Архів новин
2022
Серпень
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

У пріоритеті - захист соціально-економічних прав працівників та підтримка армії

У пріоритеті - захист соціально-економічних прав працівників
та підтримка арміїphoto 5343837914032880709 y 1 5540e
Які завдання ФПО, її членських організацій щодо забезпечення трудових і соціально-економічних прав працівників в умовах воєнного стану? Це питання розглядалося на засіданні президії Федерації профспілок області. Голова ФПО Максим Баланенко поінформував, що з перших днів війни ФПО та її членські організації внесли корективи у свою діяльність, додавши до основної роботи щодо захисту трудових і соціально-економічних прав спілчан, підтримку ЗСУ та територіальної оборони. Чимало працівників різних установ, підприємств і організацій пішли захищати країну зі зброєю в руках. Профкоми спільно з роботодавцями всіляко підтримують їх матеріально, у тому числі у забезпеченні необхідними обмундируванням. Загальна сума підтримки ЗСУ та тероборони – 3 млн. грн.photo 5343837914032880719 y 73bdd
У соціально-економічному плані пріоритетним завданням ФПО і її членських організацій є збереження трудового потенціалу, сприяння забезпечення виробничої діяльності підприємств і організацій області, здійснення оперативного виявлення проблемних питань та причин, що перешкоджають їх роботі, внесення пропозицій до органів виконавчої влади щодо їх вирішення.
Наразі ФПО відпрацьовує шляхи співпраці з Кіровоградським обласним відділенням УСПП щодо участі у роботі Антикризового штабу, мета якого – розв'язання конкретних проблем з адаптації вітчизняної економіки до воєнних умов та відновлення звільнених та постраждалих територій.
Сьогодні через скорочення виробництва зменшується чисельність працюючих. У службі зайнятості області зареєстровано майже 12 тисяч безробітних, а кількість вакансій складає лише 800 одиниць, на 1 вакансію припадає 14 осіб.
Значна частина діючих підприємств області не може платити працівникам заробітні плати на довоєнному рівні та в установлені законодавством строки. Станом на 01.05.2022 року заборгованість із виплати зарплати - 17,3 млн. грн. Порівняно з початком року борги збільшились на 13,4 млн. грн., або у 4,5 рази.photo 5343837914032880712 y 593d9
Найбільше занепокоєння викликає ріст заборгованості на підприємствах системи охорони здоров'я, на яких борги становлять 5,4 млн. грн.
Більше 5 млн. грн. склали борги на ДП «Дирекція КГЗКОР», яке безпідставно залишено без фінансування з держбюджету. За рішенням обласної комісії з питань погашення заборгованості із зарплати, членом якої є голова ФПО, направлено звернення до відповідних державних органів виконавчої влади по вирішенню порушених проблем. Аналогічне звернення направлено Президією ФПО Мінстратегпрому України.
За оцінками вітчизняних експертів, у цілому рівень середньої зарплати в Україні найближчим часом може впасти на третину, а у разі довготривалого конфлікту 90 % українців зіткнуться з бідністю.
Аналогічна ситуація і в області. Вже зараз окремі роботодавці області використовуючи права, надані їм Законом України №2136, - без попереджень переводять працівників на неповний робочий час, зменшують розмір зарплати.photo 5343837914032880714 y f12aa
Воєнний стан вніс корективи у чинне законодавство у сфері колективно-договірного регулювання, надавши право роботодавцям ініціювати призупинення низки положень колективного договору. У зв'язку з цим, профорганізації активізували співпрацю з роботодавцями з метою утримання від односторонніх дій у трудових відносинах з працівниками та припинення дії окремих положень колективного договору.
Більш того, Законом України від 12.05.2022 №2253 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» внесено зміни, зокрема, до ЗУ «Про колективні договори і угоди», яким дія галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень може бути поширена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин, на всіх роботодавців незалежно від форми власності, які провадять свою діяльність у відповідній галузі. І цією нормою треба користуватися, якщо дозволяє економічний стан підприємства.
Одним із пріоритетних напрямів роботи ФПО в умовах воєнного стану залишається моніторинг, відстоювання прав працівників і профспілок під час узгоджувальних процедур у комітетах парламенту щодо проєктів актів законодавства, робота з народними депутатами Кіровоградщини.photo 5343837914032880722 y 6a4f6
Так, розглянувши на своєму засіданні проєкт ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність», Президія ФПО визнала його неприйнятним і звернулась до народних депутатів України від Кіровоградщини не голосувати за цей законопроєкт. Наразі готується звернення до народних депутатів щодо неприйняття законопроєкту «Про внесення змін до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (нова редакція) та інших законодавчих актів України)», №3663 від 15.06.2020р. Основні зміни у цьому законопроєкті - це норми щодо приєднання Фонду соціального страхування до Пенсійного фонду України. І цього не можна допустити.
Прихильники проведення ліберальних реформ у сфері праці не полишають спроб внести нові законодавчі ініціативи, які зачіпають права та інтереси працівників і профспілок. Скориставшись обмеженнями конституційних прав громадян на мирні зібрання і страйк в умовах воєнного стану в Україні, вони лобіюють прийняття законопроєктів, спрямованих на руйнацію збалансованих трудових відносин та нівелювання захисної функції профспілок.
У зв'язку з вищезазначеним, відповідно до Стратегічних напрямів діяльності Президія ФПО, зокрема, постановила: визнати, що Федерація професійних спілок Кіровоградської області вживає заходи щодо забезпечення трудових і соціально-економічних прав працівників в умовах воєнного стану, підтримки ЗСУ та територіальної оборони і вважає цей напрямок роботи пріоритетним, тобто. продовжити надання допомоги ЗСУ, теробороні. Президія також постановила сприяти відновленню діяльності підприємств, збереженню робочих місць, забезпеченню гідних умов праці, економічній стабілізації та наступному післявоєнному відновленню, підтримці зайнятості населення, а також розвитку соціального діалогу з метою реалізації спільних завдань в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови економіки області.
Під час засідання Президії начальник обласного відділення НСПП Оксана Крайносвіт вручила Свідоцтва про репрезентативність голові ФПО Максиму Баланенку, головам обкомів профспілок працівників АПК Миколі Чуйку, працівників ЖКГ Ользі Глущенко, будівництва і промбудматеріалів Сергію Дергачову , а заступнику голови ФПО Оксані Терлецькій - посвідчення посередника, тобто її внесено до Списку посередників, які мають право залучатися до участі в роботі примирної комісії по вирішення колективного трудового спору (конфлікту).