Архів новин
2021
Січень
ПнВтСрЧтПтСбНд
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Точка зору

Точка зору

Ноу-хау по-українськи


DSC04220 - копия c2705Те, що державні службовці (низової ланки) опинилися у немилості у власного роботодавця – держави, ні для кого не секрет. Їх відміняють, як кажуть, у всіх відмінках. Причому, у міру того, як зростають вимоги, хмари над ними згущуються усе сильніше: від урізань зарплати – до масових вивільнень, можна сказати, із «вовчим білетом».
І ось на фоні такої зневаги до держслужбовців звучить ноу-хау, або подарунок від Святого Миколая, саме 19 грудня Верховна Рада змінила вікові обмеження для роботи на державній службі – дозволила працювати до 70 років. (Залишилося внести зміни до Конституції України). Під час обговорення проекту закону депутати наголошували, що зміна вікових обмежень допоможе наймати фахівців незалежно від їхнього віку. У пояснювальній записці до документа зазначається, що актуальність питання обумовлена захистом інтересів суспільства та держави. У виняткових випадках виникає потреба у залишенні державного службовця на займаній посаді після досягнення ним 65-річного віку – для більш ефективного функціонування державного органу.
По-різному можна сприймати таку новацію: хтось із радістю, а хтось із здивуванням чи обуренням. Дійсно, чимало людей зрілого віку зберігають професійні навички і світле мислення. Таких – одиниці, і їм при потребі подовжують термін роботи. Навіщо під ці одиниці приймати цілий закон? Відразу виникає запитання: про яких державних службовців іде мова? Здогадатися не важко – про тих, хто займає високі посади і їм хочеться ще трішки «попрацювати». Цей абсурд наштовхує на таку думку: хтось із народних депутатів (до речі, статус «народний» з них треба зняти, бо невідомо, інтереси якого народу вони відстоюють) вирішив своєрідно привітати когось із рідних зі святом Миколая - дати можливість попрацювати на державній службі поки що до 70 років, а потім, може й, пожиттєво. Адже депутат має право на законодавчу ініціативу (профспілки, які налічують більше 4 мільйонів спілчан, такої ініціативи не мають), чом би не скористатися ним? У нашій державі це не проблема: змінити Конституцію чи закон під одну людину. Але ж це кошти, і немалі! А куди дівати молодь?


Усе можна було б зрозуміти, якби державні службовці-низовики не перебували у плачевному, я б сказав, «підвішеному» стані, пов'язаному із огульними скороченнями, від яких у центрах зайнятості голова іде обертом, якби не йшла децентралізація, яка теж «змітає» кадри. У центр зайнятості буде викинуто більше 15 тисяч спеціалістів! На сьогодні не вирішене питання про скорочених працівників ще у 2019-2020 роках ( це також 15 тисяч спеціалістів). Вони й досі перебувають на обліку у центрах зайнятості. Хто ці люди? Це 40-45-річні досвідчені спеціалісти із вищою освітою зі стажем роботи 12-15 років - золотий кадровий фонд державної служби, уже колишній. І їх – на вулицю. Де ж ті 500 тисяч обіцяних робочих місць?
Невже із 30 тисяч спеціалістів не можна було вибрати молодого, досвідченого професіонала на ту посаду, заради якої готувався закон про роботу до 70-річного віку? Нехай покажуть ту людину? Це просто насмішка над тими, кого незаслужено скорочують чи планують вивільнити. Цікаво, що вимоги до державних службовців різних «мастей» дуже різняться. Якщо до «низових» з усією суворістю – відповідна освіта, конкурс, досвід, атестація, щорічна оцінка, атестація... То чим вищий щабель у посадовця, тим менше вимог: вища освіта не обов'язкова, конкурс, досвід роботи - теж (перший запис у трудовій книжці – міністр)... І їх не лякають скороченням і відповідно не урізають зарплату. Для них – усі привілеї...
Нове випробування для державних службовців (і не тільки) несе 2021 рік. Стрімко котиться децентралізація влади, іноді навіть випереджаючи нормативно-правові акти. Реформа місцевого самоврядування практично завершена: утворилося 4 райони Кропивницький, Олександрійський, Новоукраїнський і Голованівський (рещта – ліквідовані) і 49 територіальних громад, які вийшли на прямі міжбюджетні відносини. На папері легко написати: утворені – ліквідовані, а як усе відбуватиметься реально? Найголовніше – не визначена доля майна і людей.
Віктор Федотов,
Голова обкому профспілки працівників державних установ