Профспілки – українським воїнам
Профспілки – українським воїнам
В Україні триває повномасштабна війна, яку розв'язала Росія. За кілька днів увесь світ побачив нелюдські злочини, які здійснює держава-агресор, залишаючи після себе зруйновані населені пункти, підприємства, бази, комунікації, і що неприпустиме – Росія знищує мирне населення, що кваліфікується як геноцид. Збройні сили України дають гідну відсіч ворогу. Ми пишаємося українськими воїнами, які проявляють зразки мужності та незламності у боротьбі за рідну землю.
Профспілки Кіровоградщини не залишаються осторонь воєнних подій. Чимало спілчан з перших днів війни взяли в руки зброю, записалися до територіальної оборони. Крім того, члени профспілок стали у перших рядах донорів крові, проявляючи бажання зберегти життя поранених, долучаються до волонтерства. Наприклад, відчутну допомогу біженцям, які поселилися у гуртожитку ЦДПУ, надали обком профспілки освітян, ЄППО «Гідросила».
Враховуючи потреби фронту у ліках, перев'язувальних матеріалах, продуктах харчування, Федерація профспілок області та членські організації перерахували кошти для потреб української армії. (Обкоми профспілок, а також первинки, працівників освіти, будівництва і промбудматеріалів, харчової промисловості, лісівників, автомобільного та сільгоспмашинобудування, охорони здоров'я, ЖКГ і місцевої промисловості, торгівлі і малих підприємств, державних установ, первинна профорганізація метрології і стандартизації та інші). Тільки обком профспілки працівників культури разом із первинними профорганізаціями перерахували понад 85 тис. грн. Організації профспілок продовжують перераховувати кошти на підтримку ЗСУ.
Хочу зазначити, що профспілкові фахівці, як завжди, надають консультації та роз'яснення. Сьогодні найактуальніша тема – як правильно оформити увільнення працівника, який призивається до Збройних сил України і які гарантії за ним зберігаються.
Незважаючи на складну ситуацію, профспілкові працівники продовжують виконувати свої професійні обов'язки та здійснювати надані повноваження у можливий спосіб – онлайн, віддалено чи дистанційно.
Максим Баланенко,
Голова ФПО
Дії роботодавця
Працівника мобілізували або служить в теробороні: які дії роботодавця
Держпраці відповідає на питання, які стосуються мобілізації працівників до ЗСУ або їх вступу до лав тероборони.
1. Закінчився контракт з військовослужбовцем, але він продовжує служити. Які дії роботодавця?
Для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації.
Тому за військовослужбовцем, контракт якого закінчився, але він продовжу служити, зберігають всі гарантії, передбачені ст. 119 КЗпП, а саме: місце роботи, посада і середній заробіток.
2. На підприємстві працівника 24.02.2022 року мобілізували. Які дії кадровика? Чи робиться запис до трудової книжки?
В такому разі видають наказ про увільнення працівника від роботи на час проходження ним служби із збереженням середнього заробітку. Запис до трудової книжки не вносять.
3. Працівники пішли в тероборону. Чи зберігати за ними місце роботи та середній заробіток? Які гарантії для громадян України, які долучились добровільно до лав самооборони, та покинули робоче місце. Офіційно виклику з військкомату не було. Чи поширюються гарантії щодо збереження середнього заробітку?
Комплектування органів військового управління, військових частин Сил територіальної оборони ЗСУ здійснюють в особливий період військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу та територіальним резервом (ст. 9 Закону України "Про основи національного спротиву").
На громадян України, зарахованих до складу добровольчих формувань територіальних громад, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів ЗСУ.
Тож за працівниками, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, зберігають місце роботи, посада і середній заробіток. Підстава - підписаний контракт.
--
З повагою,
ФПО
Роз'яснення
Працівник, який виїхав з місця постійного перебування в межах України або за кордон
внаслідок масштабної військової агресії РФ проти України.
Указом Президента України від 24.02.2022 року«Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 в Україні запроваджений воєнний стан.
На сьогодні невідома кількість українців, які покинули або залишили місце постійного проживання у результаті масштабного наступу РФ на Україну, розпочатого 24 лютого 2022 року.
Близько мільйону українців покинули країну і виїхали за межі України.
Багато з людей, які були змушені шукати притулок для себе та своїх дітей в іншій місцевості України або закордоном мають трудові відносини. Проте, можливості повідомити про факт переїзду або виїзду з України внаслідок воєнних дій, у працівників відсутній.
У такому випадку, якщо роботодавець не може зв'язатися з працівником, який відсутній на робочому місці, не вийшов на зв'язок або з інших причин, то роботодавцю необхідно табелювати його відсутність кодом «НЗ» («відсутність з нез'ясованих причин»).
Після з'ясування обставин та виявлення, що причини були поважні, можна скорегувати табель кодом «І» («інші причини неявки»).
У випадку, якщо працівник, повідомив роботодавця, що перебуває в іншій місцевості в межах України та оформлює документів на отримання статусу ВПО, то після отримання заяви про припинення трудових відносин, роботодавцю необхідно видати відповідний наказ щодо зазначеного працівника.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі – Закон України про ВПО) внутрішньо переміщеною особою (далі –ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно зчастиною 4 статті 7 ЗаконуУкраїни про ВПО, внутрішньо переміщена особа, яка не звільнилася з роботи (не припинила інший вид зайнятості), у разі неможливості продовження роботи (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви). У разі припинення приймання поштових відправлень на/з території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 Закону України про ВПО, така заява подається до відповідного районного, міськрайонного, міського, районного у місті центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи.
За умови, якщо працівник, повідомив роботодавця, що перебуває за кордоном і оформлює в країні перебування документи для отримання статусу біженця, то після отримання заяви про припинення трудових відносин, роботодавцю необхідно видати відповідний наказ щодо зазначеного працівника.
Департамент правового захисту
апарату ФПУ
Шановна Любов Миколаївно!
Шановна Любов Миколаївно!
Прийміть найкращі профспілкові вітання з нагоди дня народження!
У цей непростий для України і українців час бажаємо Вам міцного здоров'я, безмежного щастя, стабільного достатку, повсякденних успіхів та гарних мрій!
Витримки Вам і терпіння, радості й оптимізму, віри у краще майбутнє! Хай Вам таланить у всіх починаннях і справах, рідні та близькі дарують турботу й увагу, а кожен новий день приносить посмішку й упевненість у собі!
Миру і єдності Вам, Вашій родині та усій Україні!
З повагою
Голова ФПО Максим Баланенко
АНОНС
АНОНС
В Україні триває повномасштабна війна, яку розв'язала Росія. Про те, як у цих умовах працюють профспілки, як допомагають ЗСУ та біженцям, розповідає у радіопрограмі «Новини профспілок області» голова Федерації профспілок області Максим Баланенко. Слухайте радіопрограму - 4 березня о 20 год. 10 хв. на Суспільному радіо Кропивницький (хвиля 91,2).
Запрошення на позачергове засідання
Григорій Осовий, Василь Шилов (ФПУ)
Михайло Волинець, Наталя Левицька (КВПУ)
Запрошення на позачергове засідання Виконавчого комітету з питань України у вівторок 1 березня (16.00-17.30, онлайн), Лука Вісентіні
Шановні колеги!
У зв'язку з погіршенням ситуації у вашій країні та ескалацією російських атак Європейська конфедерація профспілок опублікувала наведену нижче Заяву, що закликає інститути ЄС та держави-члени до негайних дій у багатьох напрямках.
Ми також вирішили скликати позачергове засідання Виконавчого комітету ЄКП у режимі онлайн у вівторок 1 березня з 16.00 до 17.30 (час Брюсселя) і дуже хотіли б запросити вас взяти в ньому участь.
Ми спеціально закликали до участі профспілки з інших найбільш підданих ризику країн: Польщі, Угорщини, Румунії, Словаччини, Литви, Латвії, Естонії, а також Молдови та Грузії, і сподіваємось на їхню участь.
Усю технічну інформацію (посилання, переклад) буде надіслано завтра.
Під час цієї зустрічі ми хотіли б обговорити низку профспілкових дій, що будуть здійснюватись у координації з членськими організаціями, МКП та ВЕРС, щоб забезпечити солідарність та підтримку вам, нашим українським колегам:
– Активізація мобілізаційних дій на рівні ЄС та національному рівні, включаючи розгляд можливості проведення дня мобілізації.
– Лобіювання інститутів ЄС та національних урядів на підтримку вимог ЄКП та підтримання високого тиску.
– Надання фінансової та гуманітарної допомоги населенню України через українські профспілки, у зв'язку з чим у понеділок 28 лютого МКП, ЄКП та ВЕРС розпочнуть спеціальну підписку на Фонд солідарності МКП.
– Допомога у створенні гуманітарних коридорів на підтримку біженців у країнах регіону та всіх інших країнах ЄС.
– Надання підтримки профспілкам, що входять до ЄКП, у країнах регіону, найбільш вразливих до наслідків російських атак.
Ми дуже сподіваємося, що ви зможете приєднатися до нас, а поки що висловлюємо вам найкращі побажання залишатися в безпеці та бути сильними.
Лука Вісентіні
ЗаяваЗаява Європейської конфедерації профспілок Протягом кількох днів після неприйнятного військового нападу Путіна на Україну ситуація постійно погіршується: руйнування в країні, тисячі жертв серед цивільного населення та військових, сотні тисяч біженців, які переміщуються територією України та перетинають кордони сусідніх країн у загрозливих та небезпечних умовах. 27.02.2022 Роботодавець та працівник, трудові відносини під час військового стануРоботодавець та працівник, трудові відносини під час військового стану 24.02.2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022. Дії працівника та роботодавця. Втрачений зв'язок з працівником. Дистанційна робота. Відпустки. Призов (вступ) на військову службу. Працівників залучили до трудової повинності або суспільно корисних робіт. Департамент правового захисту ЗразокЗразок АНОНСАНОНС Щодо прихованих загроз законопроектів №№6420, 6421Щодо прихованих загроз законопроектів №№6420, 6421 АНОНСАНОНС Останнє оновлення (Середа, 16 лютого 2022, 08:42) |