Архів новин
2018
Березень
ПнВтСрЧтПтСбНд
2627281234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

Сподіваємось на додаткове фінансування лікувальних закладів Кропивницького

Сподіваємось на додаткове фінансування лікувальних закладів Кропивницького
Звернутися до Вас, шановні депутати Кропивницької міської ради, примусила мене ситуація, яка склалась в лікувальних закладах міста з виплатою заробітної плати.
Рівень заробітної плати в охороні здоров'я є найнижчим серед інших галузей господарювання. Після підвищення мінімальної заробітної плати до 3200грн, санітарка, сестра медична і лікар 2 категорії терапевтичного профілю, який має стаж 5 років, отримують однакову заробітну плату. Доведений обсяг медичної субвенції не дає можливості не тільки виконати вимоги Кабінету Міністрів про диференціацію заробітної плати, а й не забезпечує її виплату до кінця року.
Починаючи з квітня заробітна плата в лікувальних закладах міста виплачується частково в межах 10-20% від належної суми. Навіть до професійного свята, Дня медичного працівника, медики не отримали зарплату. Станом на 01.07. поточна заборгованість складає 17 млн.грн., за червень не отримано 40% заробітної плати, а що ж буде до кінця року?
На святах ми завжди чуємо, як поважають медиків, а на ділі..... Хочеться порадіти за сусідів у них, дійсно, піклуються про людей. Наприклад в Хмельницькій області з міського бюджету на охорону здоров'я додатково виділено 67млн.грн, в Чернігові 50 млн. і проблем з зарплатою не має. Нам же до кінця року не вистачає 54 млн. грн.
Отримуючи по 175-200 грн., медичні працівники не в змозі сплатити вчасно комунальні послуги, оздоровити дітей, підготувати їх до школи.
Обласна організація профспілки звертається до Вас з проханням втрутитися в ситуацію, терміново ліквідувати поточну заборгованість та розглянути питання про додаткове фінансування лікувальних закладів.
Маємо надію що Ви, дійсно, народні обранці і дієте в інтересах громади.
Лариса Козлова,
голова обкому профспілки працівників
охорони здоров'я

 

Обіцяють підтримати профспілкові пропозиції

Обіцяють підтримати профспілкові пропозиції
У травні ц. р. ФПО провела засідання за круглим столом голів первинних профспілкових організацій на тему: «Шляхи удосконалення роботи первинної профспілкової організації: проблеми та досвід». Оскільки подальша діяльність профспілок, особливо їх первинних організацій по захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників, залежить від норм Трудового кодексу України, який знаходиться на розгляді у Верховній Раді України, учасники круглого столу звернулися до народних депутатів України, обраних від Кіровоградщини, з проханням підтримати постатейні поправки профспілок до проекту Трудового кодексу України під час голосування на пленарному засіданні парламенту.
На звернення голів первинних профорганізацій - учасників круглого столу відповіла голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Людмила Денісова: «У Комітеті ВРУ за дорученням Голови Верховної Ради України Парубія А. В. розглянуто Ваші звернення з рекомендаціями круглого столу голів первинних профспілкових організацій Кіровоградської області. Повідомляємо, що наведену у рекомендаціях інформацію щодо підтримки та схвалення всіх профспілкових пропозицій, що внесені до проекту Трудового кодексу України, взято до відома. Також інформуємо, що народних депутатів України – членів Комітету ознайомлено з надісланими рекомендаціями з метою їх подальшого використання у законотворчій роботі».

 

Міжнародний форум «ТЕМП-2017» - це класно

Міжнародний форум «ТЕМП-2017» - це класноКопия photo5379944638938458113 3304b
Наприкінці червня у Мінську проходив Міжнародний молодіжний профспілковий освітянський форум «ТЕМП-2017». Делегація з України складалася з десяти осіб.
Вже втретє проходить масштабний проект ФПБ – форум ТЕМП «Трудом Единым Молодежь Профсоюзов». Він зібрав молодих профактивістів із 15 країн: Білорусі, України, Росії, Литви, Латвії, Казахстану, Узбекистану, Таджикистану, Кіпру, Молдови, В'єтнаму, Туреччини. Уперше взяли участь представники Естонії, Ізраїлю та Індії.Копия photo5422498689575921674 54a51
На освітній платформі форуму, який проходив цьогоріч на базі Мінського об'єднаного спортклубу ФПБ, профактивісти порушували важливі питання, які хвилюють молодь. На дискусійних майданчиках та в ході засідань за круглим столом разом шукали шляхи реалізації та ділилися досвідом профспілкової роботи. ТЕМП – це не тільки нові знання, реалізовані ідеї, а й новий рівень взаємодії різних країн, великий внесок молоді щодо вирішення глобальних питань сучасності.
Учасники Форуму відвідали промислові підприємства країни, де мали можливість ознайомитися з роботою їхніх первинних профспілкових організації: ВАТ «МТЗ», ВАТ «МЗКТ», ЗАТ «Атлант», ВАТ «Гастелівське», СВАТ «Комунарка», і санаторні комплекси Федерації профспілок Білорусі.
Крім того, молодь ознайомилася з історією та культурою Білорусі, відвідавши Національну бібліотеку, Великий театр опери та балету, Національний художній музей, Музей історії Великої Вітчизняної війни, а також вражаючий мюзикл у Республіканському Палаці культури профспілок «Сім таємниць Білорусі». Учасники форуму взяли також участь у спортивних змаганнях «Профспілкове ГПО», і команда, переважну більшість якої складали представники української делегації, посіла перше місце!Копия photo5422498689575921675 827bc
Учасників ТЕМПу хвилювали теми і навчання, і працевлаштування молоді. Цікавилися, чи діє система, яка гарантує випускникам перше робоче місце. Всі країни – учасниці ТЕМПу - представили свій позитивний досвід профспілкової роботи. Організатори форуму розробили насичену освітню і розважальну програми для «темпівців». Під час екскурсій столицею, цікавих тренінгів по розвитку лідерських якостей і креативного мислення молодь устигла познайомитися і потоваришувати. Протягом форуму учасники скуштували національну кухню багатьох країн. А одного вечора білоруси влаштували «Dranik-paty» і всі мали змогу обмінятися рецептами приготування драників у своїй країні, деякі куштували цю страву вперше.
«Ми сподіваємося, що естафету «ТЕМПа» приймуть інші країни і будуть влаштовувати на своїй території подібні дискусійні майданчики для молодих активістів з усього світу. Це дозволило б не тільки розширити горизонти профспілкової роботи, а й познайомити молодь з новими країнами, новими культурами» - зазначив представник ФПБ Михайло Орда.
На слова вдячності заслуговують ФПУ, ФПО та профспілка працівників освіти і науки України - за можливість брати участь у Міжнародному молодіжному профспілковому освітянському форумі «ТЕМП-2017» та мати можливість удосконалювати свої вміння, розвиватися та працювати для наших профспілчан!
Олена Базилюк,
голова Молодіжної ради Федерації профспілок Кіровоградської області

 

Олесь Довгий підтримав профспілкові пропозиції

Олесь Довгий підтримав профспілкові пропозиції
У травні ц. р. ФПО провела засідання за круглим столом голів первинних профспілкових організацій на тему: «Шляхи удосконалення роботи первинної профспілкової організації: проблеми та досвід». Оскільки подальша діяльність профспілок, особливо їх первинних організацій по захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників, залежить від норм Трудового кодексу України, який знаходиться на розгляді у Верховній Раді України, учасники круглого столу звернулися до народних депутатів України, обраних від Кіровоградщини, з проханням підтримати постатейні поправки профспілок до проекту Трудового кодексу України під час голосування на пленарному засіданні парламенту.
На звернення голів первинних профорганізацій-учасників круглого столу відповів народний депутат Олесь Довгий: «Дякую Вам за надіслані рекомендації круглого столу голів первинних профспілкових організацій Кіровоградської області на тему «Шляхи удосконалення роботи первинної профспілкової організації: проблеми та досвід». Вважаю, що проведення таких заходів сприяє формуванню позиції профспілок щодо законодавчого врегулювання трудових відносин роботодавців та працівників. Оцінка профспілками ситуації в країні щодо дотримання трудових прав, питань трудових відносин між працівниками і роботодавцями, ваші пропозиції щодо вирішення існуючих проблем завжди відігрівали роль дороговказу в моїй діяльності, як народного депутата від Кіровоградщини. Зокрема, мною було підтримано під час розгляду у першому читанні проект нового Трудового кодексу України. Маю намір підтримати зазначений законопроект і у другому читанні. Переконаний, що Верховна Рада України під час розгляду законопроекту у другому читанні ухвалить цей важливий і довгоочікуваний кодекс і виведе законодавчу базу трудових відносин на сучасний рівень».

 

Президент підписав закон про дитяче оздоровлення

Президент підписав закон про дитяче оздоровлення

altПрезидент України підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей, збереження мережі дитячих оздоровчих закладів». Закон був прийнятий Верховною Радою 6 червня 2017 року.

Документ удосконалює правове регулювання забезпечення реалізації прав дітей, передусім соціально-вразливих категорій, на оздоровлення та відпочинок.

Законом розширюються перелік категорій дітей, які мають право на оздоровлення та відпочинок за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок та фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб, інших джерел. Також документом уточнюються повноваження державних органів у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, порядок утворення, реорганізації та ліквідації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, встановлюється відповідальність за неподання або подання не в повному обсязі відомостей для внесення до Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей.

Реалізація положень Закону посилить контроль за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

Документ набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.


Останнє оновлення (Понеділок, 10 липня 2017, 08:34)

 

Внесено зміни в статтю 42 Кодексу законів про працю України

Внесено зміни в статтю 42 Кодексу законів про працю України

altВерховною Радою України 6 квітня 2017 року прийнятоЗакон України «Про внесення зміни до статті 42 Кодексу законів про працю щодо захисту трудових прав працівників» № 2005-VIII.

Частину другу зазначеної статті, нормами якої встановлено переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці, доповнено пунктом 10 наступного змісту: «працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат».

Отже, тепер особи передпенсійного віку включені до категорії осіб, яким надано переважне право залишатися на роботі при скорочені чисельності чи штату працівників.

Закон набув чинності 30 квітня 2017 року.

                                                                                                               

 

Введено в дію нове службове посвідчення інспектора праці

Введено в дію нове службове посвідчення інспектора праці

altНа виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункту 8 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423 (зі змінами) була затверджена нова форма та опис службового посвідчення інспектора праці (Наказ Міністерства соціальної політики України від 24.05.2017 № 866, який набрав чинності 16.06.2017)

Отже, службове посвідчення має вигляд книжки розміром 60 х 90 мм у твердій обкладинці темно-червоного кольору. Ліва та права внутрішні сторінки службового посвідчення виготовлені із захищеного паперу з фоновою сіткою червоного кольору.

На лицьовому боці службового посвідчення розміщено виконані тисненням фольгою золотого кольору зображення та написи: у верхній частині посередині – зображення малого Державного Герба України; нижче під зображенням малого Державного Герба України посередині – одним рядком слова «ІНСПЕКТОР ПРАЦІ».

За матеріалами ФПУ 

 
 

Останнє оновлення (Понеділок, 10 липня 2017, 08:27)

 

Металургам підвищили зарплату

Металургам підвищили зарплату
На ТОВ «Побузький феронікелевий комбінат» з 1 липня 2017 року підвищено зарплату: для інженерно-технічних працівників на 10 відсотків, для робітників – на 22 відсотки. Тепер середня зарплата на комбінаті складає 7680 грн., що значно перевищує середню зарплату по області.
Підвищення зарплати не впало, як кажуть, з неба. За цими цифрами – велика робота профспілкового комітету комбінату. Саме він домігся перегляду зарплати. Металурги були стурбовані низькою оплатою праці, адже ціни на споживчі товари непомірно ростуть, комунальні платежі теж. Крім того, вони вважають, що їхньої платні не вистачає на нормальне відтворення сил після тяжкої праці.
8 травня 2017 року був проведений не погоджений с профспілкою стихійний мітинг, який не приніс результатів. Після втручання профспілкового комітету с підключенням юридичної служби ЦК Профспілки металургів ситуацію вдалося спрямувати у законодавче поле. На засіданні профкому за участю ініціативної групи були розроблені вимоги до власника підприємства, щодо підвищення з 1 червня ц. р. заробітної плати на 30 відсотків. Профком підготував підписні листи і менш як за тиждень було зібрано 1100 підписів працюючих.
Протокол засідання профкому та вимоги найманих працівників були передані роботодавцю. Як результат, власник надав відповідь щодо підвищення заробітної плати з 1 липня ц. р.
До речі, деякі працівники, які у робочий час вийшли на акцію протесту, могли постраждати, але відповідно до спільного рішення профкому та адміністрації комбінату, адміністрація зобов´язалась, не запроваджувати санкції в вигляді звільнення та позбавлення премій. (Обмежилися доганами). І все-таки вважаю, що ми, профспілкові активісти, повинні бути більш згуртованими у відстоюванні своїх прав. Ми не вимагаємо чогось надприродного, а лише гідної оплати своєї вкрай напруженої праці».
До вирішення ситуації на комбінаті підключалися ЦК ПМГУ,ФПО, державна служба посередництва та примирення.
Олег Фомін,
голова профкому комбінату

 

Заслужена нагорода

Заслужена нагорода
Для голови профкому єдиної первинної профспілкової організації «Гідросила» Сергія Олійника засідання за круглим столом з колективно-договірних питань стало знаменним. По-перше, відбулося воно в Міжнародному центрі культури і мистецтв Києва, а по-друге, голова ФПУ Григорій Осовий вручив йому Диплом переможця Всеукраїнського конкурсу на кращий колективний договір ПАТ «Гідросила АПМ» за 2016 рік.Вручение награды 460d9
Ця нагорода - цілком заслужена. Торік Генеральний директор Приватного АТ «Гідросила АПМ» О. З. Шамшур був нагороджений найвищою нагородою Федерації профспілок України - Почесним знаком «За розвиток соціального партнерства». І як логічне продовження цього, колектив заводу став переможцем Всеукраїнського конкурсу на кращий колдоговір за підсумками роботи за 2016 рік. Усього, за всіма галузями економіки України, удостоєні таких нагород 23 підприємства, в тому числі і гідросилівці.
Безумовно, нагорода - це перемога і профкому, і керівництва. Що значить для Олександра Шамшура колективно-договірна робота?
- Колективний договір, як і будь-який договір, передбачає дві сторони. І успішна робота по його виконанню буде тоді, коли обидві сторони вміють домовитися і він їм буде вигідний. Якщо він не приносить користі роботодавцю та працівникам, це ні до чого не призводить. Вірніше, призводить до конфліктів. А що таке конфлікт? Це збої в роботі, зупинка, порушення виробничого процесу, і в підсумку - деградація підприємства, і як ланцюгова реакція, збитки, невиконання завдань, які стоять перед колективом. На мій погляд, в колдоговірній роботі кожна сторона повинна допомагати один одній. Адже завдання у нас спільні. Так, сьогодні непроста ситуація, ми бачимо, що йде відтік робочої сили, а підготувати професіонала, фахівця - це довгий термін. (Наше підприємство - стовідсотково експортне, оснащено воно сучасним обладнанням). Цінуємо професіоналів, намагаємося утримати кадри. Колдоговір якраз і спрямований на задоволення потреб працівників. Оскільки на підприємстві немає соціальної структури, цю місію виконує профспілковий комітет. Люди повинні і попрацювати, і відпочити. Друге - забезпечує профком. І захист інтересів працюючих. Управлінці не завжди можуть охопити всі питання. Щоб працювати успішно і колдоговір був ефективним, потрібно перебувати в правовому полі і скрупульозно готувати його до підписання. У цій роботі завжди стоїть питання: чого хочуть домогтися дві сторони: і забезпечити економічні параметри, і соціальні. Якщо профком і керівництво хочуть працювати продуктивно, вони повинні знаходити консенсус. Нам це вдається.Шамшур и Олейник 94db2
За словами Сергія Олійника, колективно-договірна робота для профорганізації є найбільш значною й актуальною.
- Це рушійна сила всієї профспілкової діяльності. Безпосередньо колективними договорами встановлюються соціальні пільги, гарантії і компенсації, регулюються соціально-трудові відносини, узгоджуються інтереси між роботодавцем та працівниками. А це і є те, заради чого наймані працівники створюють профспілку. На нашому підприємстві колективний договір - це, дійсно, головний документ, за яким живе трудовий колектив. Тобто - це захисний щит на всі випадки виробничого життя, побуту і відпочинку. Виходячи з важливості цієї роботи, профком ініціював переговори щодо укладання нового колективного договору, разом з роботодавцем розробили його проект, потім спільно будемо контролювати його виконання.
Головне, що у цей непростий для країни час, незважаючи на всілякі труднощі, які є в Україні, на підприємстві виконання зобов'язань колективного договору - це непорушне. З року в рік профкому і керівництву вдається поліпшувати його якість, тому що на «Гідросилі» існує неписане правило: кожен наступний документ не може бути гіршим за попередній, а тільки кращим.
Олександр Шамшур і Сергій Олійник вдячні колективу заводу «Гідросила АПМ» за досягнення високих результатів праці і бажають таких же успіхів у майбутньому.

 

Чому в області голод на робітничі кадри?

Чому в області голод на робітничі кадри?
На недавньому засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради обговорювалося актуальне і болюче питання для Кіровоградщини – стан виконання регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів у 2016 році та показники на 2017 рік.
В області діє 21 профтехзаклад, які щороку випускають близько 3 тисяч фахівців. Де вони розпорошуються, якщо в області відчувається голод робітничих кадрів? Раніше було державне замовлення – воно перетворилося на формальне, тож із 2016 року запрацювало регіональне замовлення, яке за минулий рік виконано на 86 відсотків. Як зробити профтехнавчання ефективним та забезпечити кваліфікованими робітничими кадрами підприємства області? Відповіді на ці запитання шукали учасники засідання. Профспілкова сторона найбільше занепокоєна непродуманим фінансуванням профтехзакладів, адже коли вже були сформовані обласний і місцеві бюджети, держава раптом вирішила скинути на область і міста обласного підпорядкування фінансування підготовки робітничих кадрів. І якщо в області вдалося вийти із цієї ситуації, то в містах це закінчилося затримками виплати зарплати викладачам, стипендії учням, в т. ч. – сиротам. Особливо загострилася ситуація в Кропивницькому. ФПО не раз зверталася із цією проблемою до міського голови. Голова ФПО Максим Баланенко з метою підвищення престижності робітничих професій запропонував сторонам соціального діалогу підтримати і взяти участь у спільному проведенні щорічного конкурсу за високу професійну майстерність, організованого профспілками.DSC02697 4300c
Обласна тристороння рада вирішила: забезпечити виконання Генеральної угоди щодо проведення підвищення кваліфікації не рідше одного разу на 5 років, а також проводити професійну перепідготовку та підвищувати кваліфікацію працівників у періоди їх неповної зайнятості та для працівників, які перебувають під загрозою вивільнення. Сторони соціального діалогу домовилися посприяти відновленню наставництва, удосконаленню професійного навчання працівників безпосередньо на виробництві, запровадженню системи підтвердження кваліфікації за робітничими професіями за результатами неформального навчання.
Вирішено з метою зменшення професійно-кваліфікаційного дисбалансу на ринку праці проводити систематичну профорієнтаційну роботу, спрямовану на вибір професій, які користуються попитом на ринку праці області. Представники влади, роботодавців і профспілок домовилися про об'єднання зусиль у підготовці кваліфікованих спеціалістів та робітників для виробничої сфери області шляхом укладення тристоронніх договорів роботодавців, органів виконавчої влади і навчальних закладів, створення навчальних центрів на базі кращих ПТНЗ, розвитку дуальної форми навчання, зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів.
Марія Іванова

 

Вітання

 

 

238049 b2f7a

 

Шановні спілчани!
Щиро вітаю Вас з важливою датою в житті країни – Днем Конституції України!
З нагоди свята бажаю Вам берегти найцінніше – життя і здоров'я! Зичу кожному з Вас гідної праці, добробуту, творчих злетів і нових звершень, принциповості й непохитності у відстоюванні норм української Конституції! Сили Вам і натхнення задля розквіту і розвитку нашої держави!

З повагою
Голова Федерації профспілок
Кіровоградської області            Максим Баланенко

 

Захист спілчан у сучасних умовах

Захист спілчан у сучасних умовах
У Вільшанському районі відбувся День Федерації профспілок Кіровоградської області. Спонукали до розмови з профспілковим активом зміни у сфері трудових, соціально-економічних відносин, адже реформи, що відбуваються в країні, боляче б'ють по правах та інтересах трудівників. Сьогодні життя ставить перед профспілками чимало гострих проблем. У цій ситуації недостатньо прийняти рішення суто вищих керівних органів - потрібна підтримка і порада, як кажуть, знизу, первинних організацій профспілок, які знають реальне життя трудових колективів.Копия DSC02677 c47c4
Заступник голови ФПО Оксана Терлецька зазначила: за рік, що минув, профспілками зроблено немало. Так, ФПУ проведено дві масові акції протесту. «Основна вимога: підвищення мінімальної зарплати. Ми досягли підвищення мінімалки у тому розмірі як вимагали, але зовсім в іншому форматі. Тепер до мінімальної зарплати включаються майже всі доплати, надбавки, премії. І найголовніше те, що мінімалка не використовується при формуванні тарифних сіток і посадових окладів. Тому, зараз і ФПУ, і ми, працюємо над тим, щоби до мінімальної зарплати не включалися додаткові виплати і щоб вона стала основою формування розміру зарплати. Друга вимога: зниження ціни на газ, житлово-комунальні послуги. Вона, звісно, не задоволена, не йдуть на поступки ні Кабінет Міністрів, ні Верховна Рада. Більше того, Уряд намагався ввести абонплату за транспортування газу. З цього приводу відбулася акція протесту і на вимогу профспілок введення абонплати відтерміновано. Загалом, ми не здали свої позиції, ці питання на постійному контролі ФПУ і вишукуються нові методи впливу на Кабмін, в т. ч. і звернення до суду. Однією з вимог учасників акції було відновлення прав працівників на пільгові пенсії (Списки 1 та 2). За активної участі профспілок, в т. ч. і профоб'єднання, підготовлено проект змін до цих Списків і є сподівання, що вони будуть враховані. Інша вимога - щодо підвищення пенсій. На нашу думку, рівень мінімальної пенсії має бути не нижче прожиткового мінімуму для непрацездатної особи – 2857грн. Ця вимога повністю не виконана, але ведеться активна робота по реформуванню пенсійного забезпечення. Підтримуємо окремі положення презентованої Урядом пенсійної реформи, зокрема, проведення осучаснення раніше призначених пенсій, посилення залежності розмірів пенсій від тривалості страхового стажу та отримуваної зарплати, заміна механізму відшкодування пенсій на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеного розміру єдиного внеску, скасування примусового вилучення частини пенсій у працюючих пенсіонерів, звільнення Пенсійного фонду від невластивих йому виплат».Копия DSC02681 a0570
Проте у профспілок є багато зауважень та застережень до презентованих змін до законодавства, зокрема, щодо підвищення тривалості страхового стажу для призначення пенсії та відповідне відтермінування виходу на пенсію, зменшення коефіцієнта страхового стажу з 1,35 до 1,0, «замороження» показника середньої зарплати для обчислення пенсії, визначення розміру мінімальної пенсії у відсотках від мінімальної зарплати, а не від прожиткового мінімуму, як базового державного соціального стандарту.
Одна з вимог стосувалася реформи охорони здоров'я, особливо тієї її частини, що стосується комерціалізації цієї галузі. За наполяганням профспілкової це питання було винесено на розгляд Національної тристоронньої соціально-економічної ради. Керівник галузевої Профспілки виступила з детальним аналізом негативних наслідків цієї реформи. Позиція Профспілки така: ця реформа суперечить базовим принципам Конституції України та рішенню Конституційного суду.
Оксана Терлецька нагадала, що 2017 рік ФПУ оголосила Роком первинної профспілкової організації. З цього приводу ФПО провела засідання за круглим столом голів первинних профспілкових організацій, за результатами якого прийняті рекомендації.
Обговорили учасники зустрічі й долю проекту Трудового кодексу, який прийнято у першому читанні. Профспілки подавали більше сотні поправок. 75 профспілкових постатейних поправок профільним Комітетом враховано або частково враховано. Тепер все залежить від депутатів, тому ФПО направила відповідні звернення до депутатів від Кіровоградщини щодо підтримки профспілкових пропозицій.
Ще одне випробування перед профспілками – це децентралізація влади. На жаль, перші результати децентралізації в області для профспілок несуть негативні результати. Перш за все, це - порушення галузевого принципу діяльності профспілок. Керівник територіальної громади бачить одну профспілку громади, яка буде повністю йому підпорядковуватися і виконувати його рішення. Тобто, завдання профспілок у цьому процесі: не допустити ліквідацію профспілкових організацій і зберегти їх галузевий принцип.
Про вагу колективно-договірного регулювання розповіла головний фахівець ФПО Олександра Залевська. «У ринкових умовах господарювання, де все купується і продається, колдоговір слід вважати основним інструментом регулювання соціально-трудових відносин. Ми є продавцями робочої сили: яку ціну «виторгуємо» у роботодавця, таку зарплату й отримають працівники. І всі ці «торги» відбуваються через колективний договір».
В області на 1 січня ц. р. укладено 2288 колдоговорів – охоплено понад 150 тисяч працівників. Найбільший, стовідсотковий рівень охоплення у медицині, освіті, АПК. Більшість колдоговорів укладено за участю профспілкових організацій. Як правило, ці документи передбачають додаткові, порівняно із законодавством гарантії і пільги. Так, в обласній організації автомобільного і сільгоспмашинобудування сума таких коштів склала 3,3 млн. грн. Це майже тисяча гривень на кожного працюючого. Більше тисячі гривень склали такі витрати, спрямовані на соціальний розвиток у розрахунку на одного працюючого на підприємствах обласних організацій профспілок працівників зв'язку ПАТ «Укртелеком», автотранспорту і шляхового господарства, лісового господарства, енергетики та електротехнічної промисловості, у ТОВ «Побузький феронікелевий комбінат», ДП «Центр стандартизації, метрології та сертифікації». Зважаючи на складний стан ринку праці в області, при укладенні колдоговорів профспілкові організації домагалися обов'язкового включення зобов'язань сторін щодо недопущення масових скорочень працівників, збереження трудових колективів, встановлення додаткових пільг для працівників, які звільняються за ініціативи роботодавця. Уже проглядаються суттєві додаткові пільги і в бюджетній сфері.
У спектрі обговорених того дня були питання перерахування коштів первинним профорганізація на культмасову та оздоровчу роботу, на комплексні заходи з охорони праці. Висловлювалася пропозиція щодо поширення норм колдоговору, хоча б окремих, лише на членів профспілки. Це буде найкращою мотивацією профспілкового членства.
У зібранні взяв участь заступник голови Вільшанської РДА Дмитро Сакун.
Марія Іванова