Архів новин
2020
Вересень
ПнВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Профспілка і медична реформа

Профспілка і медична реформаDSC04876 - копия 27a7e
Перше засідання Ради обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я проходило не у традиційному форматі: доповідач – виступаючі. Відійшовши від шаблону, голова обласної організації Лариса Козлова запросила до участі у засіданні начальника відділу нагляду в АПК та соціально-культурній сфері управління Держпраці в області Ірину Чирву-Репетир та члена комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ Ларису Гретченко, які з допомогою демонстрації слайдів розкрили актуальні теми «Про стан охорони праці в закладах охорони праці» та «Профспілка і медреформа. Точки дотику».DSC04882 ab09f
Ірина Чирва-Репетир наголосила на нагальності співпраці працівників закладів охорони здоров'я (керівників та профактивістів) і управління Держпраці, адже зараз відбуваються важкі психологічно, фізично, матеріально реформаційні процеси в галузі медицини. Вона зокрема назвала небезпечні чинники, які створюють професійні ризики у медичному закладі, а також господарський блок, якому притаманна велика кількість об'єктів підвищеної небезпеки. Тому саме на це має бути спрямований громадський контроль, який здійснюють профспілкові лідери.DSC04880 92aef
Під час засідання обговорювалося, що треба зробити інженерам з охорони праці, громадським контролерам, аби мінімізувати ризики, які можуть спричинити травмування працівника, професійного захворювання. Ірина Чирва-Репетир роз'яснила, як правильно оформляти факт травматизму, вести журнал інструктажу... Ці інструкції ведуться не просто так – вони пишуться кров'ю, хворобами, смертями працівників. Закон «Про охорону праці» ніхто не відміняв і треба домагатися його виконання в частині фінансування заходів на охорону праці, забезпечення передбачених пільг і гарантій. Громадські контролери, на її думку, покликані допомогти роботодавцю створити комфортні, безпечні, не конфліктні умови праці.


Обговорюючи тему «Профспілка і медреформа», Лариса Гретченко підкреслила, що точки дотику у цьому напрямку потрібно шукати. Предметом діалогу мають бути і трудові відносини в закладах охорони здоров'я. Реформу розпочали змінами в законодавстві, якими заклади було поділено на первинну, вторинну, спеціалізовану та інші види допомоги. Виходячи із змін, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити безоплатно медичну допомогу лише в рамках пакетів медичних гарантій. Але закон не містить обсягу цих пакетів. Було введено новий орган, який став посередником між пацієнтом, лікарем і медзакладом, - НСЗУ. Реформа первинки відбулася (можна називати і позитивні, і негативні зміни). З 1 квітня стартує другий етап реформи, але... Обсяг пакету медичних гарантій має затверджуватися при прийнятті ЗУ «Про Державний бюджет», але у Державному бюджеті на 2020 рік ця норма була зупинена. Натомість, статтю було доповнено, що медичне обслуговування за програмою медичних гарантій буде здійснюватися у порядку, визначеному КМУ.
Результат уже проведених реформ – це зміна вивісок і назв закладів, оптимізація чисельності працівників. Позитивним є те, що і приватні заклади, і КМП укладають договори з НСОЗУ щодо надання медичної допомоги за програмою медичних гарантій. Тобто є типову форму, типові умови – вони є у вільному доступу, усі договори, укладені з НСЗУ, оприлюднюються, і кожен бажаючий пацієнт має можливість обрати того чи іншого надавача допомоги, незалежно від територіальності, але за наявності направлення сімейного лікаря.
Лариса Гретченко звернула увагу профспілкових лідерів саме на договірні умови медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій, в яких вони повинні брати участь. Фокус уваги організацій профспілки має бути і до змінених умов роботи новостворених КМП. Хоча ще немає алгоритму дій надання медичної допомоги, є лише загальні тези. Але НСЗУ вимагатиме виконання навіть завуальованих зобов'язань КМП, тому потрібно у кожному закладі з допомогою профспілок конкретизувати, детально розписати, що безпосередньо включається у певну послугу. До чого ще мають бути дотичнимим профспілки? До створення безпечних здорових умов праці медиків, зокрема оплати праці, збереження робочих місць.
Марія Іванова