Архів новин
2019
Червень
ПнВтСрЧтПтСбНд
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Практика застосування трудового права

Практика застосування трудового праваIMG-3f34883bdba4584ceb25cb2d55aef6da-V - копия 296ee
У Кіровоградському будівельному коледжі відбулося незвичне заняття щодо практики застосування трудового права. Заняття провела заступник Голови Федерації профспілок області, юрист Оксана Терлецька. Ось що вона розповіла студентам – майбутнім менеджерам.
- Після закінчення коледжу кожен з вас буде намагатись йти працювати за фахом. На сьогодні, на жаль, із працевлаштуванням дуже важко, особливо на Кіровоградщині. Підхід у роботодавців до пошуку для себе підходящих працівників дуже відповідальний. Тому перш за все, для Вас, як майбутніх уже працівників хочу акцентувати свою увагу ось на чому.
З 1 січня 2015 року приймають на роботу за новими правилами. Внесено зміни до статті 24 КЗпП України, яка регламентує укладення трудового договору, зокрема ч.3 викладена в наступній редакції: «Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення до фіскальної служби про прийняття працівника на роботу.
Зміни до статті 24 КЗпП України містять норму про те, що роботодавець повинен повідомити відповідний фіскальний орган виконавчої влади про прийняття працівника на роботу в установленому порядку. Без вказаного повідомлення роботодавцеві заборонено допускати працівника до роботи. Цю норму також слід застосовувати у разі прийняття співробітника на роботу за сумісництвом.
У разі порушення цієї норми, роботодавець наражає себе на сплату штрафу.
Сьогодні це дуже прозоро, тому доступ до електронних реєстрів мають Державна служба з питань, яка моніторить ситуацію і має право накласти штраф на такого роботодавця.
Немаловажно щоби посада, на яку Вас приймають на роботу відповідала Класифікатору професій і посад і мала відповідний код професії. Чому? Тому, що це в подальшому вплине на призначення Вашої пенсії, а можливо і пільг і гарантій, які стосуються цієї професії. Якщо посада не відповідає назві у Класифікаторі, то Пенсійний фонд не зараховує цей період роботи до пенсійного стажу. І це також є порушенням з боку роботодавця.
Хочу нагадати, що запис до трудової книжки вноситься роботодавцем не пізніше 5-ти робочих днів з дати прийняття на роботу. І цей запис повинен відповідати змісту наказу про прийняття на роботу з посиланням на статтю Кодексу законів про працю. Взагалі, з кожним записом до трудової книжки працівники повинен бути ознайомлений обов'язково, а також і з записами в особовій справі.IMG-80155792b24716fe9ec7a1e96d8a51a8-V - копия c54e6
При прийнятті на роботу обов'язково Ви маєте бути ознайомлені з:
- Правилами внутрішнього трудового розпорядку;
- Колективним договором, укладеним на підприємстві;
- Посадовою інструкцією;
- Наявністю шкідливих умов праці;
- ПРОВЕСТИ ІНСТРУКТАЖ З ОХОРОНИ ПРАЦІ.
Проте, сьогодні більше проблем виникає при розірванні трудового договору. На жаль, реформи, які відбуваються в державі як правило призводять до масових скорочень робочих місць і порушень при звільненні працівників.
Ось останній приклад, пов'язаний із представництвом у суді працівника, яку незаконно звільнили з обласної телерадіокомпанії. Власником прийнято рішення про реформування підприємства, яке потягло скорочення більше половини працюючих.
Не було проведено консультації з первинною профспілковою організацією, якій мали надати причини, підстави та кількість працівників, які підлягають скороченню. За законодавством, ст.22 Закону Про профспілки передбачає вчинення роботодавцем цих заходів за 3 місяці до намічуваного скорочення працівників.
Скорочення працівників поширилось не на весь трудовий колектив, а вибірково, на його частину.
Суттєвим порушенням є те, що повідомлення про майбутнє вивільнення за скороченням, не містить конкретної дати звільнення, в той час як законодавством ця вимога є обов'язковою. Разом із повідомленням про майбутнє вивільнення роботодавцем має бути запропонована інша посада, яку працівник може виконувати за станом здоров'я, чого не було зроблено.
Не враховано переважне право працівниці залишення на роботі. Працівниця, якій ми допомагаємо в суді, має 2 малолітніх дітей і є єдиним утримувачем у сім'ї. До речі, таке право мають вагітні жінки, жінки, які виховують дитину-інваліда, одинокі матері. Перелік таких категорій міститься у статті 42 КЗпП України.
Профспілковий комітет, зважаючи на вказані порушення, не дав згоди на звільнення працівниці. Проте, роботодавець визнав відмова профкому необґрунтованою і звільнив працівницю. Та звернулася до суду про поновлення її на роботі і з травня до теперішнього часу йде судовий розгляд цієї справи.
Звичайно, зважаючи на діючу судову систему, великих сподівань на позитивне рішення у першій інстанції немає, але ж авторитет роботодавця допущеними порушеннями підірвано непрофесійними діями юрисконсульта цього підприємства.
Я вже не говорю про те, якої моральної шкоди нанесено працівниці, яка 20 років віддала своїй роботі, мала нагороди за сумлінну працю, визнавалась одним з кращих фахівців, а в кінцевому результаті є незаконно звільненою і вимушена в судах доказувати свою правоту і захищати себе. Але ми не опускаємо руки, до кінця будемо захищати її, якщо треба дійдемо і до Європейського суду.
На завершення Оксана Терлецька запропонувала інший формат спілкування зі студентами. Вона підготувала тести. Кожен мав 10 хвилин на опрацювання відповідей, а потім разом проаналізували правильність відповідей. Отже, кожен міг сам оцінити свої знання і готовність до самостійної праці.