Архів новин
2019
Грудень
ПнВтСрЧтПтСбНд
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Єдиний гарантований острівець захисту

Єдиний гарантований острівець захистуDSC04411 b3e7a
Ювілеї відзначають по-різному. Своє 80-річчя обласна організація профспілки працівників освіти і науки відзначила по-особливому: у виробничо-святковому стилі, об'єднавши пленум із обговорення нагальних проблем та урочисту церемонію - із квітами, нагородами, художньою самодіяльністю. Захід був велелюдний із солідним представництвом, що є ознакою поваги до обласної організації.
Насамперед, мова йшла про здобутки обласної організації, яких за довгу історію - не злічити. Серед позитивів, як зазначив в. о. голови обласної організації профспілки освітян Сергій Петров, - своєчасна виплата зарплати. «Маємо один із найвищих показників в Україні з виплати надбавки за престижність праці (18%), високий показник із виплати грошової винагороди. На створення умов праці освітян, навчання членів профспілки спрямоване колективно-договірне регулювання трудових та соціально-економічних інтересів. DSC04420 57629Орієнтиром у цьому напрямку є Галузева угода між Міністерством освіти України і ЦК профспілки на 2016-2020 роки. На обласному рівні діє Угода про співпрацю між управлінням освіти і науки, молоді і спорту та обкомом профспілки. На попередньому пленумі підбили підсумки її виконання і визнали, що Угода спрямовувалася на реалізацію передбачених зобов'язань сторін, проте вимагає докладання подальших зусиль щодо повного її виконання. Так, було заплановано заслухати виконання районних угод, колективних договорів та внести зміни, передбачивши окремі положення виключно для членів профспілки».DSC04431 cb480
На пленумі йшла мова про те, що саме освітянська профспілка має відігравати ключову роль у задоволенні професійних потреб вчителя. Треба звернути увагу на підвищення статусу і якості вчительської професії, зробити це стратегічним пріоритетним напрямком діяльності організацій профспілки. Прагнути до того, щоб профспілка стала незалежним вагомим бонусом вчительства. Серед основних чинників: створення нормальних умов праці, які допоможуть підтримати мотивацію вчителя. Умотивований і шанований вчитель – це основна мета профспілки, успішну реалізацію якої визначають ряд факторів: оплата праці, наявність безстрокового трудового договору та перспектива кар'єрного росту. На жаль, фінансування освітян із різних бюджетів призводять до неоднакового рівня оплати праці, що викликає невдоволення і ставить у нерівні умови працівників, не сприяє залученню молоді до професії.DSC04430 7d82a
Обговорювалася роль первинок як головної складової у профспілковій структурі. Є чимало чинників, які не сприяють зміцненню первинних організацій профспілки. У першу чергу, це відсутність соціального діалогу на державному рівні, ігнорування вимог профспілок. В результаті: мінімальна зарплата і прожитковий мінімум – нижче реальної величини. І в той же час розмір комунальних платежів – у завищених неконтрольованих розмірах. Не виконується ст. 78 ЗУ «Про освіту» щодо рівня фінансування освіти від ВВП. У цьому році її фінансування передбачено лише 5,8 відсотка, це значно нижче визначеного рівня. Не скрізь виплачуються надбавки у потрібному розмірі. Гостро ставилися питання на пленумі щодо оплати праці працівників дошкільних, позашкільних, професійно-технічних закладів, що фінансуються з місцевих бюджетів, стипендіального забезпечення. Обком профспілки оперативно вирішував ці та інші проблеми, чимало з них урегульовувалося.DSC04437 0bc3a
Активно обговорювалося питання організаційного зміцнення первинок, які є фундаментом усієї профспілки. Саме у первинній профорганізації вирує життя, народжуються ідеї, формуються вимоги. Саме у первинці є всі можливості для мотиваційних заходів профспілкового членства.
Що непокоїть спілчан? Те, що до їхніх вимог не завжди дослухається влада, що норми колективних договорів поширюються на усіх працівників, що знецінює мотиваційну складову.
Певний дистабілізаційний вплив вносить процес утворення ОТГ: відбувається злиття закладів, що тягне за собою скорочення чисельності працівників. Не завжди керівники прислухаються до профкомів, є випадки втручання у діяльність громадської організації. І в цьому процесі профспілки мають знайти своє місце, і, головне – зберегти галузевий принцип. Тобто працювати організаціям профспілки є над чим.


Того дня на адресу обласної освітянської профспілки звучало багато привітань-побажань. Наприклад, перший заступник голови ОДА Сергій Коваленко, відзначивши позитивну динаміку розвитку освіти в області, побажав і надалі неухильно виконувати захисну роль. Заступник голови обласної ради Ігор Степура відзначив, що профспілки сьогодні – єдиний гарантований острівець захисту. Приходять і йдуть Президенти, депутати, керівники облдержадміністрацій, а профспілки залишаються на передовій боротьби за права спілчан. А побажав сили вистояти в океані ризиків і нестабільності.
Голова ФПО Максим Баланенко відзначив, що обласна організація профспілки освітян – одна з найактивніших у відстоюванні прав спілчан, яка працює, зокрема над підвищенням зарплати. Це добре, що приділяється увага первинній ланці, адже міцна первинка – це міцна профспілка. На жаль, констатував Максим Баланенко, профспілкові організації зменшуються чисельно. На це є об'єктивні причини. Відбувається тиск роботодавців – їм непотрібна профорганізація. Проблема й у тому, що не завжди вдається захистити працівників від звільнення, домогтися гідної оплати праці. Загалом вартість соціального пакета бажає бути вищою.
Учасники пленуму, обговоривши нагальні проблеми, намітили шляхи їх вирішення і перейшли до урочистостей. Це гарна нагода відзначити кращих із кращих, поділитися досвідом, просто поспілкуватися. Начальник управління освіти і науки, молоді і спорту ОДА Володимир Таборанський не міг не розділити почуття ювілейної радості з обкомом профспілки, адже вони – давні соціальні партнери, які співпрацюють за певними зобов'язаннями. «Можна співпрацювати по-різному: із різних боків барикад, перебувати у конфронтації, але ми обрали шлях співпраці. Тільки в умовах співпраці можна досягати результату. А що таке 80 пройдених років. Це шлях боротьби і перемог. Це та організація, яка завжди була, є і буде. Я вірю у профспілку, тому є незмінним її членом».
Чимало профспілкових лідерів того дня удостоїлися почесних нагород. Так, нагрудним знаком ФПУ «Профспілкова звитяга» нагороджено Івана Мудрого, методиста, голову первинної профорганізації Гайворонського МНВК, нагрудним знаком ЦК профспілки «Профспілковий лідер» - вчителя, філії Рівнянської ЗШ І-ІІІ ст. №5 «Захарівська ЗШ» Новоукраїнського району Олександра Андріяша, вихователя-методиста закладу дошкільної освіти №43 Олександрійської міськради Ольгу Бабій, вчителя, «Володимирівська ЗШ І-ІІІ ст.» ОНЗ «Мошоринська ЗШ І-ІІІ ст..» Знам'янської районної ради Віталія Воровського, вчителя, у НВО «НВК «Гімназія – ЗШ І-ІІІ ст. №1 Бобринецької міськради Аллу Жигалюк, вчителя КЗ «Боківська ЗШ І-ІІІ ст. №1 Долинської райради Оксану Корнієнко, вчителя спеціалізованої ЗШ І-ІІІ ст. №7 Світловодської міськради Ірину Пісаревських, керівника хореографічного гуртка «Драйв» Іванну Сердюк, методиста районного методкабінету КУ «Олександрійський районний центр із обслуговування закладів освіти» Віту Симоненко, вихователя Петрівського ДНЗ №1 «Рудана» Ларису Ситник, вчителя Помічнянської ЗШ І-ІІІ ст. №1 Добровеличківського району Олену Ткаченко, вчителя КЗ «Верблюзький НВК ЗШ І-ІІІ ст. – ДНЗ – центр позашкільної освіти» Новгородківського району Наталію Чигрин, педагога-організатора Вільшанського районного центру дитячої та юнацької творчості Анжеліку Плошук.
Отримали нагороди і соціальні партнери. Почесного знаку Профспілки освіти і науки України «За соціальне партнерство» удостоїлися істинні партнери – начальник відділу освіти Новгородківської РДА Лідія Остапчук, голова Новоукраїнської ОТГ Олександр Корінний, міський голова м. Олександрії Степан Цапюк.
Марія Іванова