Архів новин
2023
Березень
ПнВтСрЧтПтСбНд
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Воєнний стан не змінив зобов'язання профспілок

Воєнний стан не змінив зобов'язання профспілок20230310 104459 e8df9
Як відомо, уже не один рік між Кіровоградською ОДА, обласним об'єднанням організацій роботодавців та Федерацією профспілок області діє Територіальна угода. Про виконання Угоди на 2020-2022 роки йшла мова на засіданні Президії ФПО. Члени Президії відзначили, що Територіальна угода є і залишається основним документом, де визначені домовленості та зобов'язання сторін соціального діалогу на обласному рівні.20230310 103954 0e114
Виконуючи зобов'язання за Територіальною угодо, ФПО в основу своєї роботи поклала оперативне виявлення проблемних питань та причин, що унеможливлюють виробничо-економічну діяльність підприємств, сприяння їх розгляду, а у разі потреби – внесення пропозицій до центральних органів виконавчої влади. Ця норма стала надактуальною в період воєнного стану. Першочергове сприяння вирішенню питань, необхідних для безперебійної роботи, надавалось підприємствам критичної інфраструктури, енергетики, охорони здоров'я.20230310 105216 461ae
ФПО налагодила співпрацю з обласним відділенням УСПП, яке бере участь у роботі Антикризового штабу, надаючи пропозиції щодо розв'язання конкретних проблем з адаптації економіки області до воєнних умов.
Спільні зусилля сторін соціального діалогу в певній мірі сприяли збереженню більшості суб'єктів господарювання, окремі з них розширили ринок збуту до Казахстану, Литви, Пакистану, Німеччини та Польщі. Область запропонувала 300 заявок вільних виробничих площ під релокацію, 42 суб'єкти цим скористались. ФПО та її членські організації залучаються до формування проєктів місцевих бюджетів, розробки обласних програм економічного і соціального розвитку області. Профоб'єднанням надаються конкретні пропозиції до розділів програм, що стосуються розвитку людського капіталу та підвищення якості життя населення.20230310 105148 db381
Проте вжиті заходи не змогли зупинити спад виробництва, скорочення зайнятості населення. Тому профспілкова сторона запобігає фактам необґрунтованого, без попереднього узгодження з виборним профспілковим органом вивільнення працівників. Так, зважаючи на активне реформування органів виконавчої влади, Президія ФПО звернулась до ФПУ про порушення питання перед Мінекономіки про активізацію проведення консультацій сторін соціального діалогу щодо реалізації реформи органів виконавчої влади з метою запобігання ліквідації важливих функцій державного управління, порушення законодавства про працю, необґрунтованому масовому скороченню державних службовців.
Обласна організація працівників енергетики та електротехнічної промисловості надавала допомогу окремим підприємствам в оформленні часткового безробіття, що дало змогу зберегти трудові колективи. Вагома робота проводилась профспілковою стороною по недопущенню порушення прав працівників при звільненні в ході реорганізації підприємств.
Обласною організацією профспілки працівників охорони здоров'я приділяється велика увага при вирішенні нагальних питань щодо збереження робочих місць, зайнятості працівників галузі в умовах військового стану, проведення реформ, оптимізації мережі, їх повноцінного функціонування при передачі ЗОЗ до підпорядкування територіальним громадам, при зміні форм господарювання.

Обласна організація профспілки працівників культури, спільно з представниками ФПО бере активну участь в забезпеченні прав працівників в ході трансформаційних змін в НСТУ на рівні області. Питанню вирішення проблем, пов'язаних з реформою лісової галузі України, дотриманню норм законодавства про працю, в т.ч. про зайнятість, велику увагу приділяє обласна організація профспілки працівників лісового господарства.
Спільна робота соціальних партнерів по виконанню зобов'язань за Територіальною угодою сприяла зменшенню обсягів масового вивільнення працівників, числа безробітних, працевлаштуванню на новостворені робочі місця 10,3 тис. осіб. Проте на ринку праці області відбуваються негативні тенденції, які обумовлені збройною агресією з боку російських військ. Значна частина підприємств працює не на повну потужність, а деякі повністю припинили виробництво. Багато працівників перебуває у простої, у відпустках без збереження зарплати.
Погіршує ситуацію і той факт, що урядом неодноразово вносились зміни до Закону про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, якими збільшено тривалість необхідного страхового стажу для призначення допомоги по безробіттю, зменшено тривалість її виплати.
З початком війни набула чинності низка законів України, які суттєво звузили права працівників і профспілок на період дії воєнного стану. Ця ситуація негативно вплинула на забезпечення зобов'язань за угодою щодо оплати праці. Сьогодні значна частина підприємств не може платити працівникам зарплату на довоєнному рівні та в установлені колдоговорами строки.
Поліпшенню ситуації могло б сприяти внесення змін до законодавства щодо підвищення оплати часу простою щонайменше до розміру мінімальної зарплати. Саме це повторно запропонувала ФПУ Мінекономіки за наполяганням Президії ФПО. Щоправда, відповідь невтішна: цю пропозицію можна вирішити через передбачення такої норми в колективному договорі.
Негативно вплинуло на рівень зарплати в бюджетній сфері формування фонду заробітної плати, який не забезпечує виконання в повному обсязі вимог законодавства з питань оплати та стимулювання праці. Тут державою не забезпечено не тільки зростання тарифної ставки робітника І розряду ЄТС, а практично відмінено виплату цілого ряду стимулюючих виплат.
Особливо ця ситуація торкнулася галузей освіти та культури. Урядове пояснення – відсутність коштів. Зате 415 нардепів отримали доплату за інтенсивність праці в січні п.р. в розмірі 100% до посадового окладу. В середньому 49 тисяч на одного депутата. Зате в кожного вчителя Кропивницького забрали по 2-3 тисячі за престижність праці.
Не забезпечено дотримання галузевої угоди на теплогенеруючому підприємстві, яке постійно перебуває під загрозою обстрілу.
Виконуючи зобов'язання за Територіальною угодою, профспілкова сторона постійно тримала на контролі питання дотримання договірних зобов'язань щодо своєчасності виплати зарплати. В області діють обласна комісія з питань погашення заборгованості із зарплати та обласна робоча група з питань легалізації зарплати та зайнятості населення, до складу яких входить Голова ФПО. Зважаючи на найбільшу суму заборгованості із зарплати в закладах охорони здоров'я, причини її виникнення розглянуто на засіданні обласної комісії та відповідної комісії ФПО.
З метою здійснення постійного контролю за своєчасністю виплати зарплати ФПО запровадила щомісячний моніторинг стану погашення боргів. Направляються відповідні звернення до органів виконавчої влади та територіальних громад. Активну роботу в цьому напрямку проводить обласна організація профспілки працівників охорони здоров'я та відповідний департамент ОВА. Результатом спільної роботи стало погашення боргів із зарплати майже усім медпрацівникам, крім двох стоматологічних закладів. Погашено борги із зарплати і на інших підприємствах, де діють профспілкові організації, за винятком ДП «КГЗКОР» та ПП «БМЗ Бетон».
Допомагає у цій роботі домовленість із виконавчими органами влади включати до контрактів з керівниками підприємств комунальної форми власності положення щодо відповідальності роботодавця за виникнення заборгованості із зарплати або її зростання. Ставити умовою преміювання керівника при відсутності заборгованості по зарплаті, ЄСВ, дотримання виконання умов колективного договору.
ФПО запровадила проведення моніторингу сплати нарахованого ЄСВ. Причина його запровадження зрозуміла. Якщо за підприємством обліковується заборгованість по сплаті нарахованого ЄСВ, період, за який така заборгованість повністю не погашена, він не зараховується до страхового стажу працівників, а нарахована їм за цей період зарплата не включається в розрахунок пенсії. Наявність боргів негативно впливає на нарахування лікарняних та допомоги по безробіттю.
Як і передбачає Теругода, ФПО надає безоплатну правову допомогу членам профспілок та профорганізаціям. Торік надано 1719 консультацій із правових питань. Складено 42 позовні заяви до суду, надано 615 роз'яснень з питань трудового законодавства. Вагому юридичну допомогу працівникам надає обласна організація профспілки освітян. Так, надана практична юридична допомога у складенні різних процесуальних документів про:
- визнання незаконними і скасування наказів про відсторонення та про стягнення зарплати за час незаконного відсторонення від роботи працівників, невакцинованих від COVID-19;
- оскарження незарахування до спеціального стажу роботи в ЗДО колективної форми власності (1982-2022 рр.), який дає право на отримання грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії. За результатами наданої юридичної допомоги судами торік було винесено 4 рішення на користь членів Профспілки, якими задоволено позовні вимоги на суму близько 120 тисяч гривень. Відстояне право на оплату вимушеного простою в розмірі середнього заробітку замість 2/3 посадового окладу. За 2022 рік було підготовлено 13 подань про усунення порушень трудового законодавства.
ФПО, її членські організації брали активну участь у роботі ФПУ по протистоянню законодавчих ініціатив влади, що звужують права працівників та профспілок в умовах воєнного стану, надаючи конкретні пропозиції і зміни. Зокрема, за наполяганням профспілок пропорційно збільшено оплату праці за відпрацьований наднормовий час, визначено необов'язковість обмеження тривалості щорічних відпусток у період воєнного стану, зобов'язано роботодавця проводити з профспілкою консультації у випадках масового вивільнення. Системною у звітному періоді була робота щодо аналізу внесених під час воєнного стану змін до законодавчих та нормативно-правових актів.
Виконуючи зобов'язання за Угодою стосовно здійснення громадського контролю за додержанням законодавства з питань праці та зайнятості, сторона профспілок провели 269 перевірок та виявила 329 порушень, які торкнулись 535 працівників. Більшість порушень усунуто роботодавцями.
Вживались конкретні заходи щодо забезпечення зобов'язань за Територіальною угодою стосовно охорони праці. ФПО, її членські організації брали участь у роботі робочих груп з питань легалізації виплати зарплати та зайнятості населення. Торік було виявлено 1029 «тіньових» робочих місця, 468 їх виявлено та легалізовано за участю профспілок управлінням Держпраці. Ведеться постійний контроль за своєчасним проведенням атестації робочих місць за умовами праці. Вживаються заходи по недопущенню приховування нещасних випадків. Обласна організація профспілки працівників охорони здоров'я з метою посилення заходів по недопущенню приховування нещасних випадків проводила перевірки документації про нещасні випадки на виробництві, на шляху до роботи та у побуті. Особлива увага приділяється аналізу професійних захворювань, травматизму та інвалідності.
Представники ФПО беруть участь у розслідуванні нещасних випадків, забезпечують захист інтересів постраждалих та їх сімей, сприяють ліквідації наслідків нещасних випадків. ФПО здійснює контроль за своєчасним та якісним наданням працівникам, які зайняті у шкідливих умовах праці, відповідних пільг і компенсацій, передбачених законодавством.
В рамках Угоди про співпрацю представники ФПО беруть участь у заходах, які проводить регіональне відділення Держпраці. Під час опрацювання законопроекту «Про безпеку та здоров'я працівників на роботі» ФПО відстоювала забезпечення гарантій прав працівників на безпечну працю та недопущення звуження змісту та обсягу цих прав. Саме цю вимогу висунула Президія ФПО перед розробниками законопроекту. Позиція ФПО щодо вказаного законопроекту залишається незмінною: законопроект суперечить Конституції України, значно звужує зміст та обсяг існуючих гарантій і прав працівників на безпечні, здорові умови праці, не відповідає національному законодавству, міжнародним нормам.
Воєнний стан вніс корективи у законодавство і у сфері колективно-договірного регулювання, надавши право роботодавцям ініціювати призупинення низки положень колдоговорів. У зв'язку з цим, профспілкові організації області активізували співпрацю з роботодавцями з метою утримання від односторонніх дій у трудових відносинах з працівниками та припинення дії окремих положень колдоговору, особливо тих, що стосуються збереження робочих місць, оплати простою, своєчасної оплати праці і страхових внесків. Окремі роботодавці вважають необов'язковим наявність колдоговорів. Зважаючи на це, ФПО брала активну участь у проведенні консультацій, узгоджувальних процедур з представниками сторін соціального діалогу, з метою недопущення порушень роботодавцями законодавства про працю і прав профспілок. Активну участь у цьому напрямку проводять обласні організації профспілок працівників автомобільного і сільгоспмашинобудування, енергетики і електротехнічної промисловості, житлово-комунального господарства, лісового господарства, працівників бюджетної сфери.
ФПО взяла активну участь у розробці профспілками основних завдань колективно-договірної роботи на 2023 рік, надавши конкретні пропозиції ФПУ.
Однак лібералізація трудового законодавства, яка є сьогодні пріоритетом для влади, користуючись конституційними обмеженнями дій профспілок може негативно вплинути на захисні дії профспілок. Влада продовжує наступ на права профспілок, незважаючи на норми Конституції України і декларування верховенства права, ігноруючи міжнародне право.
З метою консолідації зусиль, спрямованих на співпрацю в частині попередження, виявлення, недопущення порушень трудових прав і свобод працівників, ФПО укладено Меморандум про співпрацю з Громадською радою при Кіровоградській ОДА.
Враховуючи обговорені питання, у постанові Президії ФПО, зокрема зазначається: продовжити роботу з реалізації зобов'язань профспілкової сторони за Угодою, звернувши особливу увагу на питання, що стосуються сфери економічної політики, зайнятості, оплати та охорони праці, правового захисту.
Під час засідання начальник відділення НСПП Оксана Крайносвіт вручила Свідоцтва про репрезентативність організацій профспілок головам обласних організацій профспілок працівників автомобільного та сільгоспмашинобудування Леоніду Козинцю і харчової та переробної промисловості Миколі Коману.
Прес-центр ФПО