дуже багато конфліктних ситуацій, які треба було узгоджувати з роботодавцями».
Копия DSC02837 1358cНа жаль, зазначив Максим Баланенко, при укладанні колдоговорів домовленість не завжди виконується. Причини – суб'єкт не перебуває у сфері дії сторін, при цьому цей же суб'єкт працює у галузі, на яку поширюється Угода. Якщо і далі роботодавці будуть притримуватись цієї позиції, то ще довго будемо досягати планки, названої губернатором – середня зарплата в області має бути 500-600 євро. При нинішньому рості цін і тарифів середня зарплата у 6 тис. грн. – це крапля в морі.
Йшла мова на засіданні і про вжиття спільних заходів для подолання такого ганебного явища, як несвоєчасна виплата зарплати. Зроблено багато: більш ніж наполовину зменшено борги, але вони залишаються: із 11 економічно активних підприємств-боржників на трьох діють профспілкові організації. Усі дії поки що не досягли бажаної мети. Але Максим Баланенко акцентував увагу на боргах, які не фіксуються статистикою: борги із зарплати медикам області, майстрам виробничого навчання, викладачам спецдисциплін, стипендії учням професійних училищ Кропивницького. «Для трьох сторін діалогу - це повинно бути НП, а не перекладання вини однієї установи на іншу. Хіба це нормально, що лікар повинен добиватись виплати зарплати через акцію протесту в Києві? Або учні й викладачі ПТУ Кропивницького, які готують робітничі кадри, планувати пікетування Кіровоградської міської ради? Як Голова Федерації профспілок, хочу відзначити, що ми не повністю виконали своє зобов'язання із застосування у повному обсязі надані профспілкам права щодо здійснення контролю за використанням нашими партнерами зобов'язань у сфері оплати праці. ФПО і її членським організаціям надано конкретні рекомендації щодо дій в напрямку поліпшення роботи, які обов'язково треба врахувати в роботі. Якщо в області не буде конструктивного діалогу, розуміння, що від рівня оплати праці залежить доля економіки області, кожного підприємства ми й надалі втрачатимемо трудові ресурси і населення області».Копия DSC02839 d4547
Обговорювався на засідання також стан справ по вирощуванню та збиранню врожаю. Директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Коренюк проаналізував ситуацію: у зв'язку з погодними умовами (посухою) аграрії недобрали 300 тис. тонн ранніх зернових, розповів про очікувану врожайність пізніх зернових. Заспокоює те, що зібране дозволяє забезпечити продовольчу безпеку. Профспілкову сторону у цій ситуації турбує одне: чи не спровокують недобрані тонни врожаю підвищення цін на хлібобулочні вироби? Аби застерегти можливе підвищення, вважають, потрібно посилити громадський контроль і спільно з державними контролюючими органами втручатися у формування ціни на хліб.
Активне обговорення на засіданні викликало питання «Про стан розвитку і підтримки малого та середнього підприємництва в області». Відзначалося, що умови для розвитку бізнесу створено: надаються кредити на пільгових умовах, безповоротна допомога, однак бажаючих започаткувати свою справу не густо. На думку голови обласної організації Всеукраїнської профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг Людмили Хрипливої, доброю підтримкою для підприємців стане нещодавно підписана Галузева угода між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Асоціацією роботодавців торгівлі та комерційної сфери економіки України та Всеукраїнською профспілкою працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг.
Марія Іванова

 

ГАЛУЗЕВА УГОДА

ГАЛУЗЕВА УГОДА

між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України,
Асоціацією роботодавців торгівлі та комерційної сфери економіки України
та Всеукраїнською профспілкою працівників і підприємців торгівлі,
громадського харчування та послуг

(ПРОДОВЖЕННЯ)
( сторінки з 18 по 25 )

18
Продовження додатка 2
Найменування посади Тарифний
коефіцієнт
Начальники: відділів централізованої бухгалтерії, бюро,
лабораторій 2,50
Начальник першого відділу 2,13
Начальник штабу цивільної оборони 2,00
Начальник господарського відділу 1,75
3. Тарифні коефіцієнти співвідношень окладів фахівців підприємств
роздрібної, оптово-роздрібної, оптової торгівлі та громадського харчування
(за одиницю прийнято мінімальну тарифну ставку робітника І розряду,
визначену пунктом 4.1 Угоди)
Найменування посади
Провідні фахівці
Фахівці:
I категорії
II категорії
Фахівці
Адміністратор торгового залу, метрдотель
Майстер виробничого навчання
Диспетчер
Техніки всіх спеціальностей:
I категорії
II категорії
Технік без категорії
Завідувач секції, пункту (заготовчого, приймального тощо)
Завідувач складу, овоче- та фруктосховища
Майстер дільниці
Тарифний
коефіцієнт
2,25
2,13
1,88
1,63
1,63
1,63
1,63
1,50
1,38
1,25
2,26
2,00
1,82

Детальніше...