Архів новин
2019
Жовтень
ПнВтСрЧтПтСбНд
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

Треба змусити владу зважати на можливі наслідки своїх рішень

Треба змусити владу зважати на можливі наслідки своїх рішень
Як ми повідомляли, 30 березня читачі газети «З перших уст» мали нагоду поспілкуватися з Головою ФПО Максимом Баланенком. Подаємо головні питання, які цікавили читачів.DSC00934 3e1f1
- З 1 квітня у працюючих пенсіонерів забирають 15 відсотків. Кому могло таке прийти в голову, щоб залізти в кишеню до пенсіонера? Що роблять профспілки, аби захистити права пенсіонерів?
- З першого дня реєстрації законопроекту №2212 про деякі зміни щодо пенсійного забезпечення профспілки критикували наміри Уряду позбавити заробленого пенсіонерів. Все життя люди сумлінно працювали, сподіваючись на більш-менш спокійну старість і тепер їх по суті грабують. Пояснюється обмеження пенсій нібито для того, аби виконати вимоги Міжнародного валютного фонду, а хто бачив текст угоди з МВФ? Чи є насправді там такі вимоги? Оскільки цей документ не обговорювався з громадськістю та профспілками, в цьому можна засумніватися. ФПУ провела фахову експертизу законопроекту, а застереження щодо можливих наслідків його ухвалення було оперативно направлено всім депутатським фракціям та профільним комітетам Верховної Ради. 2 березня під стіни Верховної Ради вийшли обурені планами Уряду шахтарі, ветерани праці, чорнобильці, але депутати проголосували за прийняття антиконституційного закону. Слід зазначити, що за наполяганням профспілок все таки вдалося пом'якшити наміри Уряду. Наприклад, з'явився пункт стосовно тимчасового запровадження відрахування 15 відсотків – до кінця поточного року. Враховано пропозицію не обмежувати пенсії для таких категорій, як інваліди всіх груп, учасники бойових дій, в т.ч. учасники АТО і члени сімей загиблих учасників бойових дій. Навіть після цих пом'якшень профспілки не можуть змиритися з цим антисоціальним законом. Президенту України було направлено подання з пропозицією застосувати право вето до цього закону, але гарант Конституції підписав закон. Які наші дії далі? Зараз фахівці ФПУ розробляють зразок позовної заяви, тож будемо допомагати людям через суд поновити права на законно зароблену і нараховану пенсію.
- Чи бере участь профком у процедурі скорочення штату? А якщо він не дає згоди, чи може керівник звільнити працівника самовільно?
- Без профкому власник не може провести скорочення штату. Порядок звільнення працівника за ініціативою власника за попередньою згодою профкому викладено у ст.43 КЗпП. Подання власника на звільнення розглядається профкомом у присутності працівника у п'ятиденний строк. Без працівника питання на засіданні профкому може розглядатися тільки за його письмовою згодою. Незгоду на звільнення профком має обґрунтувати та у триденний строк надати рішення власнику. Якщо рішення у зазначений строк не подано, вважається, що згода на звільнення прийнята. Власник може звільнити працівника самовільно, якщо профком не дає згоду і його рішення не має обґрунтувань. Спірні питання щодо незаконності звільнення працівника розглядаються в суді. Якщо власник звільнив працівника самовільно, без звернення до профкому і його згоди, то суд зупиняє розгляд позову і дає запит до профорганізації. І тільки після отримання відповіді продовжує розгляд справи.
- Шляховиків цікавлять борги із зарплати: в кінці року вони зменшилися, а зараз знову поповзли угору. Не допомагає навіть колективний трудовий спір з Кабінетом Міністрів. Чого чекати далі?
- Сьогодні перелік всіх структурних підрозділів Кіровоградського облавтодору надіслано до Федерації профспілок України, з тим, щоб вона врахувала у своїх вимогах до КМУ і таку: про вжиття ефективних заходів по поверненню зарплатних боргів. З пропозицією про повернення заборгованості за попередні роки та своєчасної сплати підприємствам за роботи, виконані на замовлення держави, в т.ч. дорожнім організаціям, за рахунок бюджетних коштів звернувся до КМУ Комітет ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення. Думаю, це питання, а воно на постійному контролі ФПО, зрушиться з мертвої точки.

Детальніше...

 

Державні службовці знову піймають облизня?

Державні службовці знову піймають облизня?
Діяльність профспілки працівників державних установ, в тому числі, й обласної організації, упродовж останніх десяти років приурочена боротьбі за належну оплату праці держслужбовців. Здавалося, перемога профспілки вже була в руках – вдалося добитися, щоб у ЗУ «Про державну службу» від 17.11.2011 р. була зафіксована структура зарплати державного службовця. Посадові оклади, надбавки за вислугу років та ранг законом були істотно збільшені. Так, найнижчий посадовий державного службовця найнижчої підгрупи мав становити не менше двох розмірів мінімальної зарплати. Однак, надії згасли в один момент - зазначений закон не введено в дію.
Зараз Кабінетом Міністрів України розробляються нові законопроекти, при цьому профспілка бере активну участь в експертизі та наданні конкретних пропозицій. Так, голова профспілки Тетяна Нікітіна взяла участь у засіданні за круглим столом, організованому Комітетом ВРУ з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Обговорювалася чергова версія ЗУ «Про державну службу». До речі, ця версія, з невідомих причин, попередньо не направлялася на розгляд до ЦК профспілки і відповідно не мала його оцінки. Та, незважаючи на це, фахівці ЦК у досить стислі терміни підготували суттєві зауваження до законопроекту і Т.Нікітіна озвучила їх на засіданні. Зокрема, вона наголосила, що у запропонованому законопроекті є норми, які містять звужуючий, а інколи дискримінаційний характер стосовно прав та гарантій держслужбовців. Це стосується питань забезпечення прозорої системи оплати праці, її рівня та пенсійного забезпечення.
Ми наполягали, для того, щоб норма щодо оплати праці державних службовців запрацювала, необхідно її передбачити у законопроекті, чого, звісно там немає. А було ж! Натомість остання редакція законопроекту передбачає значне зменшення рівня оплати праці порівняно з прийнятими нормами Закону, особливо щодо низової ланки працюючих держслужбовців (найнижчий посадовий оклад держслужбовця найнижчої підгрупи за законопроектом складатиме один розмір мінімальної зарплати). Крім того, законопроект значно обмежує права держслужбовця, позбавляючи його права на отримання різних надбавок, зокрема за ранг. Ця норма є неприпустимою, оскільки вилучення із структури зарплати надбавки за ранг нівелює саму систему рангів та рух по службовій кар'єрі. Таке ми вже маємо з пенсіями, коли держслужбовці переходять на трудові пенсії.
При повному ігноруванні законодавства, законопроект далеко не в повній мірі відображає норми, пов'язані з погодженням питань щодо соціально-економічних і трудових прав держслужбовців, з профкомами. Це стосується скорочення посад штату, графіків змінності, якими визначається тривалість щоденної роботи, надурочних робіт, залучення працівників до роботи у вихідні, надання відпусток, застосування заохочень... При цьому держслужбовцям пропонується приносити на роботу свій папір, телефонувати зі свого мобільного телефону, перебувати у стресі від ймовірного скорочення...
Багато питань викликає і нова редакція ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», яка розглядалася на засіданні урядового комітету з питань регіонального розвитку. По-перше голова профспілки внесла пропозиції щодо можливості об'єднання двох законопроектів – «Про державну службу» і «Про службу в органах місцевого самоврядування», оскільки вони мають базуватися на однакових принципах, забезпечуючи стабільність публічної влади і мобільність між двома видами служби. У свій час прийняття ЗУ «Про державну службу» відкладалося через те, що не був готовий ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». По-друге, у профспілок є претензії до законопроекту, який не містить чітких норм, спрямованих на забезпечення політичної нейтральності служби в органах місцевого самоврядування, на зниження корупційних ризиків. А може, це робиться умисно? На відмінну від чинного законодавства законопроект значно погіршує соціальний захист службовця. Так, у пояснювальній записці до законопроекту зазначено його мету: «підвищення рівня соціального та матеріального захисту службовців». Написано одне, а насправді друге - законопроект погіршує становище службовців, оскільки передбачається відміна спеціальної пенсії, надбавки за ранг, матеріальної допомоги на оздоровлення, соціальної допомоги. Як назвати такі дії? Лицемірством?
Особливій критиці профспілка піддала норми законопроекту, пов'язані з оцінюванням результатів службової діяльності службовців місцевого самоврядування, які займають адміністративні посади. Ми категорично проти застосування покарання до службовця за підсумками оцінювання результатів його службової діяльності у вигляді невиплати надбавки за вислугу років протягом наступного календарного року, оскільки така надбавка є складовою зарплати. Виходить пікантно: зарплати немає, а покарання – будь ласка. Загалом питання оплати праці обговорювалося досить гостро. Представники всеукраїнських асоціацій місцевого самоврядування наполягали на тому, що це питання має відповідати Європейській хартії місцевого самоврядування, в якій зокрема зазначено: місцева влада має право на свої власні адекватні фінансові ресурси, якими вона може вільно розпоряджатися в межах своїх повноважень. Принаймні частина фінресурсів місцевої влади формується за рахунок місцевих податків та зборів. Емоційно обговорювалися і питання щодо пенсійного забезпечення службовців. ЦК профспілки запропонував повернутися до спеціального пенсійного забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування (як і державних службовців), враховуючи, що на них продовжують поширюватися відповідні обмеження і до цього часу утримується майже удвічі більший розмір єдиного соціального внеску (6,1%) із зарплати, замість традиційного, як для всіх – 3,6%.
За наполяганням голови профспілки та за підтримки представників всеукраїнських асоціацій місцевого самоврядування зазначений законопроект направлено на доопрацювання.
Віктор Федотов,
голова обкому профспілки
працівників державних установ

 

Волонтери – лісівники знову збираються в дорогу

Волонтери – лісівники знову збираються в дорогу
Одна справа дивитися по телебаченню гарячі події на сході країні, із співчуттям їх обговорювати, зовсім інша – взяти на себе місію волонтера. Без будь-якого примусу чи підказки, просто так, за велінням совісті. Охоронник Олександрівського лісгоспу Олександр Іщенко і водій Володимир Шевченко у проміжках між основною роботою збирають в районі гуманітарну допомогу і відвозять її українським воїнам.
Спонукало їх до цього кроку те, що зараз у зоні АТО захищають цілісність країни 12 лісівників, двоє з них – з Олександрівського лісгоспу. Душа зболілася за них, тож вирішили підтримати матеріально і морально. Перший крок був зроблений, коли проводжали на схід своїх воїнів – зібрали кошти і спорядили в дорогу. Постійно підтримують з ними зв'язок, тож знають потреби армійців. Потім почали возити допомогу, вже п'ятий раз збираються в дорогу.
- Звісно, страшно, - зізнається Олександр Іщенко. Але зразу себе обриваєш: а як тим, хто на передовій? – По Дніпропетровській області їдемо спокійно, а коли перетинаємо Донеччину, мимовільно холодок пробігає по спині. Психологічно тяжко. Орієнтуємося так, якщо є на сільській раді український прапор, на душі стає легше, їдемо без побоювань. Хоча спокій цей відносний. Одного разу, коли доправляли вантаж воїнам на передову, потрапили під перехресний обстріл градів і мінометів. Вціліли. Таких картинок набачилися, що моторошно стає. Є села – пустки, вщент зруйновані, без будь-яких ознак життя. В деяких населених пунктах люди живуть на руїнах, страждають, ризикують, а рідні місця не залишають. З місцевими жителями спілкуємося – вони живуть з єдиною думкою: про мир і повернення до нормального життя. Ставляться до нас добре. В одному із сіл наше авто вийшло з ладу, то місцеві жителі допомогли полагодити. Ми теж до них - з відкритим серцем і гостинцями.
- В дорозі орієнтуємося по навігатору, - додає Володимир Шевченко. – Перед поїздкою виходимо на зв'язок з воїнами, дізнаємося про потреби, складаємо маршрут і лаштуємося в дорогу. Збираємо допомогу усім миром. Спасибі, районна газета «Вперед» друкує оголошення про черговий вояж з переліком необхідного і жителі району відгукуються – діляться, хто чим може: продуктами харчування, коштами, будівельними матеріалами. Приміром, воїни 72-ї гвардійської механізованої бригади, крім продуктів, замовили дошки, пилку, плівку, буржуйки (їх виготовили у лісгоспі) – ми зібрали все необхідне і відвезли. Допомагають інформувати населення про збір гуманітарки сільські листоноші. Погоджуємо ці питання з сільськими головами, аби зняти усі підозри (шахраїв у наш час вистачає). Під час цих акцій побачили, скільки небайдужих людей, готових поділитися останнім. Усіх просто неможливо назвати. Підтримує нашу волонтерську діяльність і голова райдержадміністрації Ольга Борота.
Який висновок роблять чоловіки – волонтери: не можна було допускати на сході країни референдуму – це був сірник, від якого розпалилося страшне вогнище. Україна повинна бути цілісною. Патріотизм, пробуджений сьогоднішніми подіями, обов'язково посприяє перемозі.
Валентина Токарчук,
голова обкому профспілки працівників
лісового господарства

 

Що відповіли з Міністерства соцполітики України?

Що відповіли з Міністерства соцполітики України?
Як ми повідомляли, Кіровоградський обком профспілки працівників державних установ, реагуючи на звернення профорганізацій управлінь соціального захисту населення, звернувся до Міністра соціальної політики України з рядом питань, в першу чергу щодо низької зарплати, в надії знайти відповіді у головному державному органі країни, який забезпечує соціальний захист українців.
Перший заступник Міністра соціальної політики України В.Шевченк повідомив: «Враховуючи те, що підвищення посадових окладів державним службовцям останній раз здійснювалося у лютому 2008 року, а мінімальна зарплата на законодавчому рівні за цей час зросла з 515 грн до 1218 грн, тобто в 2,37 рази, як наслідок на сьогодні зрівнялися посадові оклади різних категорій працівників органів виконавчої влади. Так, за даними Нацдержслужби близько 40 тисяч державних службовців мають посадовий оклад на рівні мінімальної зарплати, що викликає соціальну напругу серед цих працівників. Однак обмеженість фінансових ресурсів не дозволяє у найкоротший термін вирішити цю проблему.
На сьогодні, з метою упорядкування умов оплати праці державних службовців та посадових осіб місцевих державних адміністрацій, заінтересовані центральні органи виконавчої влади вже опрацьовують нові редакції проектів Законів «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування». Водночас, враховуючи кризовий стан економіки у країні, у 2015 році максимальний місячний розмір зарплати народних депутатів України, членів Кабміну, прокурорів, працівників державних органів (крім Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції) та інших бюджетних установ, працівників Національного банку України, суддівської винагороди обмежується 7 розмірами мінімальної зарплати, а при скороченні чисельності працівників – 10 розмірами мінімальної зарплати (виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оплата щорічної відпустки не враховується у зазначеному максимальному розмірі).
У рамках виконання положень Програми діяльності Кабінету Міністрів України Мінсоцполітики опрацьовуються пропозиції щодо єдиних умов призначення пенсій всім категоріям громадян, у т.ч. і державним службовцям, в одному законі. При цьому пропонується зберегти діючий порядок призначення пенсій для державних службовців, які мають стаж роботи на державній службі більше 10 років, а ті, у кого немає ще 10 років такої роботи, стануть учасниками професійної пенсійної системи.
Разом з тим, Мінсоцполітики звернулося до Голів Київської міської та обласних держадміністрацій з проханням не зменшувати штатну чисельність працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення та розглянути можливість збільшити видатки для фінансування установ та організацій соціальної сфери».
Віктор Федотов,
голова обкому профспілки
працівників державних установ

 

Керівникові вказали на двері

Керівникові вказали на двері
Докорів на адресу профспілок можна почути багато: безголосі, безсилі, невпливові... Можу назвати один приклад, який розвіє подібні чорні епітети. Президія об'єднаної обласної організації профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства домоглася звільнення з посади (уже колишнього) в.о. обов'язків директора ДП «Кіровоградський облавтодор» - за систематичні порушення Закону «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», КЗпП та положень колективного договору. Звісно, далеко не всі профспілкові лідери здатні вступити у двобій з керівником. Голова обкому профспілки автомобілістів і шляховиків Людмила Попова – справжній боєць, яка не могла спокійно спостерігати за неправомірними діями начальника і сприймати його пусті обіцянки, тож сміливо стала на захист інтересів працівників.
В чому полягали порушення? У затримках виплати заробітної плати – єдиного джерела існування людей. Навіть при наявності коштів не завжди здійснювалися першочергові платежі. Хронічним стало неперерахування членський профспілкових внесків. Це ті гроші, які уже утримані із зарплати кожного працюючого і посягати на них ніхто не має права. Такий вчинок можна порівняти хіба що з привласненням чужого майна. Офіційною мовою неперерахування профвнесків перешкоджає законній діяльності профорганізацій. Більше того, президія звинуватила керівника у втручанні в діяльність профспілки (підбурювання працівників до виходу з профспілки).
Спочатку Людмила Попова вірила словам начальника, який не раз обіцяв погасити заборгованість із профвнесків. Восени минулого року навіть була укладена угода про погашення заборгованості із профспілкових внесків, а це майже 344 тис.грн, яка не була виконана у повному обсязі. Терпець, як кажуть, урвався і президія об'єднаної профорганізації прийняла рішення про звернення до ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» з вимогою про розірвання трудового контракту з в.о. обов'язки директора ДП «Кіровоградський облавтодор» та звільнення його із займаної посади.
У складні взаємини керівника і голови обкому профспілки втручався голова Профспілки працівників автотранспорту та шляхового господарства Олег Хмарний – безрезультатно, тож він підтримав рішення обкому профспілки щодо розірвання трудового контракту з директором – порушником.
Були претензії до керівника облавтодору і у облдержадміністрації – по боргах із зарплати. Тож погляди соціальних партнерів щодо керівника облавтодору збіглися. З таким виконуючим обов'язки можна було б, як кажуть, заїхати дуже далеко. На щастя, його керівництво припинилося. Сьогодні дочірнє підприємство очолює професіонал із соціальною душею, який у нормальне русло спрямовує взаємини з обкомом профспілки. Нелегка спадщина йому дісталася, але при бажанні можна ситуацію виправити на користь трудового колективу.
Марія Іванова,
керівник прес-центру ФПО

 

Працюють як швидка допомога

Працюють як швидка допомога
Федерація профспілок Кіровоградської області та її членські організації черговий раз надали допомогу воїнам АТО. Зібрали найнеобхідніше для захисників – чай, каву, сигарети, тушонку, ліки... Такий скромний профспілковий внесок у перемогу Збройних сил України, тих, хто її здобуває.
Голова ФПО Максим Баланенко передав зібране з рук в руки відважному волонтеру Наталії Салімовій, людині, яка не за чутками знає проблеми армії і потреби бійців, піклується про них, за велінням серця виїздить у гарячі точки з черговою підтримкою. Її телефони знають на сході Україні, звертаються з різними проханнями і вона, як швидка допомога, відразу виїздить. До речі, ФПО надала приміщення, яке стало штабом волонтерської діяльності. Наталія Салімова працює у парі з Іриною Давидовою, яка постійно на гарячому зв'язку – надає консультації благодійникам, збирає гуманітарну допомогу, пакує речі.
Розпочинали волонтерський рух дівчата одними з перших на Кіровоградщині, лише удвох, потім обросли сотнею помічників. Одні шиють, другі в'яжуть (мішками відправляли шкарпетки), треті готують сушені супи-борщі, енергетичні батончики... Найбільше підтримують українських воїнів Кіровоградська міська дитяча поліклініка №1, педагогічний університет ім.. Винниченка, профліцей побутового обслуговування (за три дні пошили флісові костюми), християнська медична асоціація, жителі Кіровограда, Новомиргорода, Компаніївки... Сьогодні армійцям потрібна нижня білизна і волонтери працюють у цьому напрямку.
Болюча проблема для волонтерів – транспорт. Далеко не кожен водій готовий ризикнути і поїхати у зону АТО. Хоча після знайомства з відчайдушною Наталією Салімовою дехто набирається сміливості і пропонує свої послуги. (Телефон мобільної волонтерської групи: 099-90-94-042).
Марія Іванова,
керівник прес-центру ФПО

 

Обговорили надважливі проблеми

Обговорили надважливі проблеми
Відбулося І засідання Ради Федерації профспілок Кіровоградської області, на якому прозвучав звіт профспілкової сторони про виконання Територіальної угоди між ОДА, обласним об'єднанням організацій роботодавців та ФПО на 2014-2017 роки. Голова ФПО Максим Баланенко зупинився на основних розділах угоди за минулий рік, серед них – розвиток виробництва та підприємництва, забезпечення на цій основі зростання зайнятості і збереження кадрів. У цьому плані ФПО разом зі сторонами угоди здійснила ряд конкретних заходів, аби підтримати місцевих товаровиробників, забезпечити їх роботу. Це і звернення щодо унормування відключень електроенергії, непідсильних тарифів на енергоносії, вилучення валюти у товаровиробників... Тобто, профспілки теж внесли вклад у те, що в області не допущено спаду промислового виробництва, а досягнуто, хоч і невеликий, але його ріст (0,3%). (В Україні - спад виробництва понад 10%).

DSC00848 e3ef4
Спільно з соціальними партнерами відпрацьовували конкретні рекомендації щодо забезпечення зайнятості, головне недопущення незаконних звільнень. Для області забезпечення зайнятості надважлива проблема. Зараз у службі зайнятості зареєстровано 22 тисячі безробітних, а вакансій всього 860, або 26 претендентів на 1 робоче місце. Це вдвічі більше, ніж в Україні. Якщо у січні пр. ацевлаштовано близько 3 відсотків безробітних, то коли отримають роботу всі зареєстровані? Кількість безробітних можуть доповнити 20% держслужбовців, 50% - працівників обласного представництва Нацбанку, 3% працівників бюджетної сфери, яких планується скоротити. Все це відбувається без будь - яких обґрунтувань.
Як і в минулому, так і в поточеному році проблемним для профспілкової сторони буде забезпечення зобов'язань за угодою стосовно оплати праці. Сторони зобов'язались реалізувати права працівників на своєчасне отримання гідної зарплати, проте, судячи з останніх дій уряду щодо доходів населення, досягти цього майже неможливо. Відміна доплат і надбавок навіть тих, які передбачені законом, узаконення відпусток за свій рахунок без обмеження, переведення на неповний робочий час – це все мінус із зарплат. А чого коштують нові податки, за рахунок яких планується наповнити місцеві бюджети: акцизи на товари, особливо бензин, податки на житлову і нежитлову нерухомість, щоденні повідомлення про підвищення тарифів? Безплатним поки що залишилося лише повітря. Дуже важливим є питання забезпечення своєчасної виплати зарплати. Найяскравішим прикладом стали борги із зарплати шляховикам. Профспілка, в т.ч і обласна організація, активізували свої дії за повернення боргів. Дійшли до галузевого колективного спору і справа зрушилася з мертвої точки.
Пішли в наступ навіть на пенсіонерів. Замість індексації пенсій – їх оподаткування. Отримуєш більше 3 тисяч пенсії – мінус 20% податку, а якщо менше і працюєш – мінус 15%. Правда, 949 гривень гарантують. Цікаво, хто прораховує в державі, що залишиться у сухому залишку в кишені українця, після таких сплат, інфляції та курсу долара? Заспокоюють, що будуть субсидії малозабезпеченим сім'ям. Міністр соціальної політики пообіцяв прибрати штучні бар'єри при їх оформленні. (При цьому ЗМІ називають цікаву статистику: субсидії отримуватимуть дві третини населення. Тобто, у нас кожен третій українець бідний). Реалізація цих дій уряду призведе до значного обмеження прав громадян, гарантованих Конституцією України, тому профспілки чітко визначаються із своїми діями по їх недопущенню. Це здійснення ефективного колдоговірного регулювання трудових відносин, недопущення погіршення існуючих норм щодо оплати праці, пільг і гарантій. Треба боротись за кожен пункт колдоговору, навіть звертатись до суду.
В цьому році з'явилася ще одна проблема, яка унеможливить виконання профспілкових зобов'язань за Угодою стосовно соціального захисту працівників: зміни в системі соціального страхування. Єдине, що вдалося профспілкам, не допустити зменшення розміру оплати лікарняних (за винятком осіб із стажем менше трьох років). Але скасовано часткову оплату санаторно-курортного лікування, оздоровлення дітей, ДЮСШа, фінансування студентських санаторіїв- профілакторіїв. Все пояснюється війною. А де дії влади в напрямку ліквідації корупції, боротьба з тіньовою зайнятістю і зарплатою в конвертах? Знову все перекладається на пересічних громадян. Практично заблоковано роботу Державної інспекції праці, Держгірпромнагляду, що при нинішньому правовому нігілізмі, масових порушеннях прав працівників – просто злочин.
Той факт, що влада практично позбавила працівників права на оздоровлення, покладає більшу відповідальність на профспілкову сторону і звичайно роботодавців. Посилює проблему віднесення до ручного управління Кабміну перерахування профкомам бюджетної сфери 0,3 відсотка зарплати на оздоровчу роботу, але профспілки не можуть відмовитися від своїх зобов'язань за цим розділом Угоди. Багато зроблено у цьому плані торік обкомом профспілки працівників охорони здоров'я - оздоровлено 138 членів профспілки в обласній бальнеологічній лікарні. За рахунок профспілкового бюджету було здешевлено путівки на суму 550 тис. грн. За участю обкому та профкомів первинних профорганізацій оздоровлено 437 дітей медпрацівників. Вирішена проблема страхування медпрацівників на випадок ініфікування на ВІЛ/СНІД при виконанні ними службових обов'язків. На підприємствах обласної організації профспілки працівників автомобільного і сілгоспмашинобудування в минулому році витрачено коштів, спрямованих на соціальний розвиток (на запровадження не передбачених законодавством пільг та виплат працівникам і членам їхніх сімей) більше 2 млн. гривень.
Максим Баланенко відзначив, що на обласному рівні налагоджена співпраця з владою і роботодавцями, але потребує кардинальних змін соціальний діалог на державному рівні. Практична відсутність його нівелює всі спроби профспілок захистити права працівників, звернення до Уряду залишаються без розгляду.
Йшла мова і про ситуацію, що відбувається з цінами, особливо на продовольчі товари власного виробництва. В угоді є зобов'язання сторін про вплив на ціноутворення, недопущення необґрунтованого підвищення цін. Тому члени Ради ФПО звернулися до соціальних партнерів про негайне проведення зустрічі співголів обласної тристоронньої соціально-економічної ради для розгляду критичної ситуації і визначення шляхів її вирішення та зажадати від Уряду повернення прав облдержадміністраціям прав щодо регулювання цін на соціально значущі товари.
Марія Іванова,
керівник прес-центру ФПО

 

Більше турбує соціальна несправедливість

Більше турбує соціальна несправедливість
Федерація профспілок Кіровоградської області з нагоди Всесвітнього дня соціальної справедливості провела ряд заходів. Зокрема, пройшло засідання Кіровоградської обласної тристоронньої ради, на якому обговорювалися питання реформування бюджетної системи: як у цих непростих процесах зберегти принцип соціальної справедливості. Відбулася зустріч Голови ФПО Максима Баланенка з профспілковим активом ПАТ «Гідросила» (озвучив перелік проблем, які заважають будувати соціально справедливе суспільство: зубожіння населення, розбалансування економіки, колапс у комунальній та соціальній сферах і назвав вихід – налагодження дієвого соціального діалогу на всіх рівнях, врахування думки профспілок).

DSC00835 fd0cf
Протягом лютого тема соціальної справедливості звучала на обласному радіо у щотижневій радіопередачі «Профспілковий меридіан». У ній брали участь голова ФПО, голови обласних організацій профспілок працівників освіти і науки, культури, автотранспорту і шляхового господарства Світлана Скалько, Зоя Кадук, Людмила Попова.
Двічі працівники профспілкових органів були гостями у прямому ефірі радіо та телепередачі «Радіо та телемайдан» - Голова ФПО, голови обкомів профспілок працівників охорони здоров'я Лариса Козлова, лісового господарства Валентина Токарчук, правовий інспектор обкому профспілки медиків Ольга Заватій та голова Кіровоградського райкому профспілки працівників АПК Євгенія Герасимова. Обговорювалися зміни в законодавстві, які не завжди йдуть на користь людям, питання реформування бюджетної системи та готовності профспілок до соціального захисту в сучасних умовах.
До Дня соціальної справедливості в обласній газеті «Народне слово» профспілковим матеріалам було присвячено сторінку.
Марія Іванова
керівник прес-центру ФПО

 

Як зберегти принцип соціальної справедливості

Як зберегти принцип соціальної справедливості
У рамках Всесвітнього дня соціальної справедливості відбулося засідання Кіровоградської обласної тристоронньої ради. Обговорювалися питання реформування бюджетної системи: як у цих непростих процесах зберегти принцип соціальної справедливості. Як зазначив голова ФПО Максим Баланенко, реформа міжбюджетних відносин, яка викладена у Державному бюджеті, зміни у Бюджетному і Податковому кодексах, м'яко кажучи, поки що не радують. Перші наслідки заявили про себе у другій декаді січня, коли медики і освітяни не отримали вчасно аванс. Виявилося, в державі відсутні Порядок та умови надання відповідних субвенцій. Тепер нова проблема: подекадне перерахування субвенцій, що унеможливлює виплату зарплати в строки, передбачені колдоговорами. Дуже хвилюють профспілкову сторону проблеми, які виникають у процесі формування місцевих бюджетів, торпедування об'єднань громад, що неминуче призведе до ліквідації окремих сіл.

DSC00828 08952
Автори податкових ноновведень подають їх як благо - профспілки мають свою точку зору, зокрема щодо податку на нерухомість, особливо об'єктів нежитлової нерухомості, а точніше незгоди з окремими його нормами. Під виглядом податку на розкіш під оподаткування попали надвірні туалети, погреби, навіси, сараї... Профспілки розробили власний законопроект, виключивши названі об'єкти з бази оподаткування. Натомість запропонували включити до об'єкту оподаткування судна, літаки і вертольоти, власниками яких є заможні верстви населення. При цьому базу оподаткування нежитлових приміщень запропоновано зменшити на 120 кв. метрів. Сумнівні надходження будуть і з підакцизних товарів. Це теж податок, який ляже на гаманець працівника.
Додають негативу і постійні скорочення - в державі пішла пошесть на цей процес. Держслужбовців планується скоротити на 20 відсотків, працівників бюджетної сфери – на 3. Максим Баланенко підкреслив, що профспілкова сторона буде серйозно підходити до надання згоди при звільненні, при спробі роботодавців в односторонньому порядку знизити рівень оплати праці, позбавити виплат законодавчо встановлених доплат і надбавок і закликав соціальних партнерів сповідувати один і той же принцип: берегти кадри, підтримувати їх у важкий час, а не викидати на вулицю.
Голова ОДА Сергій Кузьменко розділяє позицію профспілок. Мета сторін діалогу одна: розвиток області і підвищення добробуту її жителів. Торік завдяки зусиллям ряду підприємств до бюджетів різних рівнів надійшло майже на 17 відсотків доходів більше, ніж за попередній рік. Незважаючи на складну ситуацію в області є певна тенденція збереження робочих місць і створення додаткових. Сергій Кузьменко подякував профспілковим лідерам, які проводять постійний моніторинг ситуації у трудових колективах. Завдяки спільній роботі вдається уникати напруги. Не так давно, відзначив він, разом з профактивом обговорювали законопроект про Державний бюджет на 2015 рік і деякі пропозиції були пом'якшені. Сьогодні область живе в умовах, коли відбулися суттєві зміни в Податковому і Бюджетному кодексах, які передбачають впровадження нової моделі фінансового забезпечення місцевих бюджетів та бюджетних відносин, розширення дохідних джерел та видаткових повноважень, переміщення їх від центру до територій, громад. Голова ОДА закликав партнерів вчитися користуватися цими змінами, адмініструвати податки, які передаються на місця. А головне, наполягає профспілкова сторона, не загубити під час реформування людину праці, її права та інтереси.
Марія Іванова,
керівник прес-центру ФПО

 

Завдяки професіоналам підприємство працює стабільно

Завдяки професіоналам підприємство працює стабільно
У КП «Теплоенергетик» завжди діяв вагомий колективний договір, який гарантував його працівникам соціально-економічний захист. Нещодавно надійшло доручення головного управління ЖКГ Кіровоградської міськради: опрацювати питання щодо припинення дії колдоговору в частині додаткових виплат: надбавок, доплат тощо, переглянути штатний розпис, підготувати пропозиції щодо скорочення посад та розглянути питання щодо переходу на скорочений робочий день (тиждень). Вирішили цю пропозицію обговорити в колективі, адже зміни до колдоговору керівник не може вносити одноосібно.
За ініціативою профкому відбулася конференція трудового колективу. Обговорювалися звіти директора про діяльність підприємства в 2014 році, профкому - про виконання колдоговору та про внесення змін до нього. Третє питання активізувало присутніх – більшість висловилася: не вносити зміни у колдоговір в частині додаткових виплат, оскільки вони передбачені законодавством за особливі умови праці. Підприємство виконує важливу місію: забезпечує теплом третину жителів обласного центру. Незважаючи на те, що «Теплоенергетик» потребує значних капіталовкладень для модернізації (частині обладнання вже більше 50 років), завдяки висококваліфікованим працівникам працює стабільно: постачає тепло і виробляє електроенергію. До того ж, своєчасно сплачує податки.
Штатний розпис на конференції не розглядався, оскільки це прерогатива директора. Після вивчення ситуації був виданий наказ про переведення працівників з 13 березня на неповний робочий день, а з кінця опалювального сезону – на скорочений робочий тиждень. Це вимушений захід. Були внесені також зміни в систему надбавок ІТР-івців та управлінського персоналу – їх знижено на 50 відсотків. Такі дії підприємства на доручення головного управління ЖКГ.
Доручення вимагає посилити на підприємстві претензійно-позовну роботу. Це правильно, бо «Теплоенергетик» має борги по оплаті газу. Викликані вони боргами споживачів тепла – неспроможністю збіднілим населенням сплачувати послуги. Розуміючи це, підприємство виробляє послуги за нульовою рентабельністю.
Ольга Синицька,
голова профкому КП «Теплоенергетик»

 

Зарплатна крига скресла

Зарплатна крига скресла
У минулому році Профспілка працівників автотранспорту та шляхового господарства прийняла рішення про вступ у колективний трудовий спір на національному рівні з Кабінетом Міністрів України. (Ініціаторами були Кіровоградський і Полтавський обкоми профспілки). Національна служба посередництва і примирення зареєструвала трудовий спір і вимоги найманих працівників: терміново погасити заборгованість із зарплати працівникам дорожніх підприємств і забезпечити колективи об'ємами робіт та їх фінансування на рівні 2014 року.
Далі все мало йти за визначеною процедурою. Відбулася узгоджувальна зустріч уповноважених представників щодо вирішення трудового спору. Проте урядова сторона затримує проведення примирних процедур. Від дня реєстрації спору Кабмін так і не визначив представників від урядової сторони у склад примирної комісії для розв'язання конфлікту. Виходячи з цього, Президія ЦК профспілки постановила, що Кабмін порушив норми законодавства і ухиляється від примирних процедур. Отже, Профспілка вичерпала всі засоби щодо вирішення колективного трудового спору і має право на страйк.
А тим часом крига скресла. 29 січня Робоча група Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення розглянула питання щодо стану заборгованості з виплати зарплати шляховикам. Голова ЦК профспілки працівників автотранспорту та шляхового господарства України О. Хмарний вніс ряд пропозицій, зокрема: забезпечити до 1 квітня ц.р. погашення заборгованості з виплати зарплати в повному обсязі, визначити механізм оплати робіт, виконаних у попередні роки, внести зміни до Бюджетного кодексу України щодо відновлення спрямування до спеціального фонду держбюджету джерел фінансування дорожнього господарства.
Цими днями відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, на якому розглядалося питання щодо аналізу стану заборгованості з виплати заробітної плати, в якому взяв участь Голова профспілки. Пропозицію Профспілки з питань термінового погашення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам дорожньої галузі підтримали ряд народних депутатів та членів згаданого Комітету.
На сьогодні заборгованість із зарплати шляховикам України, в т.ч. кіровоградським, вдалося скоротити – залишився заборгований 1 місяць.
Людмила Попова,
голова обкому профспілки
працівників автотранспорту та
шляхового господарства

Останнє оновлення (Вівторок, 10 лютого 2015, 14:03)

 

Зміни в законодавстві щодо надання відпусток

Зміни в законодавстві щодо надання відпусток

1 лютого п.р. набрав чинності Закон України "Про внесення зміни до статті 25 Закону України "Про відпустки" № 121-VIII від 15.01.2015 (далі — Закон № 121-VIII).

Детальніше...