Архів новин
2020
Вересень
ПнВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Про загрози профспілковому руху

Про загрози профспілковому рухуDSC04900 8f357
Такою була тема першого засідання Ради Федерації профспілок Кіровоградської області. Крім цього ФПО визначила завдання профоб'єднання в сучасних умовах.DSC04905 171d2
Голова ФПО Максим Баланенко відзначив, що, незважаючи на негативні явища в економіці держави, профспілкам спільно із соціальними партнерами удалося уникнути масових звільнень працівників, забезпечити ріст середньомісячної зарплати більш як на 16 відсотків. На 8,4 відсотка виросла реальна заробітна плата. За підсумками 2019 року зріс індекс промислової продукції, сільгосппродукції та будівельної продукції.
На противагу державному стану в області розвивається соціальний діалог на всіх рівнях. Укладено і діє 1974 колективних договорів, якими охоплено 86,7 штатних працівників (найвищий рівень серед областей України). Працює обласна тристороння соціально-економічна рада.
Проте є ще багато невирішених проблем. В області залишаються високими чисельність безробітного населення - 47 тис. осіб і рівень безробіття - 11,2 відсотка. За останніми статистичними даними кожен четвертий працівник у звітному році отримував зарплату нижче рівня фактичного прожиткового мінімуму (в Україні цей показник удвічі нижчий). Не дивлячись на ріст середньої зарплати область продовжує залишатись в аутсайдерах серед областей України і займає 5 місце знизу. Не вдалося повністю ліквідувати борги із заробітної плати.DSC04897 6cbc9
Вказані проблеми серед першочергових в діяльності ФПО були окресленні нещодавно на VII Конференції. Однак реалізація намічених заходів опинилася під загрозою зриву через проведення Урядом антисоціальних реформ, урізання державних соціальних програм і гарантій, руйнування системи державного соціального страхування і соціального захисту населення.
Те, що сьогодні відбувається у законодавчому органі – це не «страшний сон», а реальність. Уряд побив усі рекорди попередників і просуває все нові й нові постанови, законопроєкти, які несуть загрозу масових скорочень працівників у промисловості, бюджетній сфері, в управлінні. Сьогодні знову масове скорочення у філії ПАТ «НСТУ» «Кіровоградська регіональна дирекція». Тобто влада приступила до подальшої руйнації суспільного мовника в регіонах. З метою збереження регіонального мовника прийнято Звернення до дирекції НСТУ.


На порядку денному й оптимізація структури райдержадміністрацій, яка передбачає також масові вивільнення. Під прикриттям створення ОТГ, мовляв управління переходить до цих органів, вирішили скоротити чисельність РДА. При цьому не взято до уваги , що ОТГ об'єднали лише 17 відсотків населення і чверть територій.
Найцікавіше, що на держслужбовцях уже випробували новий формат масових звільнень. Попередження за місяць, а не за два, як було раніше, ніяких пропозицій іншої роботи і погодження з профспілкою. Тривожить те, що ця норма автоматично може перенестися на бюджетні установи, де також плануються масові звільнення.
Проблемним залишається питання підвищення рівня заробітної плати. Якщо «слуги народу» пропхають свою ідею про те, що нові трудові договори «за домовленістю» з роботодавцем будуть укладатись без прав і мінімальних гарантій працівника, скасують норму КЗПП, про те що мінімальна зарплата не може бути нижче фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а розмір мінімальної зарплати буде розраховуватися, виходячи із фінансових можливостей Держбюджету, то аби утриматися на існуючому рівні зарплати.
Максим Баланенко підкреслив, поки «слугами» вщент не розвалена система колективного захисту трудових прав, необхідно звернути увагу на колдоговірну роботу: установити лигітимність колдоговорів, відповідність їх норм діючому законодавству. Звернути особливу увагу на розділи, що стосуються робочого часу оплати праці, зайнятості, відпусток, охорони праці, порядку утримання і перерахування профнесків, перерахування 0,3 відсотка роботодавцями.
Особливу увагу ФПО приділяє роботі із ліквідації боргів із зарплати. За три роки сума заборгованості за сприяння профорганізацій зменшилася в 4 рази. Залишилися борги 450 тис. грн. у ТДВ Світловодське кар'єроуправління. Серед причин, які спричиняють борги, левову частку займає недолуга економічна політика держави: несвоєчасне повернення різниці в тарифах теплогенеруючим і водопостачальним підприємствам, штучне зниження курсу долара, несвоєчасна сплата виконаних робіт за держзамовленням, недофінансування. Наприклад, у КП «Теплоенергетик» у Кропивницькому борги із виплати зарплати - майже три місяці. Ні власник, а це міськрада, ні міськвиконком не бачать конкретного шляху виходу із ситуації. Для міста вона не підйомна. А які дії Мінекономрозвитку у погашенні боргів?
Пан Милованов розповів, як діяти людям, яким не виплачують зарплату: звертатися до своїх профспілок. У цей же час проєкт закону про профспілки виключає діючу норму, про те що у разі затримки виплати зарплати роботодавець зобов'язаний на вимогу виборних профорганів дати дозвіл на отримання в банківських установах інформації про наявність коштів на рахунках підприємства. Тобто влада методично наступає на права профспілок. Сорок два народних депутата зареєстрували проєкт Закону № 2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)». Такої активності депутатського корпусу історія ще не знала. Нардепи, мабуть, вважають, що всі негативні явища, які є в нашій державі, відбуваються з вини профспілок.
Наступи влади на права людини праці, які відбуваються сьогодні, спонукають профспілки, інші громадські організації до єдності. До обласного профспілкового віче приєднались залізничники, профспілкові організації уранових шахт і заявили про свою солідарність.
Можновладці мають усвідомили, що існування профспілкового руху в країні – це ознака рівня цивілізованості держави. Його виникнення в Україні ще у ХVII столітті є підтвердженням того, що країна має глибокі демократичні традиції і витоки. До речі, у цьому році профспілковому руху Кіровоградщини виповниться 115 років. За ці роки неодноразово змінювалась влада, створювались і зникали політичні партії,навіть держави, а профспілки діють і відстоюють головні принципи профспілкового руху – Єдність, Солідарність, Справедливість.
До речі, Максим Баланенко зазначив, що завдяки акціям протесту і зверненням удалося припинити турборежим щодо прийняття урядового законопроекту «Про працю». Окружний адмінсуд Києва відкрив провадження у справі за позовом ФПУ про відкликання законопроекту «Про працю». Та головне не зупинятися і бути готовими до активних дій.
Під час засідання Ради було виконано приємну місію: підписано Угоду про співпрацю між ФПО та відділенням НСПП в області.

Прес-центр ФПО