Архів новин
2019
Грудень
ПнВтСрЧтПтСбНд
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Домагалися, перемагали і знову – на передовій

Домагалися, перемагали і знову – на передовійIMG 1774 b0072
Як ми уже повідомляли, відбулася ХХІV звітно-виборна конференція обласної організації профспілки працівників культури, на якій головою знову обрано Зою Кадук.IMG 1779 93f2c Вона проаналізувала зроблене Профспілкою та обласною організацією у звітному періоді. Так, за участю Профспілки прийнято, зокрема постанову КМУ про умови оплати праці журналістів державних і комунальних ЗМІ, підписано Галузеву угоду між Міністерством культури України та Профспілкою на 2017-1922 роки. Крім того, збережено право на пенсію за вислугу років артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, фінансування з Державного бюджету національних закладів культури, систему оплати праці працівників закладів культури та спорту, відновлено через систему судочинства законних прав педагогів на отримання пенсій за вислугу років та забезпечено прийняття судових рішень щодо виплати працівникам культури грошової допомоги у розмірі десяти пенсій. Завдяки діям Профспілки збережено на посадах більше 700 працівників ПАТ «НСТУ», яких планувалося скоротити.IMG 1808 6d7ea
Завдяки втручанню Профспілки не допущено прийняття змін до Бюджетного кодексу України в частині передачі державних циркових організацій на баланс місцевих органів влади, скорочення на 3 відсотки чисельності працівників бюджетних установ, погіршення умов оплати праці працівників Національної телекомпанії, прийняття проекту постанови КМУ щодо реформування оплати праці з комплексом антисоціальних нововведень та ін.
Це тільки частина здобутків Профспілки та її членських організацій, у т. ч. й Кіровоградської. А ще більше належить зробити. Тема оплати праці постійно знаходиться у центрі уваги Профспілки, адже нова реформа оплати праці у бюджетній сфері може стати ще однією загрозою ефективного впровадження державної політики у сфері культури, фізичної культури та спорту. Загроза подальшої ліквідації закладів культури посилюється проголосованим ВРУ у першому читанні проектом ЗУ «Про приватизацію державного майна», яким передбачається внести ряд змін до ЗУ «Про культуру» щодо вилучення з цієї норми, за якою на сьогодні не підлягають приватизації заклади культури. Більш того, у законопроекті міститься норма щодо можливості перепрофілювання об'єктів соціально-культурного призначення.
Враховуючи загрозливі приклади подальшого функціонування закладів культури у процесі впровадження реформи децентралізації, Профспілка продовжує наголошувати на необхідності термінового затвердження постановою КМУ «Мінімального культурного кошика» - стандарту мінімальної кількості закладів культури у певному населеному пункті. У черговий раз на державному рівні виникла загроза перепідпорядкування культурно-мистецьких освітніх закладів Міністерству освіти і науки. Інша невирішена проблема: це відсутність у новому пенсійному законодавстві права на пенсію за вислугу років для педагогічних працівників та спортсменів – заслужених майстрів спорту, майстрів спорту міжнародного класу, які донедавна мали право на такий вид пенсії.IMG 1798 bf94f
Особливої уваги потребувало й питання подальшого застосування контрактної форми трудового договору з художньо-артистичним персоналом закладів культури. Найбільша кількість звернень, які надходять до Профспілки, стосувалася працівників передпенсійного віку та членів виборних профорганів. Профспілка надіслала керівникам таких закладів рекомендаційний лист з посиланням на норми законодавства у сфері трудового права та положення Галузевої угоди, дотримання яких дозволить забезпечити соціальний захист цих категорій працюючих.


Украй важливо, зазначила Зоя Кадук, особливо у період реформи децентралізації, не допустити знищення мережі мистецьких шкіл та доступу до послуг початкової мистецької освіти, адже відсутність упродовж багатьох років чіткої державної політики із збереження початкової ланки мистецької освіти призвела до зневажливого ставлення ряду місцевих рад до надання культурно-освітніх послуг населенню. Профспілка звернулася до Прем'єр-міністра з проханням розглянути питання надання освітньої субвенції, як дотації мистецьким школам комунальної форми власності. Це дасть змогу зберегти заклади мистецької освіти та забезпечить підвищення зарплати педпрацівникам цих закладів. Запровадження дотаційної освітньої субвенції забезпечить соціальну рівність педпрацівників мистецьких шкіл, які займають однакові посади, але залежно від регіону отримують абсолютно різну за рівнем зарплату.
У 2019 році оплата праці в більшості галузей бюджетної сфери залишається нижчою за середню зарплату по економіці. Голова Спільного представницького органу всеукраїнських об'єднань профспілок Григорій Осовий зазначив, що причиною такої диспропорції є, насамперед, відсутність системного реформування інституційного механізму формування зарплат у бюджетній сфері, а також встановлення штучно занижених розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати, виходячи з фінансових можливостей бюджету. Вибіркове внесення змін в окремі частини загальної системи формування зарплат не сприяло усуненню проблем, а лише посилило гостроту їх негативних наслідків. Ці та багато інших питань залишаються на контролі як Профспілки, так і обкому профспілки.
Марія Іванова