Архів новин
2020
Листопад
ПнВтСрЧтПтСбНд
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

Олесь Довгий підтримав профспілкові пропозиції

Олесь Довгий підтримав профспілкові пропозиції
У травні ц. р. ФПО провела засідання за круглим столом голів первинних профспілкових організацій на тему: «Шляхи удосконалення роботи первинної профспілкової організації: проблеми та досвід». Оскільки подальша діяльність профспілок, особливо їх первинних організацій по захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників, залежить від норм Трудового кодексу України, який знаходиться на розгляді у Верховній Раді України, учасники круглого столу звернулися до народних депутатів України, обраних від Кіровоградщини, з проханням підтримати постатейні поправки профспілок до проекту Трудового кодексу України під час голосування на пленарному засіданні парламенту.
На звернення голів первинних профорганізацій-учасників круглого столу відповів народний депутат Олесь Довгий: «Дякую Вам за надіслані рекомендації круглого столу голів первинних профспілкових організацій Кіровоградської області на тему «Шляхи удосконалення роботи первинної профспілкової організації: проблеми та досвід». Вважаю, що проведення таких заходів сприяє формуванню позиції профспілок щодо законодавчого врегулювання трудових відносин роботодавців та працівників. Оцінка профспілками ситуації в країні щодо дотримання трудових прав, питань трудових відносин між працівниками і роботодавцями, ваші пропозиції щодо вирішення існуючих проблем завжди відігрівали роль дороговказу в моїй діяльності, як народного депутата від Кіровоградщини. Зокрема, мною було підтримано під час розгляду у першому читанні проект нового Трудового кодексу України. Маю намір підтримати зазначений законопроект і у другому читанні. Переконаний, що Верховна Рада України під час розгляду законопроекту у другому читанні ухвалить цей важливий і довгоочікуваний кодекс і виведе законодавчу базу трудових відносин на сучасний рівень».

 

Президент підписав закон про дитяче оздоровлення

Президент підписав закон про дитяче оздоровлення

altПрезидент України підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей, збереження мережі дитячих оздоровчих закладів». Закон був прийнятий Верховною Радою 6 червня 2017 року.

Документ удосконалює правове регулювання забезпечення реалізації прав дітей, передусім соціально-вразливих категорій, на оздоровлення та відпочинок.

Законом розширюються перелік категорій дітей, які мають право на оздоровлення та відпочинок за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок та фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб, інших джерел. Також документом уточнюються повноваження державних органів у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, порядок утворення, реорганізації та ліквідації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, встановлюється відповідальність за неподання або подання не в повному обсязі відомостей для внесення до Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей.

Реалізація положень Закону посилить контроль за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

Документ набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.


Останнє оновлення (Понеділок, 10 липня 2017, 08:34)

 

Внесено зміни в статтю 42 Кодексу законів про працю України

Внесено зміни в статтю 42 Кодексу законів про працю України

altВерховною Радою України 6 квітня 2017 року прийнятоЗакон України «Про внесення зміни до статті 42 Кодексу законів про працю щодо захисту трудових прав працівників» № 2005-VIII.

Частину другу зазначеної статті, нормами якої встановлено переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці, доповнено пунктом 10 наступного змісту: «працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат».

Отже, тепер особи передпенсійного віку включені до категорії осіб, яким надано переважне право залишатися на роботі при скорочені чисельності чи штату працівників.

Закон набув чинності 30 квітня 2017 року.

                                                                                                               

 

Введено в дію нове службове посвідчення інспектора праці

Введено в дію нове службове посвідчення інспектора праці

altНа виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункту 8 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423 (зі змінами) була затверджена нова форма та опис службового посвідчення інспектора праці (Наказ Міністерства соціальної політики України від 24.05.2017 № 866, який набрав чинності 16.06.2017)

Отже, службове посвідчення має вигляд книжки розміром 60 х 90 мм у твердій обкладинці темно-червоного кольору. Ліва та права внутрішні сторінки службового посвідчення виготовлені із захищеного паперу з фоновою сіткою червоного кольору.

На лицьовому боці службового посвідчення розміщено виконані тисненням фольгою золотого кольору зображення та написи: у верхній частині посередині – зображення малого Державного Герба України; нижче під зображенням малого Державного Герба України посередині – одним рядком слова «ІНСПЕКТОР ПРАЦІ».

За матеріалами ФПУ 

 
 

Останнє оновлення (Понеділок, 10 липня 2017, 08:27)

 

Металургам підвищили зарплату

Металургам підвищили зарплату
На ТОВ «Побузький феронікелевий комбінат» з 1 липня 2017 року підвищено зарплату: для інженерно-технічних працівників на 10 відсотків, для робітників – на 22 відсотки. Тепер середня зарплата на комбінаті складає 7680 грн., що значно перевищує середню зарплату по області.
Підвищення зарплати не впало, як кажуть, з неба. За цими цифрами – велика робота профспілкового комітету комбінату. Саме він домігся перегляду зарплати. Металурги були стурбовані низькою оплатою праці, адже ціни на споживчі товари непомірно ростуть, комунальні платежі теж. Крім того, вони вважають, що їхньої платні не вистачає на нормальне відтворення сил після тяжкої праці.
8 травня 2017 року був проведений не погоджений с профспілкою стихійний мітинг, який не приніс результатів. Після втручання профспілкового комітету с підключенням юридичної служби ЦК Профспілки металургів ситуацію вдалося спрямувати у законодавче поле. На засіданні профкому за участю ініціативної групи були розроблені вимоги до власника підприємства, щодо підвищення з 1 червня ц. р. заробітної плати на 30 відсотків. Профком підготував підписні листи і менш як за тиждень було зібрано 1100 підписів працюючих.
Протокол засідання профкому та вимоги найманих працівників були передані роботодавцю. Як результат, власник надав відповідь щодо підвищення заробітної плати з 1 липня ц. р.
До речі, деякі працівники, які у робочий час вийшли на акцію протесту, могли постраждати, але відповідно до спільного рішення профкому та адміністрації комбінату, адміністрація зобов´язалась, не запроваджувати санкції в вигляді звільнення та позбавлення премій. (Обмежилися доганами). І все-таки вважаю, що ми, профспілкові активісти, повинні бути більш згуртованими у відстоюванні своїх прав. Ми не вимагаємо чогось надприродного, а лише гідної оплати своєї вкрай напруженої праці».
До вирішення ситуації на комбінаті підключалися ЦК ПМГУ,ФПО, державна служба посередництва та примирення.
Олег Фомін,
голова профкому комбінату

 

Заслужена нагорода

Заслужена нагорода
Для голови профкому єдиної первинної профспілкової організації «Гідросила» Сергія Олійника засідання за круглим столом з колективно-договірних питань стало знаменним. По-перше, відбулося воно в Міжнародному центрі культури і мистецтв Києва, а по-друге, голова ФПУ Григорій Осовий вручив йому Диплом переможця Всеукраїнського конкурсу на кращий колективний договір ПАТ «Гідросила АПМ» за 2016 рік.Вручение награды 460d9
Ця нагорода - цілком заслужена. Торік Генеральний директор Приватного АТ «Гідросила АПМ» О. З. Шамшур був нагороджений найвищою нагородою Федерації профспілок України - Почесним знаком «За розвиток соціального партнерства». І як логічне продовження цього, колектив заводу став переможцем Всеукраїнського конкурсу на кращий колдоговір за підсумками роботи за 2016 рік. Усього, за всіма галузями економіки України, удостоєні таких нагород 23 підприємства, в тому числі і гідросилівці.
Безумовно, нагорода - це перемога і профкому, і керівництва. Що значить для Олександра Шамшура колективно-договірна робота?
- Колективний договір, як і будь-який договір, передбачає дві сторони. І успішна робота по його виконанню буде тоді, коли обидві сторони вміють домовитися і він їм буде вигідний. Якщо він не приносить користі роботодавцю та працівникам, це ні до чого не призводить. Вірніше, призводить до конфліктів. А що таке конфлікт? Це збої в роботі, зупинка, порушення виробничого процесу, і в підсумку - деградація підприємства, і як ланцюгова реакція, збитки, невиконання завдань, які стоять перед колективом. На мій погляд, в колдоговірній роботі кожна сторона повинна допомагати один одній. Адже завдання у нас спільні. Так, сьогодні непроста ситуація, ми бачимо, що йде відтік робочої сили, а підготувати професіонала, фахівця - це довгий термін. (Наше підприємство - стовідсотково експортне, оснащено воно сучасним обладнанням). Цінуємо професіоналів, намагаємося утримати кадри. Колдоговір якраз і спрямований на задоволення потреб працівників. Оскільки на підприємстві немає соціальної структури, цю місію виконує профспілковий комітет. Люди повинні і попрацювати, і відпочити. Друге - забезпечує профком. І захист інтересів працюючих. Управлінці не завжди можуть охопити всі питання. Щоб працювати успішно і колдоговір був ефективним, потрібно перебувати в правовому полі і скрупульозно готувати його до підписання. У цій роботі завжди стоїть питання: чого хочуть домогтися дві сторони: і забезпечити економічні параметри, і соціальні. Якщо профком і керівництво хочуть працювати продуктивно, вони повинні знаходити консенсус. Нам це вдається.Шамшур и Олейник 94db2
За словами Сергія Олійника, колективно-договірна робота для профорганізації є найбільш значною й актуальною.
- Це рушійна сила всієї профспілкової діяльності. Безпосередньо колективними договорами встановлюються соціальні пільги, гарантії і компенсації, регулюються соціально-трудові відносини, узгоджуються інтереси між роботодавцем та працівниками. А це і є те, заради чого наймані працівники створюють профспілку. На нашому підприємстві колективний договір - це, дійсно, головний документ, за яким живе трудовий колектив. Тобто - це захисний щит на всі випадки виробничого життя, побуту і відпочинку. Виходячи з важливості цієї роботи, профком ініціював переговори щодо укладання нового колективного договору, разом з роботодавцем розробили його проект, потім спільно будемо контролювати його виконання.
Головне, що у цей непростий для країни час, незважаючи на всілякі труднощі, які є в Україні, на підприємстві виконання зобов'язань колективного договору - це непорушне. З року в рік профкому і керівництву вдається поліпшувати його якість, тому що на «Гідросилі» існує неписане правило: кожен наступний документ не може бути гіршим за попередній, а тільки кращим.
Олександр Шамшур і Сергій Олійник вдячні колективу заводу «Гідросила АПМ» за досягнення високих результатів праці і бажають таких же успіхів у майбутньому.

 

Чому в області голод на робітничі кадри?

Чому в області голод на робітничі кадри?
На недавньому засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради обговорювалося актуальне і болюче питання для Кіровоградщини – стан виконання регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів у 2016 році та показники на 2017 рік.
В області діє 21 профтехзаклад, які щороку випускають близько 3 тисяч фахівців. Де вони розпорошуються, якщо в області відчувається голод робітничих кадрів? Раніше було державне замовлення – воно перетворилося на формальне, тож із 2016 року запрацювало регіональне замовлення, яке за минулий рік виконано на 86 відсотків. Як зробити профтехнавчання ефективним та забезпечити кваліфікованими робітничими кадрами підприємства області? Відповіді на ці запитання шукали учасники засідання. Профспілкова сторона найбільше занепокоєна непродуманим фінансуванням профтехзакладів, адже коли вже були сформовані обласний і місцеві бюджети, держава раптом вирішила скинути на область і міста обласного підпорядкування фінансування підготовки робітничих кадрів. І якщо в області вдалося вийти із цієї ситуації, то в містах це закінчилося затримками виплати зарплати викладачам, стипендії учням, в т. ч. – сиротам. Особливо загострилася ситуація в Кропивницькому. ФПО не раз зверталася із цією проблемою до міського голови. Голова ФПО Максим Баланенко з метою підвищення престижності робітничих професій запропонував сторонам соціального діалогу підтримати і взяти участь у спільному проведенні щорічного конкурсу за високу професійну майстерність, організованого профспілками.DSC02697 4300c
Обласна тристороння рада вирішила: забезпечити виконання Генеральної угоди щодо проведення підвищення кваліфікації не рідше одного разу на 5 років, а також проводити професійну перепідготовку та підвищувати кваліфікацію працівників у періоди їх неповної зайнятості та для працівників, які перебувають під загрозою вивільнення. Сторони соціального діалогу домовилися посприяти відновленню наставництва, удосконаленню професійного навчання працівників безпосередньо на виробництві, запровадженню системи підтвердження кваліфікації за робітничими професіями за результатами неформального навчання.
Вирішено з метою зменшення професійно-кваліфікаційного дисбалансу на ринку праці проводити систематичну профорієнтаційну роботу, спрямовану на вибір професій, які користуються попитом на ринку праці області. Представники влади, роботодавців і профспілок домовилися про об'єднання зусиль у підготовці кваліфікованих спеціалістів та робітників для виробничої сфери області шляхом укладення тристоронніх договорів роботодавців, органів виконавчої влади і навчальних закладів, створення навчальних центрів на базі кращих ПТНЗ, розвитку дуальної форми навчання, зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів.
Марія Іванова

 

Вітання

 

 

238049 b2f7a

 

Шановні спілчани!
Щиро вітаю Вас з важливою датою в житті країни – Днем Конституції України!
З нагоди свята бажаю Вам берегти найцінніше – життя і здоров'я! Зичу кожному з Вас гідної праці, добробуту, творчих злетів і нових звершень, принциповості й непохитності у відстоюванні норм української Конституції! Сили Вам і натхнення задля розквіту і розвитку нашої держави!

З повагою
Голова Федерації профспілок
Кіровоградської області            Максим Баланенко

 

Захист спілчан у сучасних умовах

Захист спілчан у сучасних умовах
У Вільшанському районі відбувся День Федерації профспілок Кіровоградської області. Спонукали до розмови з профспілковим активом зміни у сфері трудових, соціально-економічних відносин, адже реформи, що відбуваються в країні, боляче б'ють по правах та інтересах трудівників. Сьогодні життя ставить перед профспілками чимало гострих проблем. У цій ситуації недостатньо прийняти рішення суто вищих керівних органів - потрібна підтримка і порада, як кажуть, знизу, первинних організацій профспілок, які знають реальне життя трудових колективів.Копия DSC02677 c47c4
Заступник голови ФПО Оксана Терлецька зазначила: за рік, що минув, профспілками зроблено немало. Так, ФПУ проведено дві масові акції протесту. «Основна вимога: підвищення мінімальної зарплати. Ми досягли підвищення мінімалки у тому розмірі як вимагали, але зовсім в іншому форматі. Тепер до мінімальної зарплати включаються майже всі доплати, надбавки, премії. І найголовніше те, що мінімалка не використовується при формуванні тарифних сіток і посадових окладів. Тому, зараз і ФПУ, і ми, працюємо над тим, щоби до мінімальної зарплати не включалися додаткові виплати і щоб вона стала основою формування розміру зарплати. Друга вимога: зниження ціни на газ, житлово-комунальні послуги. Вона, звісно, не задоволена, не йдуть на поступки ні Кабінет Міністрів, ні Верховна Рада. Більше того, Уряд намагався ввести абонплату за транспортування газу. З цього приводу відбулася акція протесту і на вимогу профспілок введення абонплати відтерміновано. Загалом, ми не здали свої позиції, ці питання на постійному контролі ФПУ і вишукуються нові методи впливу на Кабмін, в т. ч. і звернення до суду. Однією з вимог учасників акції було відновлення прав працівників на пільгові пенсії (Списки 1 та 2). За активної участі профспілок, в т. ч. і профоб'єднання, підготовлено проект змін до цих Списків і є сподівання, що вони будуть враховані. Інша вимога - щодо підвищення пенсій. На нашу думку, рівень мінімальної пенсії має бути не нижче прожиткового мінімуму для непрацездатної особи – 2857грн. Ця вимога повністю не виконана, але ведеться активна робота по реформуванню пенсійного забезпечення. Підтримуємо окремі положення презентованої Урядом пенсійної реформи, зокрема, проведення осучаснення раніше призначених пенсій, посилення залежності розмірів пенсій від тривалості страхового стажу та отримуваної зарплати, заміна механізму відшкодування пенсій на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеного розміру єдиного внеску, скасування примусового вилучення частини пенсій у працюючих пенсіонерів, звільнення Пенсійного фонду від невластивих йому виплат».Копия DSC02681 a0570
Проте у профспілок є багато зауважень та застережень до презентованих змін до законодавства, зокрема, щодо підвищення тривалості страхового стажу для призначення пенсії та відповідне відтермінування виходу на пенсію, зменшення коефіцієнта страхового стажу з 1,35 до 1,0, «замороження» показника середньої зарплати для обчислення пенсії, визначення розміру мінімальної пенсії у відсотках від мінімальної зарплати, а не від прожиткового мінімуму, як базового державного соціального стандарту.
Одна з вимог стосувалася реформи охорони здоров'я, особливо тієї її частини, що стосується комерціалізації цієї галузі. За наполяганням профспілкової це питання було винесено на розгляд Національної тристоронньої соціально-економічної ради. Керівник галузевої Профспілки виступила з детальним аналізом негативних наслідків цієї реформи. Позиція Профспілки така: ця реформа суперечить базовим принципам Конституції України та рішенню Конституційного суду.
Оксана Терлецька нагадала, що 2017 рік ФПУ оголосила Роком первинної профспілкової організації. З цього приводу ФПО провела засідання за круглим столом голів первинних профспілкових організацій, за результатами якого прийняті рекомендації.
Обговорили учасники зустрічі й долю проекту Трудового кодексу, який прийнято у першому читанні. Профспілки подавали більше сотні поправок. 75 профспілкових постатейних поправок профільним Комітетом враховано або частково враховано. Тепер все залежить від депутатів, тому ФПО направила відповідні звернення до депутатів від Кіровоградщини щодо підтримки профспілкових пропозицій.
Ще одне випробування перед профспілками – це децентралізація влади. На жаль, перші результати децентралізації в області для профспілок несуть негативні результати. Перш за все, це - порушення галузевого принципу діяльності профспілок. Керівник територіальної громади бачить одну профспілку громади, яка буде повністю йому підпорядковуватися і виконувати його рішення. Тобто, завдання профспілок у цьому процесі: не допустити ліквідацію профспілкових організацій і зберегти їх галузевий принцип.
Про вагу колективно-договірного регулювання розповіла головний фахівець ФПО Олександра Залевська. «У ринкових умовах господарювання, де все купується і продається, колдоговір слід вважати основним інструментом регулювання соціально-трудових відносин. Ми є продавцями робочої сили: яку ціну «виторгуємо» у роботодавця, таку зарплату й отримають працівники. І всі ці «торги» відбуваються через колективний договір».
В області на 1 січня ц. р. укладено 2288 колдоговорів – охоплено понад 150 тисяч працівників. Найбільший, стовідсотковий рівень охоплення у медицині, освіті, АПК. Більшість колдоговорів укладено за участю профспілкових організацій. Як правило, ці документи передбачають додаткові, порівняно із законодавством гарантії і пільги. Так, в обласній організації автомобільного і сільгоспмашинобудування сума таких коштів склала 3,3 млн. грн. Це майже тисяча гривень на кожного працюючого. Більше тисячі гривень склали такі витрати, спрямовані на соціальний розвиток у розрахунку на одного працюючого на підприємствах обласних організацій профспілок працівників зв'язку ПАТ «Укртелеком», автотранспорту і шляхового господарства, лісового господарства, енергетики та електротехнічної промисловості, у ТОВ «Побузький феронікелевий комбінат», ДП «Центр стандартизації, метрології та сертифікації». Зважаючи на складний стан ринку праці в області, при укладенні колдоговорів профспілкові організації домагалися обов'язкового включення зобов'язань сторін щодо недопущення масових скорочень працівників, збереження трудових колективів, встановлення додаткових пільг для працівників, які звільняються за ініціативи роботодавця. Уже проглядаються суттєві додаткові пільги і в бюджетній сфері.
У спектрі обговорених того дня були питання перерахування коштів первинним профорганізація на культмасову та оздоровчу роботу, на комплексні заходи з охорони праці. Висловлювалася пропозиція щодо поширення норм колдоговору, хоча б окремих, лише на членів профспілки. Це буде найкращою мотивацією профспілкового членства.
У зібранні взяв участь заступник голови Вільшанської РДА Дмитро Сакун.
Марія Іванова

 

Онлайн-прийом громадян: Голова Держпраці зосередився на питанні видачі дозволів на газозварювальні роботи

Онлайн-прийом громадян: Голова Держпраці зосередився на питанні видачі дозволів на газозварювальні роботи
На онлайн-прийомі до Голови Держпраці Романа Чернеги звернулися громадяни Кіровоградської області. Так, Володимир Гаращенко, інженер з охорони праці ПАТ «Гідросила ЛЄДА», розповідає, що на підприємстві переважно використовують електрозварювальне обладнання та, відповідно, дозвіл на зварювальні роботи отримано. Проте час від часу в товаристві виконуються газозварювальні роботи. Тому він вирішив з'ясувати, чи потрібно у такому разі отримувати дозвіл на газозварювальні роботи?
Голова Держпраці зазначив, що стаття 21 Закону України «Про охорону праці» регламентує обов'язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформленні, видачі дублікатів, анулювання дозволів визначає Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
Згідно з пунктом 9 Порядку для одержання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, який видає територіальний орган Держпраці, роботодавець, виробник або постачальник (уповноважена особа) подає особисто чи надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до державного адміністратора заяву, до якої додається висновок експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання заявлених робіт.iз заступником директора рос - агро 40692
Якщо суб'єкт господарювання виконує роботи підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2 (зварювальні, газополум'яні (до них відносяться газозварювальні), наплавні роботи (пункт 23 додатку 2 до Порядку), то йому необхідно одержати відповідний дозвіл згідно з вимогами Порядку.
Від себе Роман Чернега порадив не зволікати та не покладатися на долю, а дбати про безпечні умови праці. Відповідно, отримання таких дозволів в першу чергу убезпечує працівників, які виконують газозварювальні роботи, від можливих травматичних наслідків.
Останнім часом в суспільстві та мас-медіа з'являється інформація про те, що через певний час пенсіонерам потрібно буде обирати, або працювати та отримувати зарплатню, або йти на законний відпочинок та отримувати пенсію. Так ,і Людмила Шевченко звернулася до Голови Держпраці з питанням, яке останнім часом її хвилює. А саме, чи має вона право працювати на пенсії та чи не обернеться таке рішення проти неї? Голова Держпраці зазначив, що дане питання не порушується на державному рівні, Трудовий кодекс забороняє будь-яку дискримінацію за віком, а тому Людмила Михайлівна та й усі інші пенсіонери нашої країни мають законне право працювати, отримувати зарплату та пенсію одночасно.
Онлайн-прийом відвідало 5 громадян з Кіровоградської області. Зокрема, розглядалися питання щодо накладання штрафних санкцій територіальними управліннями служби, виплати мінімальної заробітної плати, особливості виконання робіт підвищеної небезпеки.

 

Який він, наш захисний документ?

Який він, наш захисний документ?
Стан колективно-договірної роботи в області обговорювався на засіданні Президії Федерації профспілок Кіровоградської області. На початок року в області було укладено та зареєстровано 2,3 тис. колективних договорів. Ними охоплено 151 тисячу осіб, (84,3%) до чисельності штатних працівників. Найвищий рівень охоплення - у працівників бюджетної сфери (в галузі освіти – понад 89 %, у закладах охорони здоров'я – 100 %). На підприємствах транспорту охоплено колдоговорами – 80 % працівників, у сільському, лісовому та рибному господарстві – майже 85 %, на промислових підприємствах – 84, в державному управлінні – 80,3 %. Саме на підприємствах цих галузей діють профспілкові організації, які обов'язково укладають колективні договори. Показовим є те, що там, де відсутні профорганізації, рівень охоплення значно нижчий за обласний. Вкрай повільно запроваджується колдоговірна практика у торгівлі, будівництві.
Найбільше колективних договорів зареєстровано: у Кропивницькому (446), Олександрії (308), в районах: Новоархангельському (439), Долинському (204), Голованівському (153) та Олександрійському (150). Найповільніше йде процес укладення колдоговорів у Бобринецькому (51), Знам'янському (49) та Онуфріївському (59) районах.
За даними управлінь соцзахисту під час здійснення повідомної реєстрації колективних договорів, найчисленнішими є зауваження щодо:
- приведення положень колективного договору у відповідність до ЗУ «Про колективні договори і угоди» та вимог галузевої угоди;
- приведення назв професій і посад у відповідність до чинного Класифікатора професій;
- атестації робочих місць за умовами праці, надання пільг і компенсацій, доплат та додаткових відпусток за шкідливі й важкі умови праці;
- дотримання строків виплати заробітної плати та долучення до договору Положення про преміювання працівників;
- дотримання вимог ЗУ «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку»;
- профілактики ВІЛ-СНІДу та туберкульозу у виробничому середовищі та недопущення дискримінації працівників із такими захворюваннями.
З грудня 2016 року заснована профспілкова звітність про укладення та виконання колективних договорів. Підсумки колдоговірної роботи за 2016 рік свідчать про те, що більшість колдоговорів (75,6%) укладено за участю профспілкових організацій. Як правило, ці договори передбачають додаткові, порівняно з чинним законодавством, гарантії і пільги.
Так, в обласній організації працівників автомобільного і сільгоспмашинобудування сума таких коштів склала 3335 тис. грн., в ПАТ «Гідросила» - 1385,3 тис. грн.; ПАТ «Ельворті» - 996,5 тис. грн. Це майже тисяча гривень на кожного працюючого.
Більше тисячі гривень склали витрати, спрямовані на соціальний розвиток у розрахунку на одного працюючого на підприємствах обласних організацій профспілок працівників зв'язку ПАТ «Укртелеком», автотранспорту і шляхового господарства, лісового господарства, енергетики та електротехнічної промисловості, у ТОВ «Побужський феронікелевий комбінат», ДП «Центр стандартизації, метрології та сертифікації».
Зважаючи на складний стан ринку праці в області, при укладенні колективних договорів профспілкові організації домагались обов'язкового включення зобов'язань сторін щодо недопущення масових скорочень працівників, збереження трудових колективів, встановлення додаткових пільг для працівників, які звільняються за ініціативою роботодавця.
На всіх підприємствах організацій профспілок працівників машинобудування та приладобудування, радіоелектроніки та машинобудування, автомобільного та сільськогосподарського машинобудування колдоговори передбачають норми, за якими в разі виникнення необхідності скорочення більше 4 відсотків чисельності рішення приймається після погодження з Центральними комітетами профспілок.
Обов'язковим також для профкомів завданням було встановлення колдоговорами мінімальної місячної тарифної ставки на рівні галузевих угод. Ця норма колдоговорів виконується на всіх підприємствах. Значна робота по забезпеченню оплати праці, встановленої законодавством, проведена обласною організацією профспілки працівників освіти і науки. На місцях виборними профорганами здійснюється робота щодо реалізації постанови КМУ від 28.12.2016 № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» щодо встановлення доплат, надбавок, премій з метою диференціації зарплати працівників, які отримують її на рівні мінімальної.
У зв'язку з зверненням пленуму обкому профспілки від 21.12.2016 року видано доручення голови ОДА головам РДА, міським головам щодо підвищення тарифних розрядів педагогічним працівникам з 1 січня 2017 року, а 31 січня 2017 року сесією обласної ради прийнято рішення «Про підвищення тарифних розрядів педагогічним працівникам освіти», яким передбачено підвищення оплати праці педпрацівників, що фінансуються за рахунок обласного бюджету з 1.01.2017р. та рекомендовано аналогічні рішення прийняти органам місцевого самоврядування. На сесіях місцевих рад прийняті рішення щодо підвищення на 2 тарифні розряди посадових окладів та ставок зарплати з 1 січня 2017 року (замість передбаченого постановою Кабінету Міністрів України підвищення з 1. 09. 2017 р.) для всіх категорій працівників та типів навчальних закладів.
Проведена профорганізаціями спільно з роботодавцями робота сприяла росту номінальної зарплати в області за минулий рік на 21,1 відсотка та на 7,1 відсотка реальної зарплати.
Більш високими темпами зросла зарплата в промисловості, сільському господарстві, будівництві.
Одним із основних завдань колдоговірної роботи в 2016 році було дотримання гарантій прав працівників на охорону праці та створення умов для гідної праці, забезпечення здорових та безпечних умов праці на кожному робочому місці. На багатьох підприємствах в звітному році сума витрат на охорону праці значно перевищила норму, передбачену законодавством (0,5% до фонду оплати праці). Так на окремих підприємствах сільгоспмашинобудування на ці цілі використано від 4,2 до 4,7 відсотка до фонду оплати праці. У чотири – п'ять разів вище передбаченого законодавством забезпечено фінансування заходів на підвищення існуючого рівня охорони праці на підприємствах обласних організацій профспілок працівників лісового господарства, енергетики та електротехнічної промисловості, зв'язку дирекції УДППЗ «Укрпошта».
Під особливим громадським контролем профспілок було виконання зобов'язань колдоговорів щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці. Так, атестовано 212 робочих місць зі шкідливими та важкими умовами праці як то передбачалось колдоговором, у ПАТ «Гідросила», ПАТ «»Ельворті» - 210, 52 – в ТОВ «Кіровоградський інструментальний завод «Лезо».
Президія ФПО схвалила основні завдання колдоговірної роботи на 2017 рік, які стали основою минулорічної колдоговірної кампанії. У 2016 році продовжено обласний конкурс на кращий колективний договір. Переможцями визнано 7 підприємств і організацій, у яких забезпечена стабільна зайнятість, гідна зарплата і охорона праці, вагомий соціальний пакет та дієвий соціальний діалог. Наприкінці минулого року за ініціативою ФПО питання про стан колдоговірного регулювання трудових відносин розглядалось на засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради.
Рекомендовано сторонам соціального діалогу не допускати скорочення охоплення працюючих колдоговорами, при реєстрації колдоговорів та змін до них приділяти особливу увагу їх відповідності чинному законодавству, здійснювати моніторинг стану укладання колективних договорів та виконання зобов'язань за ними.
Дієва практична допомога профкомам в колдоговірній роботі надавалась обласними профспілковими організаціями. Так, обласна організація профспілки працівників освіти і науки підготувала на допомогу профактиву методичний збірник «Порядок укладання колективного договору» щодо проведення відповідної організаторської роботи по укладенню нових угод та колдоговорів, розроблено макет колективного договору з врахуванням змін у чинному законодавстві та вищих угодах.
З метою вивчення питань дотримання чинного законодавства з праці стосовно колдоговірного регулювання трудових відносин на підприємствах, установах і організаціях усіх форм власності, управліннями соцзахисту населення здійснюються їх обстеження, під час яких особлива увага приділяється наявності колективного договору та стану його виконання. Протягом 2016 року обстежено 1,5 тисячі суб'єктів господарювання. В більшості з них встановлено факти невиконання положень колдоговорів, особливо тих, що стосується сфери оплати праці, термінів її виплати. Мають випадки, особливо в бюджетній сфері, відсутності в колдоговорах комплексних заходів щодо поліпшення охорони праці.
Не всім профспілковим організаціям вдалось забезпечити через колективні договори виконання ст.250 КЗпП щодо відрахування роботодавцями коштів на проведення культурно-масової, фізкультурно-оздоровчої роботи. Вказані перерахування отримують лише 15,7 відсотка первинних профорганізацій. У зв'язку із прийняттям законодавчої норми щодо перерахування коштів первинним профорганізаціям бюджетних установ у межах фінансових ресурсів затверджених бюджетів практично призупинено вказане фінансування. Президія прийняла постанову.
О. Залевська

 

Небесна сотня – то в серці вогонь

Небесна сотня – то в серці вогоньКопия Будколедж 1 c444a
Герої не вмирають – вони живуть поруч з нами у наших вчинках, у наших діях. Вони живуть у піснях і віршах, у нашій пам'яті. Саме у пам'яті про загиблих Героїв Небесної сотні пройшов вечір – реквієм у стінах ДВНЗ «Кіровоградський будівельний коледж», який підготували студенти архітектурного відділення та їхні куратори В. А. Семендяєва та Н. Г. Кур'янова. Копия Будколедж 3 4825e
Майбутні фахівці у галузі будівництва та архітектури, менеджменту та газу згадували тих, кому завдячують життям і свободою, можливістю навчатися, згадували тих, хто віддав своє життя за мир і спокій. Згадували усіх поіменно.
Серед Героїв майоріло й ім'я нашого земляка Віктора Чміленка. З екрана на глядачів дивилася людина, яка здійснила подвиг в ім'я незалежної України, вільної і квітучої країни.
На якусь мить зала поринула в тишу – це присутні вшанували пам'ять Героїв хвилиною мовчання, а квітами та низьким поклоном віддавали данину поваги їхнім дружинам та матерям, які були присутні в залі. Прикро, що на теренах ХХІ століття українці мають доводити, що їм не все одно, якою мовою вони розмовляють, що їм не все одно, в якій державі вони живуть, що їм не все одно, хто стоїть на чолі цієї держави.Копия Будколедж 4 dc5b9
Так, час для подвигу є завжди, але дуже хочеться, щоб Герої залишалися живими.
Григорій Святун,
голова обкому профспілки працівників
будівництва та промбудматеріалів