Архів новин
2019
Липень
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Молодь і профспілки

Молодь і профспілки
Сергій Бойко: Ми не прохачі, а учасники процесу
Сьогодні профспілкам дуже непросто виконувати свою захисну функцію. Студентська профспілкова організація Кіровоградського педуніверситету тримається на висоті. В першу чергу, завдяки авторитету голови студпрофкому Сергія Бойка. Як вдається тримати високу планку профорганізації?
- Працювати у традиційному розумінні профспілок сьогодні абсолютно не можливо. Стрімко відбуваються зміни в законодавстві, ситуація в країні, суспільство вимагає нових підходів до вирішення проблем. На початку своєї каденції я зіштовхнувся з тим, що не можна вирішувати проблеми звичними методами. Поясню на прикладі. Певний час не вдавалося вирішити питання по гуртожитках: створення житлово-побутових умов, зокрема відновлення роботи душових. Ми зверталися до керівництва університету, у нього не вистачало коштів. Зібрали нараду студентіві вирішили виступити ініціатором ремонтних робіт. Створили будівельні студзагони, залучили кошти, свої і навчального закладу, і відремонтували душові на всіх блоках. На це пішло 5 років, але крок за кроком вирівняли ситуацію і на сьогодні цієї проблеми немає. Тобто, ми відійшли від позиції прохань чи вимагань, а самі виступаємо ініціаторами, надаємо варіанти вирішення проблеми і включаємося в роботу (і фізичну, і пошуку коштів). Ультимативний метод чи шлях звернень та чекання результату – це вчорашній день. Наш підхід полягає в готовності особисто взяти участь у будь-якій справі. Роботодавець це оцінює: перед ним не прохачі, а учасники процесу. Коли є ініціатива знизу, тоді можна зробити великі справи, реалізувати проекти, вирішення яких відкладалося на невизначений термін.

Бойко Серг  й В  кторович 280e0
- Студентські будівельні загони – це теж ваша ініціатива?
- Ми просто відновили їх роботу, а загалом історія молодіжних трудових загонів дуже давня. Профком студентів відродив цю добру традицію. Студзагони користуються популярністю серед студентства, адже це можливість заробити певні кошти. І керівництво задоволене. Виходить і дешевше, і якісніше. Студенти стараються, адже працюють для себе. Це той момент, який об'єднав бажання профкому студентів і адміністрації університету.
- Чи виникають у студентів питання на зразок: чи потрібна профспілка?
- Останній раз, коли ми стикалися з такою проблемою 3 роки тому. Студенти - старшокурсники задавали таке питання, але хочу сказати, що років десять підряд ми не лінувалися і пояснювали інформаційно, які переваги надає профспілка студенту, потім працюючому, але цей напрямок роботи не був основним. Найбільш мотивуючий аспект – це наша робота. У всіх процесах, які відбуваються в університеті, бере участь профком – складанні колективного договору, різноманітних положень (про правила внутрішнього розпорядку, про гуртожитки...). Проекти базових положень готував профком. У нас діє рейтингова система поселення - студенти чітко бачать свої перспективи на поселення в гуртожитку. Студради і профбюро гуртожитків вирішують багато питань життєдіяльності студентів, якими раніше займалися господарська частина університету або деканати. Ми довго боролися і уже років п'ять більшість організаційних питань перебрали на себе. Тобто, розвантажили деканати і додатково навантажили себе, але разом з відповідальністю прийшла і повага. Традиційно нашими залишаються питання соціально-економічного захисту, культмасова і спортивна робота, організація дозвілля. Під своє крило ми взяли спортивні команди, поступово закупили форму, інвентар. Не знаю, як в інших навчальних закладах, а у нашому студпрофком визнають як один з підрозділів. Першокурсники в перші місяці навчання не визнають ніякі структури - з усіма питаннями звертаються до нас. Ми починаємо працювати навіть з майбутніми студентами, коли вони ще абітурієнтами приходять здавати документи. Студенти – активісти працюють в приймальній комісії, допомагають абітурієнтам заповнювати документи, зорієнтуватися в університеті...
- Чи виникають у студентів претензії до студпрофкому?
- Не без цього. Питання полягає все-таки у поінформованості. Час такий, що вимагає швидкого реагування і оперативного поширення інформації. Студенти активно користуються соціальними мережами, тому ми запустили свої сторінки, на яких викладаємо інформацію, раз на рік звітуємо про фінансову діяльність і отримуємо відповідну реакцію.
- Ще один напрямок роботи - Молодіжна рада ФПО, яку ти не так давно очолив. Різні часи переживала Молодіжна рада: піднесення і спаду активності, думаю, з твоїм приходом її роль зміцніє. В чому бачиш її потенціал?
- Метою створення Молодіжної ради було – об'єднання молоді навколо своїх проблем, пошук нових підходів до профспілкової діяльності, формування кадрового резерву і виховання лідерів. Хочемо ми чи ні, але старі підходи у профдіяльності уже не проходять. Ми бачимо по ситуації: ні звернення, ні листи (те, що раніше діяло) не мають дії, на яку очікуємо. Чи змогли зреалізувати цю мету, не берусь судити: щось вдалося, щось ні. Чому не вдалося? В основному, винна сама молодь, ще досить пасивна. Але те, що ми маємо змогу спілкуватися, обговорювати свої проблеми, це вже великий плюс. Складність в тому, що члени Молодіжної ради представляють різні галузі. Звісно, є глобальні проблеми, а є вузькопрофільні, які перемагають. Тому проекти, які носили об'єднуючі проблеми, не викликали такого заохочення, як галузеві. Думаю, варто створити один пілотний проект і пробувати його реалізовувати у різних галузях. Моя ідея стосується житлових проблем. Тиснути і готувати звернення на рівні міністерств, звісно треба, але в той же час ми випустили з виду місцеві програми. Хочу запропонувати через Кіровоградську міську раду винести проект положення про доступне житло для молоді за умови співфінансування місцевими радами. Хай це будуть невеликі суми, але якщо вони запрацюють і співорганізатором виступить Молодіжна рада ФПО, це буде чудовим прикладом. Тобто, потенціал є, потрібне бажання працювати, варто створити кістяк, який стане генератором ідей, подивитись, які гранди є, пробувати залучати їх , адже місцевими коштами молодіжні проблеми не зрушити.
- І депутатська робота. Як реалізовуєш себе, як депутат Кіровоградської міської ради? Взагалі, що спонукало балотуватися, адже це не рівень Верховної Ради, а швидше заради ідеї?
- Мабуть, у 2010 році настав той час, коли варто було випробувати свої сили в органах місцевого самоврядування. Я йшов по мажоритарному округу, до цього в мікрорайоні проживав років десять, люди мене знали і багато хто радив подати свою кандидатуру. Дякуючи підтримці, я прийняв таке рішення. Суперники у мене були «важковаговики», з якими складно було змагатися. Як недосвідчений гравець на цій арені, проводив передвиборчу кампанію не так агресивно, як маститі кандидати. В мене не було коштів, щоб робити певні фінансові вливання у кампанію, тому і не сподівався на результат. Коли одержав перемогу, поряд з радістю і моральним задоволенням, прийшло розуміння відповідальності. Якщо депутати Верховної Ради десь далеко, їх не дістати, то такі, як я, весь час на виду. Не маючи досвіду, засів за літературу. Методик депутатської діяльності є багато, я вибрав системну роботу. Щоб не витрачати кошти на передвиборчу кампанію, потрібно працювати протягом всієї каденції. По можливості, як зверталися мешканці, допомагали (у мене гарні помічники) в ремонті сходових площадок, дахів, облаштуванні прибудинкової території, дитячих майданчиків. Як завжди стикався з тим, що ЖЕКи виставляли кругленькі суми за такі ремонти, а коли бралися за цю справу ми, виходило набагато дешевше. Де беремо кошти? Частину завжди готові внести мешканці, іншу шукаємо – є ще депутати обласної і Верховної Ради, які закріплені за округом, є підприємства. Треба з усіма домовлятися: хто може коштами, хто матеріалами – отак у складчину і працюємо. Незважаючи на те, що каденція закінчується, продовжуємо працювати – завершуємо ремонт ще одного даху, будемо відновлювати дитячий майданчик... Отримав певний досвід роботи, працюючи в комісії по освіті. Більше зрозумів проблеми, з якими стикаються вчителі, навчальні заклади, зрозумів їх специфіку, в т.ч. і спортивних шкіл, дитячих клубів. Існує багато моментів, які в комплексі призводять до того, наскільки освіченими, здоровими зростатимуть наші діти, і в той же час, наскільки задоволеними будуть вчителі. Чи задоволений я депутатською роботою? Так. Найвища похвала, коли чуєш вдячність від людей. Люди втомилися від пустих обіцянок, їм потрібен результат.
Марія Іванова

 

Який він, нинішній Першотравень?

Який він, нинішній Першотравень?
1 Травня по праву вважається профспілковим святом, адже День Міжнародної солідарності трудящих був і залишається символом миру, праці і єднання трудящих у боротьбі за свої права та ідеали. Цього року профспілки Кіровоградщини не вийдуть на демонстрацію? Чому? На це та інші запитання відповідає голова ФПО Максим Баланенко.
- Таке рішення прийняла Президія Федерації профспілок області, тобто рекомендувала профспілковим організаціям утриматись від проведення масових акцій, мітингів і демонстрацій. Усім відомо, яка сьогодні складна і небезпечна ситуація. І на цьому фоні - відсутність гарантії безпеки її учасників. Тому Президія ФПО вважає, що проведення демонстрації може піддати ризику життя та здоров'я наших спілчан. Іще одна причина, чому ми не виходимо на демонстрацію: сьогоднішній Першотравень в Україні не є святом миру і вільної праці. Ми бачимо іншу картину - різке падіння рівня життя більшості людей. Замість того, щоб підтримувати виробництво, боротись з корупцією і тіньовою економікою, влада взяла за мету - отримання за будь-яку ціну західних кредитів. Уряд переклав весь тягар непопулярних реформ на плечі працівників, вирішуючи економічні і соціальні проблеми за рахунок простих трударів, а не за рахунок олігархів, які під час кризи і війни збагачують свої статки та вивозять їх за кордон.
- Сьогодні люди ніби завмерли від очікування чергових урядових нападів.
- Так, вже маємо замороження зарплат, пенсій, стипендій, податки на пенсії і копійчані відсотки на депозити, захмарні комунальні тарифи і погрози забрати житло у разі їх несплати, підвищення цін на все, особливо ліки і продукти харчування, скорочення робочих місць, борги із зарплати, масові порушення норм трудового законодавства, знецінення гривні, знищення системи санаторно-курортного лікування. Всі ці «реформи» породжують депресивний стан людей, зневіру до всіх гілок влади, зростає соціальна напруга і бажання врешті-решт виїхати за кордон. Підсилює це явище відсутність соціального діалогу на рівні найвищої влади.
- Президія ФПО прийняла також Звернення з нагоди Дня Міжнародної солідарності трудящих. Про що йдеться?
- Президія ФПО, її членські організації закликають Президента України, Кабінет Міністрів та Верховну Раду припинити наступ на конституційні права і свободи людей, з тим, аби не допустити масових протестних акцій. За Конституцією України держава відповідає перед людиною за свою діяльність, забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. На сьогодні держава тільки імітує свою відповідальність і виконання своїх обов'язків.
- Демонстрації не буде, а інші заходи?
- Президія ФПО рекомендує профспілковим організаціям сконцентрувати зусилля на проведенні урочистостей, вшануванні передовиків виробництва і ветеранів праці в трудових колективах, первинних профспілкових організаціях. Основний захід, який ми щороку проводимо напередодні 1 Травня за участю керівників державної адміністрації, обласної ради і обласного об'єднання організацій роботодавців, це свято «Майстри Кіровоградщини». Ми вшановуємо людину праці, про яку влада забула. Профспілкові комітети вибирають кращих виробничників, медиків, вчителів, зв'язківців, будівельників, комунальників та людей інших професій, а ми підносимо їх у ранг Майстрів Кіровоградщини, фотографуємо і їхні портрети розміщуємо на Дошку пошани ФПО, а також нагороджуємо Дипломами та вручаємо подарунки. Це свято у нас традиційне, люди його люблять і чекають. У первинних профспілкових організаціях з нагоди 1 Травня також проводяться різні заходи, в ході яких роз'яснюється суспільно-політичної та соціально-економічної ситуація, визначаються першочергові завдання профспілкових організацій. У цей напружений час профорганізації закликають роботодавців дотримуватись виконання трудового законодавства і положень колдоговорів та угод, ні в якому разі не зменшувати рівень соціальних гарантій трудящих.
- Ви щойно повернулися із засідання Національної тристоронньої соціально-економічної ради. З якими враженнями?
- Вражень хотілося б кращих. На жаль, у виступі Прем'єр-міністра, який брав участь у засіданні Національної тристоронньої ради, не вдалося почути жодних позитивних соціальних орієнтирів для людей, зокрема, як буде змінюватись ринок праці. До речі, політику дешевої робочої сили профспілки оцінюють, як антисоціальну і навіть злочинну. Профспілкова сторона привернула увагу присутніх до масштабів і глибини бідності в Україні. Працююча людина не повинна бути бідною, як це відбувається зараз в нашій країні, що є недоречністю, тому що в такому разі працювати в Україні стає недоцільним. Були оголошені основні вимоги, напрацьовані профспілками для подолання соціальної несправедливості в країні. Зокрема, до Кабінету Міністрів України: внести на розгляд Верховної Ради законопроект щодо підвищення з 1 липня, 1 грудня 2015 року розміру прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та прийняття Постанови Кабінету Міністрів щодо збільшення посадового окладу працівників І тарифного розряду ЄТС. До речі, мінімальна зарплата, тарифні розряди ЄТС, розмір прожиткового мінімуму були при розрахунках ще попередніми урядами штучно занижені і фактично не можуть виконувати ту функцію, яка на них покладена. А біда нинішнього Уряду в тому, що він не має бажання навіть збільшити показники даних критеріїв, вже не кажучи про перегляд механізму їх утворення і приведення до реалій життя. А такі заклики профспілок главою Уряду називаються популістськими та політично вмотивованими. Наступні вимоги: забезпечити до 1 липня 2015 року проведення індексації грошових доходів населення, погашення заборгованості з виплати зарплати в повному обсязі на державних підприємствах. Підтримати законопроекти, які знаходяться на розгляді Верховної Ради, щодо відновлення з 1 червня цього року санаторно-курортного лікування застрахованих осіб і оздоровлення дітей. Внести законодавчі пропозиції щодо відновлення з 1 січня 2016 року соціальних прав та соціальних гарантій працівників, пенсіонерів, чорнобильців, дію яких призупинено та скасовано у 2015 році.
Марія Іванова

 

День чистоти і порядку

День чистоти і порядкуDSC00943 014dd
Весна завжди асоціюється з чистотою і красою, тому цієї пори завжди проводяться суботники. Працівники різних установ та підприємств наводять лад у парках і скверах, на прилеглих територіях. І обласний центр відразу змінює своє обличчя.
Взяли участь у суботнику і працівники ФПО. Вони відповідають за порядок на прилеглій території: скопали грядки, оживили квітники, побілили дерева і бордюри... Фізична робота теж приносить задоволення, тим більше, коли щодня будеш бачити її результат.
Прес-центр

 

Не допустимо подальшого падіння рівня життя громадян!

Не допустимо подальшого падіння рівня життя громадян!

Профспілкові об'єднання України, які представляють трудові та соціально-економічні інтереси понад 9 млн. громадян, сьогодні, 16 квітня, звернулися до керівників усіх депутатських фракцій і депутатських груп Верховної Ради України із закликом не допустити подальшого падіння рівня життя громадян.
У листі до народних обранців наголошується: у зв'язку із катастрофічним падінням рівня життя працюючого населення, пенсіонерів внаслідок стрімкого знецінення трудових доходів та заощаджень через замороження з грудня 2013 року розмірів прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та пенсії в умовах небувалого зростання цін на товари і послуги, багатократного підвищення комунальних тарифів, девальвації гривні до Парламенту звертаються керівники Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні (СПО об'єднань профспілок).
Вони привернули увагу депутатів до того, що станом на сьогодні основна державна соціальна гарантія - мінімальна заробітна плата складає лише 66% від розрахованого Мінсоцнолітики відповідно до чинного законодавства розміру фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з урахуванням обов'язкових податків та зборів) та ледь перевищує 50 доларів США, що втричі нижче визначеного ООН рівня злиденності - 5 доларів на день.
В умовах високого рівня інфляції (за 2014 рік - 124,9%, у 2015 році - 133,1%) та стрімкої девальвації гривні штучно занижена мінімальна зарплата не тільки не забезпечує основних потреб працівника та його сім'ї, її навіть недостатньо для фізичного виживання самого працівника.
Постійно збільшується кількість працівників, яким своєчасно не виплачується заробітна плата, сума боргу по зарплаті за рік зросла в 3 рази. Така ж ситуація з пенсійним забезпеченням, внаслідок чого абсолютна більшість ветеранів праці перебуває за межею бідності (середня пенсія - 1581,5 грн., межа бідності - 1176 грн.).
Лідери найчисельніших профспілкових об'єднань країни вважають, що для відновлення конституційного права працівників на своєчасне отримання заробітної плати необхідно здійснити невідкладні заходи для повернення заборгованості з її виплати. Вони інформують, що профспілками розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати», яким передбачено посилення відповідальності посадових осіб підприємств за порушення трудового законодавства та захисту економічних інтересів працівників у разі затримки заробітної плати. СПО просить розглянути зазначений законопроект та внести його до Верховної Ради України відповідно до Регламенту.
Лист підписали Голова Федерації профспілок України Г.В. Осовий, Голова Федерації профспілок транспортників В.М. Ткачов, Голова Конфедерації вільних профспілок України М.Я. Волинець, Голова об'єднання всеукраїнських автономних профспілок А.Л. Широков, Голова об'єднання всеукраїнських профспілок і профоб'єднань «Єдність» А.С. Онищук.

Департамент виробничої політики та колективно-договірного регулювання,
Інформаційно-аналітичний центр ФПУ

 

СОЦІАЛЬНИЙ ДІАЛОГ: СТАРТ НАДАНО

СОЦІАЛЬНИЙ ДІАЛОГ: СТАРТ НАДАНО

16 квітня 2015 року у клубі Кабміну за участю Прем'єр – міністра України Арсенія Яценюка відбулося засідання Національної тристоронньої соціально-економічної ради, на якому обговорено стан і перспективи соціально-економічного розвитку України на 2015–2016 роки в контексті започаткованих реформ і курсу держави на євроінтеграцію.

З профспілкової Сторони у засіданні взяли участь Г.В.Осовий - Співголова Національної ради від профспілкової сторони, Голова Федерації профспілок України;
С.М.Кондрюк – заступник Співголови НТСЕР, заступник Голови ФПУ, керівники ЦК галузевих профспілок та територіальних профоб'єднань, керівники СПО об'єднань профспілок.
На початку роботи Міністр соціальної політики П.В.Розенко оголосив про те, що відсьогодні соціальний діалог в країні має стати реальним.
А.П.Яценюк у своєму виступі, з якого розпочалося засідання НТСЕР, також проголосив про особисту готовність до ведення конструктивного діалогу як з роботодавцями так і з профспілками, і також оголосив про початок відновлення соціального діалогу в інтересах громадян України.
Після виступу Прем'єра було надано час для виступу заступнику Співголови НТСЕР з профспілкової Сторони С.М.Кондрюку, який закликав усіх учасників засідання до запровадження соціального діалогу, що має відповідати європейським та світовим традиціям.
Він нагадав, що найвищі посадовці передових держав, в т.ч. і США, виступаючі публічно, обов'язково включають до своїх промов дані, що характерізують стан розвитку ринку праці в країні.
С.М.Кондрюк привернув увагу присутніх до масштабів і глибини бідності в Україні, а, звертаючись до А.П.Яценюка, наголосив на тому, що працююча людина не повинна бути бідною, як це відбувається зараз в нашій країні, що є недоречністю, тому що в такому разі працювати в Україні стає недоцільним.
Він також зазначив, що йому особисто у виступі Прем'єра на засіданні НТСЕР не вдалося почути жодних позитивних соціальних орієнтирів для людей, зокрема, як буде змінюватись ринок праці, а також оцінив політику дешевої робочої сили як антисоціальну й навіть злочинну.
С.М.Кондрюк також затронув у своєму виступі питання зростання заборгованості із заплат і оголосив основні пропозиції, напрацьовані профспілками для подолання соціальної несправедливості в країні.
У своєму коментарі підсумків роботи НТСЕР Співголова Національної ради від профспілкової сторони, Голова ФПУ Г.В.Осовий сказав:
- Починається відновлення реального діалогу, коли він буде вестись за присутності тих осіб, які приймають, або готують управлінські рішення, тоді буде реальна робота з вирішення проблем. Тоді буде так: ми слухаємо-обговорюємо-домовляємося і приймаємо рішення, від чого отримуємо усім потрібний результат.
Сьогодні, за оцінкою Г.В.Осовго, нарешті було зроблено той вкрай необхідний крок з боку Уряду, з боку роботодавців і профспілок для вирішення надзвичайно важливих негайних питань для суспільства.
Ми взялися за розгляд і вирішення масштабного питання – узгодження позицій стосовно дій по економічному і соціальному розвитку країни на 2015-16 роки. Мені видається, - підкреслив Голова ФПУ, що участь Прем'єра у сьогоднішній дискусії - це позитивний знак.
- Сьогодні Сторони виказали своє бачення, свої пропозиції з перспектив розвитку держави, і ми побачили, що існує розуміння, як діяти в таких складних умовах, – вважає Г.В.Осовий, - Наразі немає простого рецепту, але ухилення від вирішення сучасних непростих проблем може спровокувати соціальні вибухи, – на цьому акцентувала увагу профспілкова Сторона і головний мотив виступу Співголови НТСЕР про те, що ми як представники найманих працівників вимагаємо повернутися до них обличчям – до тих людей, хто насправді створює ВВП, відраховує податки в Держбюджет, хто фінансує оборону, і утримує врешті-решт владу.
Тому профспілкова сторона запропонувала вважати сьогоднішнє засідання як перший етап обговорення цієї тематики, створити робочі групи за напрямками та взяти до роботи усі пропозиції, що пролунали, попрацювати декілька тижнів, виробити консенсусні підходи до розв'язання питань і провести другу частину засідання НТСЕР у середні травня цього року, щоб вона видалась результативною, щоб у рішеннях ми знайшли по більшості питань консенсус.

17 квітня 2015 р.

 

Праця для працівника має бути рентабельною

Праця для працівника має бути рентабельною

Стенограма виступу заступника Співголови НТСЕР, заступника Голови ФПУ С.М.Кондрюка 16 квітня 2015 року на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради за участю Прем'єр-міністра України А.П.Яценюка.


Давайте спробуємо про складне людською мовою. Спочатку декілька нериторичних питань: а чи хворі в нас економіка і соціалка? Ну, напевно, хворі з того, що ми чули з вуст Прем'єр-міністра. А чим і наскільки? Чому в нас вперто ігноруються потреби чесної діагностики?
Підкреслюю чесної, підкреслюю діагностики.
Давайте спробуємо задати собі питання не виключно бізнесові і не «рискою», як сказав Арсеній Петрович, стосовно соціальної проблематики. Давайте спробуємо почати називати чесно, який у нас рівень, масштаби і глибина бідності в Україні.
Я хочу закцентувати, що ми не можемо це зробити публічно, тому що з грубим порушенням Конституції і закону України про державні стандарти і гарантії Уряд подав, а Верховна Рада затвердила штучно спотворену вартісну величину державного стандарту прожиткового мінімуму.
Напевно ви знаєте, що в Державному бюджеті це коштує 1218 грн.
Арсеній Петрович серйозний, глибокий економіст, але я впевнений, що й він не дасть відповідь, чому 1218, а не 1218, 27 коп., чи не 1337 грн. Отак просто: одні «зі стелі» взяли, а інші продовжують її пролонговувати.
А я хочу підкреслити, що це – прожитковий мінімум, який є державним стандартом.
Арсеній Петрович, напевно, Ви погодитись з тим, що навіть в умовах кризи стандарт метр має бути 100 см. 1 кг. українського сала має бути 1000 г., а не 600. Я розумію, що в економіці є проблема із забезпеченням гарантій, скажімо мінімальної заробітної плати, чи мінімальної пенсії, але це не привід спотворювати стандарти і відповідно самого голодного 2000 року був створений той стандарт, який вже 15 років один за одним Урядом не переглядається.
Давайте чесно скажемо, навіть на сайті Міністерства соціальної політики визначено, що прожитковий мінімум для працездатної особи має становити 1840 грн., а якщо правильно порахувати як це зробили профспілки разом з роботодавцями, він становить 2027 грн. Так давайте скажімо, що у нас мінімальна заробітна плата не відповідає прожитковому мінімуму і складає, скажімо, 60%, давайте бути чесними.
Але давайте тоді визнаємо, що ми грубо порушуємо Конституцію.
Шановний, Арсенію Петровичу, напевно ви знаєте, що занижені соціальні стандарти призводять до спотворення оцінки масштабів реальності бідності і те, що ми показуємо всередині і зовні це є, м'яко кажучи, економічною неправдою.
Звідси витікає абсурдна, мінімальна заробітна плата, яка є втричі меншою, ніж та, що мала б бути розрахована для того, щоб праця була рентабельною.
Напевно, міністр соціальної політики теж це все добре знає.
Я хочу звернутися до вас, Арсенію Петровичу з профспілковим проханням (їх буде багато) взяти і один раз порахувати, що не тільки бізнес має бути рентабельним, а й праця для працівника має також бути рентабельною!
Якщо вона не буде рентабельною, Арсенію Петровичу, легальна заробітна плата, - ніколи ви нічого не детенізуєте. Жодної реформи ви не проведете, бо людина не зможе сплатити зі свого доходу будь що і врешті-решт просто покине цю країну, піде «в тінь», або піде в кримінальний світ, або почне готуватись до нових соціальних майданів.
Ми створили фантастичну ситуацію, коли працююча людина є генератором бідності. Арсенію Петровичу, ви знаєте міжнародний досвід, немає такого, щоб працююча людина була бідною і апріорі стояла з протягнутою рукою до держави: дайте нам субсидію: дайте допомогу по малозабезпеченості. Це є абсурд.

Останнє оновлення (П'ятниця, 24 квітня 2015, 08:05)

Детальніше...

 

З В Е Р Н Е Н Н Я

З В Е Р Н Е Н Н Я

Президії Федерації профспілок Кіровоградської області

з нагоди Дня міжнародної солідарності трудящих – 1 Травня

В цьому році Президія ФПО прийняла рішення не проводити демонстрацію трудящих, присвячену відзначенню 1 Травня.

Головна причина – відсутність гарантії в забезпеченні безпеки її учасників. Друга - сьогоднішній Першотравень в Україні не є святом миру і вільної праці. Особливість цьогорічного відзначення проходить у складних умовах окупації частини території країни та війни і зовнішньої агресії на Сході України, тотального наступу на конституційні права людей.

Стрімке підвищення цін і тарифів в умовах замороження основних державних соціальних стандартів, посилення податкового тиску на доходи призвели до різкого падіння рівня життя більшості людей.

Замість підтримки економіки, боротьби з корупцією і тіньовою економікою влада взяла за мету - отримання за будь-яку ціну західних кредитів. Уряд переклав весь тягар непопулярних реформ на плечі працівників, вирішуючи економічні і соціальні проблеми за рахунок простих трударів, а не за рахунок олігархів, які під час кризи і війни збагачують свої статки та вивозять їх за кордон.

Сьогодні люди завмерли від очікування чергових урядових нападів. Вже маємо замороження зарплат, пенсій, стипендій, податки на пенсії і копійчані відсотки на депозити, які покладені на випадок смерті чи хвороби, непосильні комунальні тарифи і натяки забрати житло у разі їх несплати, підвищення цін на все, особливо ліки і продукти харчування, скорочення робочих місць, борги із зарплати, масові порушення норм трудового законодавства, знецінення гривні, знищення системи санаторно-курортного лікування. Всі ці «реформи» породжують депресивний стан людей, зневіру до всіх гілок влади, зростає соціальна напруга, бажання виїхати за кордон. Підсилює це явище відсутність соціального діалогу, ігнорування урядом правових засад організації і порядку вироблення та реалізації державної соціальної і економічної політики, передбачені законом «Про соціальний діалог в Україні».

За Конституцією України держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Задля недопущення соціального вибуху, Президія Федерації профспілок Кіровоградської області, її членські організації закликають Президента України, Кабінет Міністрів України та Верховну раду України припинити наступ на конституційні права і свободи людей.

Федерація профспілок області підтримує, висунуті Кабінету Міністрів України, вимоги Спільного представницького органу об'єднань профспілок та наполягає на проведенні зустрічі очільника уряду з керівниками репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні.

 

ГРИГОРІЙ ОСОВИЙ: «ФПУ ПІДТРИМУЄ ПАРИТЕТНІСТЬ В ПЛАТФОРМІ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА»

ГРИГОРІЙ ОСОВИЙ: «ФПУ ПІДТРИМУЄ ПАРИТЕТНІСТЬ В ПЛАТФОРМІ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА»
Для представництва в Платформі громадянського суспільства Україна – ЄС і права участі у виборчому процесі організація має відповідати певним критеріям. Про це заявив Голова СПО об'єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий на установчої зустрічі ПГС, що відбулась 16 квітня в Києві.

Профспілковий лідер назвав ці критерії. Це, перш за все, те, щоб була реальна організація. По-друге, щоб вона мала певну розгалуженість, репрезентативність, чисельність та обов'язково брала участь в колективних переговорах. Григорій Осовий підкреслив: однією з важливих функцій профспілок є саме представництво і захист законних прав та інтересів працівників. Участь в колективних діях на захист цих прав та інтересів – це визнана світовою профспілковою спільнотою діяльність професійних спілок.

Григорій Осовий оцінив як позитив той факт, що в робочих групах Платформи є паритетність представництва груп інтересів і те, що є намагання зберегти формулу створення тематичних груп для того, щоб було не тільки це представництво, але і здійснювалась реальна робота. Що стосується статусу керівників тематичних груп і тих, хто їх буде представляти, Голова ФПУ зазначив: визначено, що не менш ніж по одному представнику в кожної з 6 груп будуть представники груп інтересів, у тому числі профспілок, роботодавців. Це дуже важливо, бо саме вирішення соціальних проблем, захист соціально-економічних прав та інтересів працівників є головним пріоритетом для профспілок.

Говорячи про співпрацю і консультації Платформи з українськими органами влади та Представництвом ЄС в рамках впровадження Угоди про асоціацію, Григорій Осовий наголосив на актуальності цього процесу. «Вкрай важливо, по-перше, щоб ми бачили, що вони роблять, а, по-друге, щоб вони чули, що ми пропонуємо і це проходило б у форматі взаємного обміну інформацією і пропозиціями, - сказав він. – Тому ми маємо розробити такий дієвий інструмент, що сприяв би втіленню цього процесу. На жаль, низка документів, що готуються в рамках імплементації Угоди, супроводжується приписом «Не потребує узгодження з громадськістю». Але це нонсенс. Профспілки і роботодавці мають доступ до цих документів і можуть сказати своє слово, але інші учасники переговорів залишаються поза процесом. І це неправильно».

Керівник ФПУ також торкнувся теми фінансування діяльності Платформи. Він зазначив, що Уряд та парламент фінансуються за рахунок податків громадян. Чому не може таким чином фінансуватися і Платформа громадянського суспільства Україна – ЄС? Адже у світової практиці багато прикладів фінансування громадських організацій за рахунок саме податків громадян, підкреслив він.

Установча зустріч проходитиме два дні – 16-17 квітня. За цей час учасники заходу проведуть дискусії щодо принципів діяльності та Регламенту, плану дій, методів та продуктів ПГС Україна – ЄС, обговорять питання імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, розвиток відповідних інституційних механізмів та форм для залучення громадянського суспільства.

До Платформи входитимуть 15 представників від України і ЄС. За словами заступника голови департаменту європейської інтеграції Міністерства закордонних справ Володимира Бачинського, створення платформи - останній орган двосторонніх інститутів асоціації Україна-ЄС.

«Створенням платформи ми фактично завершуємо створення двосторонніх органів асоціації Україна-ЄС, поряд з Радою асоціації, комітетом асоціації та парламентським комітетом асоціації», - сказав він.

Інформаційно – аналітичний центр ФПУ

 

Село кричить SOS

Село кричить SOSКартинка АПК ae093
Не секрет, що агропромисловий комплекс Кіровоградщини відіграє провідну роль у формуванні валового регіонального продукту, продовольчої безпеки, а також сталого зростання економіки. Область має гарний потенціал: родючі землі, сприятливий клімат і працелюбних людей. Поряд з цим в галузі АПК, загалом в сільських територіях ситуація дуже складна, яка обумовлюється об'єктивними і суб'єктивними причинами. Розвиток виробництва і розвиток сільських територій по пріоритетах рівні. Що їх об'єднує? Найперше, це зростання доходів селян, поліпшення якості життя у селі. Найболючішим питанням є зайнятість у сільській місцевості, створення робочих місць, стимулювання молодих спеціалістів до участі у розбудові села.
У сільських територіях проживає 38 відсотків населення. Привабливий бік наших сіл різко контрастує із соціальним станом, що підтверджує сумна статистика. За останні 14 років 24 села зовсім зникли з карти області. Загальна чисельність сільського населення торік склала 365,5 тис.осіб, переважно пенсійного або передпенсійного віку. Майже 60 відсотків селян перебувають на межі бідності. Нині в області з наявних 995 населених пунктів тільки 548 мають роботодавців, тобто 45 відсотків людей інших населених пунктів вимушені шукати роботу, як за межами району, так і області чи держави. Кількість зареєстрованих безробітних у селі щороку зростає. Торік 24900 мешканцям надано статус безробітних, працевлаштовано тільки 38 відсотків. Вихід для незайнятих – особисті селянські господарства. На сьогодні 128 тисяч таких осіб. Далеко не всі вони хочуть працювати на землі – просто немає іншого виходу. Моніторинг фактично створених робочих місць свідчить, що із запланованих у 2014 році 2200 робочих місць виконано менше половини, 45 відсотків. Це обумовлено тим, що відкриваються сучасні, з новітніми технологіями об'єкти, у яких немає потреби у великій кількості людей. Середньооблікова кількість штатних працівників за минулий рік – 15794 особи. Середньомісячна зарплата працівника складає 2511 грн, що на 577 грн менше, ніж оплата праці за всіма видами економічної діяльності в області. Для виведення зарплати та зайнятості з тіні працюють робочі групи. Торік було перевірено 314 сільгосппідприємств та виявлено порушення трудового законодавства у 26 осіб. За результатами працевлаштовано 21 особу.
Крім цих, виникла нова проблема, як на території області, так і загальнодержавного масштабу: оздоровлення дітей працівників АПК, чим переймається профспілка. Щороку оздоровлювалося в середньому по 280 дітей. Ніби й невелика цифра, але вони оздоровлювалися за підтримки держави. Працювала державна програма, згідно з якою частково відшкодовувалася вартість путівки. Як свідчить проведений департаментом разом з обласною організацією профспілки моніторинг, в цьому році потреба в оздоровленні – 850 дітей. Техногенна обстановка, високий рівень дитячої захворюваності спонукають до вирішення цієї проблеми – діти потребують комплексу оздоровчих заходів задля зміцнення здоров'я, проте фінансування з державного бюджету та з фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в цьому році не передбачено. Враховуючи рівень оплати праці та вартість путівок, більшість батьків не матимуть змоги оздоровлювати дітей. Що буде з оздоровчими закладами? Банкрутство. Це питання розглядалося на президії обласної організації профспілки працівників АПК, її члени направили звернення до Міністерства аграрної політики та ЦК профспілки працівників АПК України. Думаю, що це питання треба порушити і перед Кабінетом Міністрів України, адже ця проблема торкається не тільки дітей АПК, а й інших галузей. Оздоровлення дітей в цьому році викреслили, ніби й немає у нас підростаючого покоління.
Інша проблема виникла у зв'язку із рядом змін до законодавства, зокрема, що стосується системи соціального страхування. В Законі «Про загальнообов'язкове соціальне страхування та легалізацію фонду оплати праці» не враховано пропозиції профспілок щодо виваженого підходу до зниження єдиного внеску з метою недопущення зменшення надходжень до фондів. Законом зменшено розмір єдиного внеску більш ніж удвічі. Встановлено, що при нарахуванні зарплати фізичним особам ставки єдиного внеску застосовуються з коефіцієнтом 0,4, але у випадку, якщо платник виконує певні умови: якщо середня зарплата по підприємству збільшиться мінімум на 30 відсотків, порівняно з 2014 роком, середній платіж на одну застраховану особу після застосування коефіцієнта складе не менше, ніж 700 грн, середня зарплата по підприємству буде не менше трьох мінімальних зарплат. Це нереально. Президія обласної організації профспілки звернулася до депутата Верховної ради Анатолія Кузьменка з проханням опрацювати спільно з народними обранцями від Кіровоградщини питання щодо прискорення внесення змін до закону.
Ірина Бойко,
заступник голови обкому профспілки працівників АПК

 

ЗАЯВА ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ ЩОДО СПРАВЕДЛИВОГО ОПОДАТКУВАННЯ

ЗАЯВА
ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ
ЩОДО СПРАВЕДЛИВОГО ОПОДАТКУВАННЯ

Забезпечення справедливості в оподаткуванні є одним із стратегічних напрямів роботи Федерації профспілок України.
ФПУ послідовно та цілеспрямовано відстоює позицію про те, що реформування податкової системи України має відбуватися за обов'язкової участі всіх соціальних партнерів у напрямі забезпечення справедливого оподаткування і недопущення посилення податкового тиску на доходи незаможних верств населення, враховуючи загальносвітові тенденції, зокрема директиви ЄС.
Одночасно наголошуємо, що Федерація профспілок України підтримує позицію Європейських профспілок, які у спільній заяві:
- закликали до податкової справедливості, вимагаючи нових національних і європейських дій, спрямованих на припинення ухилення від сплати податків, закриття податкових гаваней і відмови від агресивного податкового планування;
- зазначили, що в той час, як уряди скорочують витрати і змушують звичайних людей збільшувати свої витрати при заробітній платі, яка не зростає, деякі багаті люди і транснаціональні корпорації не сплачують справедливої частки податків.
Під час національних консультацій з Порядку денного глобального розвитку після 2015 року, які відбулися у 88 країнах усіх континентів, питання створення справедливої системи оподаткування було визнано головним інструментом для зменшення існуючої різниці між багатими та бідними.
Сьогодні в Україні проблеми податкової несправедливості та дискримінації в оподаткуванні трудових доходів працівників у вигляді заробітної плати набули крайньої гостроти, провокуючи стрімке зростання соціальної нерівності.
За даними різних експертів, розрив між доходами багатих та бідних громадян України сягнув до 40 разів, що становить загрозу національної безпеки держави та соціальної стабільності.
Така невтішна картина є в т.ч. результатом проведення в Україні неефективної податкової політики, яка не тільки не забезпечила належний рівень соціального захисту населення, а й спровокувала масову міграцію працівників за кордон.

 

Профспілки – у відповідь на дії Уряду

Профспілки – у відповідь на дії Уряду
Сьогодні ми опинилися в умовах багатократного стрімкого підвищення цін і тарифів, катастрофічного падіння рівня життя. Профспілки не можуть надалі миритися з тим, що Уряд, замість проведення ефективних реформ в соціально-економічній сфері з метою стабілізації роботи підприємств, пошуку ефективних засобів наповнення державного бюджету та боротьби з корупцією, проводить агресивну політику жорсткої економії та затягування пасків населення. А затягувати їх уже нема куди.
Зростання цін в умовах замороження основних державних соціальних стандартів та гарантій, а також посилення податкового тиску на доходи та масової заборгованості з виплати зарплати призвело до зубожіння більшості громадян. В минулому році чверть доходів «з'їла» інфляція, цього року вже в за січень – березень понад 9 відсотків, а до кінця року прогноз 35 відсотків. До прикладу, в області реальна зарплата в лютому впала майже на 19 відсотків. То куди далі затягувати паски?DSC00929 2a262
Зважаючи на таку кричущу ситуацію, Президія Федерації профспілок України визначила конкретні радикальні дії і виставила вимоги до Кабінету Міністрів та Верховної Ради України щодо підвищення мінімальної зарплати з 1 липня та з 1 грудня 2015 року. Спеціалісти ФПУ розробили проекти законів України щодо індексації розміру мінімальної зарплати та внесення змін до ст. 16 Закону «Про ціни і ціноутворення». Останній передбачає громадський контроль та спостереження у сфері ціноутворення. Вирішено звернутися до представництва Міжнародного валютного фонду в Україні з інформуванням стосовно позиції ФПУ щодо Меморандуму про економічну та фінансову політику і його негативні наслідки для населення України. Вирішено також звернутися до Уповноваженого Верховної ради України з прав людини щодо цілеспрямованого звуження конституційних прав громадян на достатній рівень життя у зв'язку з радикальним підвищенням цін і тарифів та недоліків існуючих механізмів соціального захисту.
Планується створення профспілкової робочої групи для опрацювання питання відносно порядку оскарження рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг стосовно необґрунтованого підвищення з 1 квітня цін і тарифів для населення на природний газ, електроенергію, послуги опалення.
Президія ФПУ підтримала звернення голів всеукраїнських галузевих профспілок та територіальних профоб'єднань, яке направлено Голові Верховної Ради України, щодо створення у Парламенті тимчасової слідчої комісії для об'єктивного розслідування обґрунтованості тарифів на комунальні послуги.
Зараз створюється загальнопрофспілковий штаб солідарних дій на захист конституційних прав працівників, який буде координувати заходи профспілок у цьому напрямку. У разі неподання Урядом до 1 травня ц.р. до Парламенту законопроекту щодо додаткового підвищення в поточному році розміру мінімальної заробітної плати профспілки планують розпочати безстрокову консолідовану акцію протесту під стінами Кабінету Міністрів України.
Максим Баланенко,
Голова ФПО

 

Не можна рубати під профтехучилищем гілку…

Не можна рубати під профтехучилищем гілку...
Державний навчальний заклад «Професійно-технічне училище №8 м. Кіровоград», як і вся освіта України, перебуває в очікуванні реформування. Ми не проти реформ, але таких, які не зашкодять системі профтехосвіти. За словами Міністра освіти, насуваються великі скорочення в усіх навчальних закладах держави. Нас це дуже турбує, адже сьогодні робиться акцент на здобуття саме робітничих професій. Для чого ж рубати гілку, на якій сидимо, руйнувати базу, позбавляти підростаюче покоління можливості отримати потрібну для країни професію? Далеко не всі учні мають змогу отримати вищу освіту, а двері нашого навчального закладу відкриті для будь-якого випускника.
Училище здійснює ступеневу професійну підготовку кваліфікованих робітників з технологічно складних, інтегрованих професій з числа випускників шкіл та перепідготовку слухачів з числа незайнятого населення. Останнім часом Міносвіти та науки проводилася політика щодо профільності профтехосвіти, тому ПТУ хотіло, але не мало можливості відкривати нові професії. Ми залишилися єдиним навчальним закладом, який за 42 роки свого існування не змінив будівельного профілю, а вдосконалюючи і примножуючи матеріально-технічну базу, готує робітників будівельних професій.
Незважаючи на відсутність належної державної підтримки, останні 20 років педагогічний колектив своїми силами підтримував життєдіяльність і працездатність училища, що дало змогу повністю зберегти, частково оновити базу та будівлі. Ми зберегли гуртожиток, актовий і спортивний зали, їдальню, спортмайданчик... Постійне удосконалення навчально – виховного процесу дає змогу готувати кваліфікованих будівельників, які ще учнями завойовують призові місця на конкурсах профмайстерності. А виховна робота рятує підростаюче покоління від впливу вулиці, злочинів. В училищі безплатно працюють гуртки та спортивні секції.
Аби залучити учнів, проводимо профорієнтаційну роботу, але у минулому році, на жаль, бажаного результату не досягли. Це залежить від багатьох факторів. Деякі з них не залежать від нас: це демографічні процеси, майже відсутня державна підтримка, спад обсягів будівництва, недосконале законодавство. Але ми не живемо минулим, а прогнозуємо майбутнє. Аналіз стану наповнюваності шкіл учнями на 2013-2014 навчальний рік показав, що буквально через два роки демографія вирівняється. Не хочеться до того часу втратити те, що маємо.
Особливість училища ще й у тому, що протягом 10 років ми залишаємося основним закладом, який надає повну загальну середню освіту і робітничу професію для малозабезпечених сімей, дітей сиріт та позбавлених батьківського піклування, а також для дітей з особливими потребами. Ми від цієї категорії дітей, на відміну від інших, не відмовлялися. Це велика відповідальність працювати з дітьми з особливими потребами, але ми свідомо беремо її на себе, допомагаючи їм вписуватися у суспільство і маємо добрі результати. 95 відсотків випускників училища працевлаштовані, решта 5 відсотків вступають у вищі навчальні заклади. Учні – сироти протягом навчання отримують соціальний та психологічний супровід. Страшно навіть уявити, що все це може зруйнуватися, як кажуть, за один присіст...
За словами Міністра освіти і науки, повноваження щодо реформ профтехосвіти передаються на рівень області, тож колектив закладу має надію, що обласна рада з розумінням підійде до реформування системи і не допустить знищення профільних навчальних закладів та колективів. Профспілка будівельників, ФПО підтримують нашу позицію, сподіваємось, що нас почує і влада. Тим більше, що економічні і соціальні моніторинги, проведені при вивченні цього питання, свідчать про недоцільність суцільної оптимізації, а навпаки - про необхідність збереження не менше 80-90 відсотків існуючої мережі профтехосвіти. Наше училище, як єдине будівельне, повинно мати шанс на життя.
Ірина Березневич,
заступник директора училища