Архів новин
2019
Червень
ПнВтСрЧтПтСбНд
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ІНФОРМАЦІЯ про стан колективно-договірних відносин у сфері праці у 2017 році та посилення ролі колдоговорів у захисті економічних і трудових прав членів профспілок

Додаток 1
до Рекомендацій постійної комісії Ради ФПО
з соціально-економічних питань, захисту
трудових прав та інтересів трудящих

 В умовах соціально-економічної кризи, з метою збереження існуючих робочих місць та недопущення зниження рівня соціального захисту працюючих членські організації ФПО посилили увагу до колдоговірної роботи – основного правозахисного напряму діяльності.
За даними членських організацій в минулому році в області укладено 1691 колективних договорів, що охопили майже всі підприємства, де діють первинні профспілкові організації. Вдалось укласти колдоговори всім первинним організаціям профспілок працівників автомобільного і сільськогосподарського машинобудування, культури, освіти і науки, харчової і переробної промисловості, лісового господарства, споживчої кооперації, автотранспорту та шляхового господарства, житлово-комунального господарства.
Зважаючи на складний стан ринку праці в області, при укладанні колективних договорів профспілкові організації домагались обов'язкового включення зобов'язань сторін щодо недопущення масових скорочень працівників, збереження трудових колективів, встановлення додаткових пільг для працівників, які звільняються за ініціативою роботодавця. Обов'язковим також для профкомів завданням було встановлення колдоговорами мінімальної місячної тарифної ставки на рівні галузевих угод. Аналіз наданої членськими організаціями ФПО інформації про стан виконання колективних договорів за звітний період свідчить про те, що ця норма колдоговорів в переважній більшості виконується. Це в значній мірі сприяло росту номінальної заробітної плати в області у звітному році на 46,6 відсотка.
Одним із основних завдань колдоговірної роботи в 2017 році було дотримання гарантій прав працівників на охорону праці та створення умов для гідної праці, забезпечення здорових та безпечних умов праці на кожному робочому місці.
На багатьох підприємствах в звітному році сума витрат на охорону праці значно перевищила норму, передбачену законодавством (0,5% до фонду оплати праці). Так на окремих підприємствах сільгоспмашинобудування на ці цілі використано від 0,8 до 8,4 відсотка до фонду оплати праці.
Під особливим громадським контролем профспілок було виконання зобов'язань колдоговорів щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Так, атестовано 210 робочих місця зі шкідливими та важкими умовами праці, як то передбачалось колдоговором у ПрАТ «Гідросила», 246 – ПАТ «Ельворті», 63 – в ТОВ «Кіровоградський інструментальний завод «Лезо».
Зважаючи на високий рівень інфляції, зниження платоспроможності працівників профспілкові організації, представляючи інтереси трудових колективів у колдоговірних переговорах, добивались підвищення суми витрат, спрямованих на соціальний розвиток працівників.
Більше 3,0 тисяч гривень витрачено на ці цілі на кожного працівника на підприємствах лісового господарства, 1354 – ТОВ «Побузький ФНК», 1000грн. у ПАТ НВП «Радій».
Біля 2 млн. гривень витрачено на запровадження непередбачених законодавчих пільг та виплат працівникам та членам їх сімей в ПрАТ «Гідросила», 1694,3 тис. грн.. в ПАТ «Ельворті», 669,8 тис. грн.. в ПрАТ «Гідросила АПМ».
Ці кошти направлялись на оздоровлення працівників і їх дітей, підтримки сімей, що втратили батьків в ході АТО, організацію пільгового харчування, надання матеріальної допомоги у разі хвороби працівників, жінкам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та ін..
Президія ФПО схвалила основні завдання колдоговірної роботи на 2018 рік, які стали фундаментом цьогорічної кампанії.
Разом з цим продовжують існувати окремі проблеми колдоговірної роботи.
Аналіз профспілкової звітності про стан укладення колдоговорів в порівнянні з наданою головним управлінням статистики у Кіровоградській області свідчить про те, що кожен четвертий колдоговір укладається з представниками трудових колективів по причині відсутності профспілкових організацій. Більше половини таких підприємств в сільському господарстві та харчовій промисловості.
Ці факти свідчать про недостатню роль профспілок у колдоговірному процесі.
В минулому році на низці підприємств не забезпечено виконання зобов'язань за колдоговорами щодо своєчасної виплати зарплати. Це порушення не усунуто і в поточному році.
Обсяг невиплаченої заробітної плати на 1 травня 2018 року складає 11,4 млн. грн.., із них 4,5 млн. грн.. – на економічно активних підприємствах.
Більше 2,0 млн. грн.– борги підприємств, де діють профспілкові організації, які є стороною колдоговорів.
В їх числі підприємства-боржники обласних організацій профспілок працівників ЖКГ, МП, ПОН , енергетики та ЕТП.
Мають випадки особливо в бюджетній сфері відсутності в колдоговорах комплексних заходів щодо покращення охорони праці.
Головна причина такого стану – внесення змін до порядку фінансування витрат на охорону праці в цій сфері, за яким вони фінансуються з урахуванням фінансових можливостей. Наразі такі можливості відсутні.
Не всім профспілковим організаціям вдалось забезпечити через колективні договори виконання ст.250 Кодексу законів про працю по відрахуванню роботодавцями коштів на проведення культурно-масової, фізкультурно-оздоровчої роботи. Вказані перерахування отримують лише 13,8 відсотка первинних профспілкових організацій. В обласній організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення – 1,2%.
Зовсім не перераховуються кошти профкомам в обласних організаціях профспілок працівників будівництва і промбудматеріалів, торгівлі, громадського харчування та послуг, лише 1 профспілкова організація обласної організації профспілки АПК.

У зв'язку із прийняттям законодавчої норми щодо перерахування коштів первинним профспілковим організаціям бюджетних установ у межах фінансових ресурсів затверджених бюджетів практично призупинено вказане фінансування.

Головний фахівець з соціально-економічних
питань та колдоговірної роботи ФПО
Залевська О.В.